Horde 5.0.4-git - en to fr translation catalogue (3681 entries)

en:  (%s including sub-tasks)
fr: (%s sous-tâches inclues)

en:  and
fr:  et

en:  and
fr:  et

en:  or
fr:  ou

en:  to
fr:  à

en:  until %s
fr:  jusqu'à %s

en:  without end
fr:  sans fin

en: "%s" already exists and was not imported.
fr: « %s » existait déjà et n'a pas été importé.

en: "%s" is not a valid email address.
fr: « %s » n'est pas une adresse de messagerie valide.

en: "%s" mailbox being renamed at the start of the month.
fr: Le dossier « %s » est renommé au début du mois.

en: "%s" mailbox no longer polled for new mail.
fr: Le dossier « %s » n'est plus scruté pour les nouveaux messages.

en: "%s" mailbox now polled for new mail.
fr: Le dossier « %s » est désormais scruté pour les nouveaux messages.

en: "%s" renamed to "%s"
fr: « %s » renommé en « %s »

en: "%s" updated, but saving the uploaded file failed: %s
fr: « %s » a été mis à jour, mais la sauvegarde du fichier téléchargé a échoué : %s

en: "%s" updated.
fr: Mise à jour de « %s » effectuée.

en: "%s" was added to the groups system.
fr: « %s » a été ajouté au système des groupes.

en: "%s" was added to the permissions system.
fr: « %s » a été ajouté au système des permissions.

en: "%s" was not copied because it is a list.
fr: « %s » n'a pas été copié parce que c'est une liste.

en: "%s" was not created: %s.
fr: « %s » n'a pas été créé : %s.

en: "%s" was not moved because it is a list.
fr: « %s » n'a pas été déplacé parce que c'est une liste.

en: "Firstname Lastname"  (ie. John Doe)
fr: « Prénom Nom »  (c. à d.. Michel Tremblay)

en: "Lastname, Firstname" (ie. Doe, John)
fr: « Nom, Prénom »  (c. à d.. Tremblay, Michel)

en: %.0f%% of %.0f %s
fr: %.0f%% de %.0f %s

en: %.2fMB
fr: %.2fMo

en: %.2fMB / %.2fMB  (%.2f%%)
fr: %.2fMo / %.2fMo  (%.2f%%)

en: %.2fMB used of %.2fMB allowed (%.2f%%)
fr: %.2f Mo utilisés sur %.2f Mo permis (%.2f %%)

en: %d %s and %s
fr: %d %s et %s

en: %d %s before the event starts
fr: %d %s avant le début de l'événement

en: %d - %d of %d Messages
fr: Messages %d à %d sur %d

en: %d Attachment | %d Attachments
fr[0]: %d pièce jointe
fr[1]: %d pièces jointes

en: %d Folders and %d Bookmarks imported.
fr: %d dossiers et %d signets importés.

en: %d Messages
fr: %d message(s)

en: %d day | %d days
fr[0]: %d jour
fr[1]: %d jours

en: %d days until your password expires.
fr: %d jours avant l'expiration de votre mot de passe.

en: %d events
fr: %d événements

en: %d hour | %d hours
fr[0]: %d heure
fr[1]: %d heures

en: %d hour, %d minute
fr: %d heure, %d minute

en: %d hour, %d minutes
fr: %d heure, %d minutes

en: %d hours
fr: %d heures

en: %d hours, %d minute
fr: %d heures, %d minute

en: %d hours, %d minutes
fr: %d heures, %d minutes

en: %d item
fr: %d élément

en: %d items
fr: %d éléments

en: %d message was purged from "%s". | %d messages were purged from "%s".
fr[0]: %d message a été effacé dans « %s »
fr[1]: %d messages ont été effacés dans « %s »

en: %d messages have been deleted.
fr: %d messages ont été supprimé(s).

en: %d messages have been reported as innocent.
fr: %d messages ont été identifiés comme légitimes.

en: %d messages have been reported as spam.
fr: %d messages ont été identifiés comme pourriels.

en: %d more unseen message... | %d more unseen messages...
fr[0]: %d autre message non lu ...
fr[1]: %d autres messages non-lus ...

en: %d new | %d new
fr[0]: %d nouveau
fr[1]: %d nouveaux

en: %d of %d
fr:  %d de %d

en: %d person likes this | %d persons like this
fr[0]: %d personne aime ça
fr[1]: %d personnes aiment ça

en: %d recipients
fr: %d destinataires

en: %d times
fr: %d fois

en: %d to %d of %d
fr: %d à %d de %d

en: %d unseen
fr: %d non vu

en: %d week | %d weeks
fr[0]: %d semaine
fr[1]: %d semaines

en: %d-day forecast
fr: %d-prévision du jour

en: %d. %s of %s
fr: %d. %s de %s

en: %s %s days of %s
fr: %s à %s jours sur %s

en: %s %sShare with the %s %sgroup%s and %sallow them to%s %s
fr: %s %sPartager avec le %s %sgroupe%s  et %sl'autoriser à %s %s

en: %s %sShare with the users:%s %s and %sallow them to%s %s
fr: %s %sPartager avec les utilisateurs :%s %s et %sles autoriser à%s %s

en: %s (Header) for "%s"
fr: %s (En-tête) pour « %s »

en: %s Already Exists
fr: %s existe déjà

en: %s Bookmarks
fr: %s signets

en: %s Configuration
fr: Configuration de %s

en: %s Day(s) %s Hour(s) %s Minutes
fr: %s Jours(s) %s Heure(s) %s Minutes

en: %s Don't repeat %s or repeat %s daily, %s weekly, %s monthly %s or %s yearly %s
fr: %s Pas de répétition %s ou répétition %s quotidienne, %s hebdomadaire, %s mensuelle %s ou %s annuelle %s

en: %s Don't set %s or %s set %s before the event %s
fr: %s Pas d'alerte %s ou %s %s avant le début de l'événement %s

en: %s KB
fr: %s Ko

en: %s MB
fr: %s Mo

en: %s Private %s &mdash; hides details if calendar is public %s
fr: %s Privé %s &mdash; masque les détails si l'agenda est public %s

en: %s Subcategories
fr: %s Sous catégories

en: %s Tasks - Confirmation
fr: Tâches %s - Confirmation

en: %s Terms of Agreement
fr: Conditions d'utilisation de %s

en: %s The driver said: %s
fr: %s Message du pilote : %s

en: %s added.
fr: %s ajouté.

en: %s at %s
fr: %s à %s

en: %s at %s %s
fr: %s à %s %s

en: %s characters
fr: %s caractères

en: %s don't set %s or %s set %s before due date %s
fr: %s ne pas configurer %s ou %s configurer %s avant la date d'échéance %s

en: %s file successfully imported
fr: %s fichiers importés avec succès

en: %s file successfully imported.
fr: fichier %s importé avec succès.

en: %s for '%s'
fr: %s pour « %s »

en: %s has assigned the ownership of the calendar "%s" to you.
fr: %s vous a assigné la propriété de l'agenda « %s ».

en: %s has assigned the ownership of the calendar %s to you.
fr: %s vous a assigné la propriété de l'agenda %s.

en: %s has cancelled "%s".
fr: %s a annulé « %s ».

en: %s has cancelled an instance of the recurring "%s".
fr: %s a annulé une instance de la répétition « %s ».

en: %s has replied to a free/busy request.
fr: %s a répondu à une requête sur ses disponibilités.

en: %s has replied to the invitation to "%s".
fr: %s a répondu à l'invitation de « %s ».

en: %s has sent you free/busy information.
fr: %s vous a envoyé ses disponibilités.

en: %s in %s
fr: %s dans %s

en: %s is due in %s
fr: %s est à échéance dans %s

en: %s is due now.
fr:  %s est à échéance maintenant.

en: %s is now incomplete.
fr: %s n'est plus terminée.

en: %s is ready to perform the tasks below. Select each operation to run at this time.
fr: %s est prêt à effectuer les tâches ci-dessous. Sélectionnez chaque opération que vous voulez effectuer cette fois-ci.

en: %s part
fr: %s partie

en: %s report from %s
fr: %s déclaré depuis %s

en: %s requests your free/busy information.
fr: %s demande vos disponibilités.

en: %s requests your presence at "%s".
fr: %s réclame votre présence à « %s ».

en: %s successfully imported
fr: %s importé avec succès

en: %s successfully saved.
fr: %s a été enregistré avec succès.

en: %s to %s of %s
fr: %s à %s sur %s

en: %s wants to notify you about changes in "%s".
fr: %s souhaite vous informer des changements dans « %s ».

en: %s wants to notify you about changes of "%s".
fr: %s souhaite vous informer des changements de « %s ».

en: %s wants to share the calendar "%s" with you to grant you access to all events in this calendar.
fr: %s veut partager l'agenda « %s » avec vous pour vous donner accès à tous les événements de ce calendrier.

en: %s wants to share the calendar %s with you to grant you access to all events in this calendar.
fr: %s veut partager l'agenda %s avec vous pour vous donner accès à tous les événements de ce calendrier.

en: %s was successfully added to "%s".
fr: « %s » a bien été ajouté à « %s ».

en: %s was successfully added to your address book.
fr: Ajout réussi de « %s » dans votre carnet d'adresses.

en: %s was successfully pasted.
fr: %s a été copié avec succès.

en: %s wishes to amend "%s".
fr: %s souhaite compléter « %s ».

en: %s wishes to make you aware of "%s".
fr: %s souhaite vous informer de « %s ».

en: %s wishes to receive the latest information about "%s".
fr: %s souhaite recevoir les dernières informations sur « %s ».

en: %s%% of allowed size
fr: %s%% de la taille allouée

en: %s: %s
fr: %s : %s

en: %s: This message may not be from whom it claims to be.
fr: %s : ce message ne provient peut-être pas de celui qui le prétend.

en: %sAdvanced sharing.%s You can also return to the %sstandard settings%s.
fr: %sPartage avancé.%s Vous pouvez également revenir aux options de %spartage standard%s

en: %sShare with everyone%s (public) and %s %smake it searchable%s by everyone too
fr: %sPartager avec tout le monde%s (public) et %s %set rendre consultable%s par tout le monde également

en: %sStandard sharing.%s You can also set %sadvanced sharing%s options.
fr: %sPartage standard.%s Vous pouvez également configurer les options de %spartage avancé%s

en: %sWarning:%s also %sdeletes all events%s currently in the calendar.
fr: %sAvertissement%s : %sdétruira également tous les événements%s de cet agenda.

en: %u Forwarded Messages
fr: %u messages transférés

en: %u of %u messages in %s unread.
fr: %u de %u messages parmi %s non lus.

en: '%s' was not added: %s.
fr: '%s' n'a pas été ajouté : %s.

en: '%s' was not created: %s.
fr: '%s' n'a pas été créé : %s.

en: (%d of %d)
fr: (%d de %d)

en: (Message %d of %d)
fr: (Message %d de %d)

en: (highest)
fr: (La plus élevée)

en: (lowest)
fr: (La plus basse)

en: * Add these by clicking Add *
fr: * Les ajouter en cliquant sur Ajouter *

en: * Please select address(es) *
fr: * Veuillez sélectionner une(des) adresse(s) *

en: , %d times
fr: , %d fois

en: , gusting %s %s
fr: , rafale %s %s

en: , variable from %s to %s
fr: , variable du %s au %s

en: 1 Day
fr: 1 jour

en: 1 Line
fr: 1 ligne

en: 1 Month
fr: 1 mois

en: 1 Week
fr: 1 semaine

en: 1 event
fr: 1 événement

en: 1 hour
fr: 1 heure

en: 100 characters
fr: 100 caractères

en: 1000 characters
fr: 1000 caractères

en: 12 Hour Format
fr: Format 12 heures

en: 2 Line
fr: 2 lignes

en: 2 Weeks
fr: 2 semaines

en: 24 Hour Format
fr: Format 24 heures

en: 24 hours
fr: 24 heures

en: 24-hour format
fr: format sur 24 heures

en: 250 characters
fr: 250 caractères

en: 3 Days
fr: 3 jours

en: 3 Line
fr: 3 lignes

en: 500 characters
fr: 500 caractères

en: << Merge this into the first contact
fr: << Fusionner ceci dans le premier contact

en: <tag:app_name /> cannot read information about your Facebook friends.
fr: <tag:app_name /> ne peut pas lire les informations sur vos amis Facebook.

en: <tag:app_name /> cannot read your stream messages and various other Facebook data items.
fr: <tag:app_name /> ne peut pas lire votre flux de messages ainsi que d'autres données de Facebook.

en: <tag:app_name /> cannot set your status messages or publish other content to Facebook.
fr: <tag:app_name /> ne peut pas modifier votre statut ou publier du contenu sur Facebook.

en: <tag:appname /> can interact with your Twitter account
fr: <tag:appname /> peut interagir avec votre compte Twitter

en: A PGP Public Key is attached to the message.
fr: Une clef publique PGP est jointe au message.

en: A device wipe has been requested. Device will be wiped on next syncronization attempt.
fr: Un effacement de l'appareil a été demandé. L'appareil sera effacé lors de la prochaine tentative de synchronisation.

en: A due date must be set to enable alarms.
fr: Une date d'échéance doit être configurée pour activer les alarmes.

en: A message you have sent has resulted in a return notification from the recipient.
fr: Un message que vous avez envoyé a provoqué une notification en retour du destinataire.

en: A message you were composing when your session expired has been recovered. You may resume composing your message by going to your Drafts mailbox.
fr: Un message que vous étiez en train de composer quand votre session a expiré a été restauré. Vous pouvez récupérer le message en allant dans votre dossier Brouillon.

en: A newer version (%s) exists.
fr: Une version plus récente (%s) existe.

en: A remote wipe for device id %s has been initiated. The device will be wiped during the next synchronisation.
fr: Un effacement distant de l'appareil %s a été demandé. L'appareil sera effacé lors de la prochaine synchronisation.

en: ACL for "%s" successfully created for the mailbox "%s".
fr: Les droits pour « %s » ont été créées pour le dossier « %s ».

en: ACL rights for "%s" updated for the mailbox "%s".
fr: Les droits sur le dossier « %s » ont été mis à jour pour « %s ».

en: ACLs not configured for this server.
fr: Les droits ne sont pas configurés sur ce serveur.

en: Accept and add to my calendar
fr: Accepter et ajouter à mon agenda.

en: Accept and update in my calendar
fr: Accepter et mis à jour dans mon agenda.

en: Accept request
fr: Accepter la requête

en: Accepted
fr: Accepté

en: Access denied addings notes to this notepad.
fr: Accès refusé pour ajouter des notes à ce bloc-notes.

en: Access denied completing this task.
fr: Accès refusé pour terminer cette tâche.

en: Access denied deleting note.
fr: Accès refusé pour supprimer la note.

en: Access denied deleting task.
fr: Accès refusé pour supprimer la tâche.

en: Access denied deleting task: %s
fr: Accès refusé pour supprimer la tâche : %s

en: Access denied editing task.
fr: Accès refusé pour modifier la tâche.

en: Access denied editing task: %s
fr: Accès refusé pour modifier la tâche : %s

en: Access denied moving the note.
fr: Accès refusé pour déplacer la note.

en: Access denied moving the task to this task list.
fr: Accès refusé pour déplacer la tâche dans cette liste de tâches.

en: Access denied removing task from this task list.
fr: Accès refusé pour retirer la tâche de cette liste de tâches.

en: Access denied saving note to this notepad.
fr: Accès refusé pour enregistrer la note dans ce bloc-notes.

en: Access denied saving task to this task list.
fr: Accès refusé pour enregistrer la tâche dans cette liste de tâches.

en: Access denied saving task: %s
fr: Accès refusé pour enregistrer la tâche : %s.

en: Access denied to %s
fr: Accès à %s refusé

en: Access denied to folder "%s".
fr: Accès refusé au dossier « %s ».

en: Access permissions
fr: Autorisations d'accès

en: Accesskey Ctrl-Enter
fr: Touche d'accès Ctrl-Entrée

en: Accesskey Esc
fr: Touche d'accès Echap

en: Account Information
fr: Données personnelles

en: Account Password
fr: Mot de passe du compte

en: Action for blacklisted addresses:
fr: Action pour les adresses en liste noire :

en: Activate Script
fr: Activer le script

en: Activating the script for "%s" failed: (%d) %s
fr: Echec de l'activation du script pour « %s » : (%d) %s

en: ActiveSync Device Administration
fr: Administration des appareils ActiveSync

en: ActiveSync Devices
fr: Appareils ActiveSync

en: ActiveSync not activated.
fr: ActiveSync non activé.

en: Ad_vanced Search
fr: _Recherche avancée

en: Add
fr: Ajouter

en: Add %s to my Address Book
fr: Ajouter %s à mon carnet d'adresses

en: Add Bcc
fr: Ajouter Cci

en: Add Bookmark
fr: Ajouter Signet

en: Add Cc
fr: Ajouter Cc

en: Add Content
fr: Ajouter du contenu

en: Add Event
fr: Ajouter un événement

en: Add Here:
fr: Ajouter ici :

en: Add Holidays
fr: Ajouter des congés

en: Add Members
fr: Ajouter des membres

en: Add OR clause
fr: Ajouter la clause OU

en: Add Remote Calendar
fr: Ajouter un d'agenda distant

en: Add Resource
fr: Ajouter une ressource

en: Add Resource Group
fr: Ajouter un groupe de ressources

en: Add a "Printed By" header to the top of printed messages?
fr: Ajouter un en-tête « Imprimé par » en haut de l'impression d'un message ?

en: Add a group
fr: Ajouter un groupe

en: Add a new bookmark
fr: Ajouter un nouveau signet

en: Add a new event
fr: Ajouter un nouvel événement

en: Add a new user:
fr: Ajouter un nouvel utilisateur :

en: Add attendees
fr: Ajouter des participants

en: Add attendees e-mail addresses
fr: Ajouter les adresses de courriel des participants

en: Add event to
fr: Ajouter un événement à

en: Add file
fr: Ajouter un fichier

en: Add new alarm
fr: Ajouter une alarme

en: Add pair
fr: Ajouter la paire

en: Add resource
fr: Ajouter une ressource

en: Add resources
fr: Ajouter des ressources

en: Add search criteria
fr: Ajouter un critère de recherche

en: Add search mailbox:
fr: Ajouter un dossier de recherche :

en: Add these by clicking OK
fr: Les ajouter en cliquant sur OK

en: Add this to my calendar
fr: L'ajouter à mon agenda

en: Add this to my tasklist
fr: L'ajouter à ma liste de tâches

en: Add to
fr: Ajouter à

en: Add to Address Book
fr: Ajouter au carnet d'adresses

en: Add to Bookmarks
fr: Ajouter aux signets

en: Add to attendees
fr: Ajouter aux participants

en: Add to my calendar
fr: Ajouter à mon agenda

en: Add user
fr: Ajouter un utilisateur

en: Added "%s" as an attachment.
fr: « %s » ajouté en pièce jointe.

en: Added "%s" to the system, but could not add additional signup information: %s.
fr: « %s » ajouté au système, mais l'ajout d'informations supplémentaires  n'est pas possible : %s.

en: Added "%s" to the system. You can log in now.
fr: « %s » ajouté au système. Vous pouvez vous connecter.

en: Added %d task | Added %d tasks
fr[0]: %d Tâche ajoutée
fr[1]: %d tâches ajoutées

en: Added flag "%s".
fr: Étiquette ajoutée « %s ».

en: Added or updated %d contact, but at least one contact failed: | Added or updated %d contacts, but at least one contact failed:
fr[0]: %d contact ajouté ou mis à jour, mais au moins un contact a échoué :
fr[1]: %d contacts ajoutés ou mis à jour, mais au moins un contact a échoué :

en: Added task list not found.
fr: Liste de tâche ajoutée non trouvée

en: Adding contacts is not available.
fr: L'ajout de contacts n'est pas disponible.

en: Adding group lists not currently supported.
fr: L'ajout de listes de groupe n'est pas actuellement supporté.

en: Adding users is disabled.
fr: La fonction d'ajout d'utilisateurs est désactivée.

en: Additional Settings
fr: Options supplémentaires

en: Additional headers to display when viewing: <em>(enter each header on a new line)</em>
fr: En-têtes additionnels à afficher : <em>(entrez chaque en-tête sur une nouvelle ligne)</em>.

en: Address
fr: Adresse

en: Address Book
fr: Carnet d'adresses

en: Address Book Listing
fr: Liste des carnets d'adresses

en: Address Books
fr: Carnets d'adresses

en: Address book does not exist
fr: Le carnet d'adresses n'existe pas.

en: Address book of %s
fr: Carnet d'adresses de %s

en: Address book successfully purged.
fr: Carnet d'adresses supprimé avec succès.

en: Address(es) to forward to:
fr: Adresse(s) vers où rediriger :

en: Addressbook entry could not be loaded.
fr: Le contact du carnet d'adresses ne peut être chargé.

en: Addresses to BCC all messages: <em>(optional, enter each address on a new line)</em>
fr: Adresses recevant en Cci tous les messages : <em>(optionnel, entrez chaque adresse sur  une nouvelle ligne)</em>.

en: Addresses to explicitly tie to this identity: <em>(optional, enter each address on a new line)</em>
fr: Adresses à attacher explicitement à cette identité : <em>(optionnel, entrer chaque adresse sur une nouvelle ligne)</em>

en: Addresses to not send responses to:
fr: Adresses auxquelles ne pas envoyer de réponses :

en: Administer
fr: Administrer

en: Advanced Search
fr: Recherche avancée

en: Advanced Search...
fr: Recherches avancées...

en: Advanced Settings
fr: Paramètres avancés

en: After '%s'
fr: Après « %s »

en: Alarm
fr: Alerte

en: Alarm %d day before | Alarm %d days before
fr[0]: Alerte %d jour avant
fr[1]: Alerte %d jours avant

en: Alarm %d hour before | Alarm %d hours before
fr[0]: Alerte %d heure avant
fr[1]: Alerte %d heures avant

en: Alarm %d minute before | Alarm %d minutes before
fr[0]: Alerte %d minute avant
fr[1]: Alerte %d minutes avant

en: Alarm %d week before | Alarm %d weeks before
fr[0]: Alerte %d semaine avant
fr[1]: Alerte %d semaines avant

en: Alarm Date
fr: Date de l'alerte

en: Alarm Span (minutes)
fr: Durée de l'alerte (minutes)

en: Alarm Time
fr: Heure de l'alerte

en: Alarm Unit
fr: Unité de l'alerte

en: Alarm Value
fr: Valeur de l'alerte

en: Alarm enabled
fr: Alerte activée

en: Alarm end
fr: Fin d'alarme

en: Alarm methods
fr: Types d'alerte

en: Alarm start
fr: Début de l'alerte

en: Alarm text
fr: Texte de l'alerte

en: Alarm title
fr: Titre de l'alerte

en: Alarm:
fr: Alerte :

en: Alarms
fr: Alertes

en: Alert me %s as default %s or %s using:
fr: %s Alerte %s par défaut %s ou utiliser :

en: Alerts _Log
fr: _Notifications

en: All
fr: Tout

en: All Attendees
fr: Tous les participants

en: All Authenticated Users
fr: Tous les utilisateurs authentifiés

en: All Calendars
fr: Tous les agendas

en: All Future
fr: Tous événements ultérieurs

en: All Mailboxes
fr: Toutes les boîtes

en: All Parts
fr: Toutes les parties

en: All Past
fr: Tous événements antérieurs

en: All Tasks
fr: Toutes les tâches

en: All Visible
fr: Tout visible

en: All bookmarks and categories will be imported into here.
fr: Tous les signets et catégories vont être importés ici.

en: All completed tasks older than %d days will be permanently deleted.
fr: Tous vos évènements qui ont plus de %d jour(s) seront supprimés définitivement.

en: All day
fr: Toute la journée

en: All day event
fr: Dure toute la journée

en: All events
fr: Tous les événements

en: All messages in the following mailbox(es) will be downloaded into one MBOX file:
fr: Tous les messages de ce(s) dossier(s) seront téléchargés dans un fichier MBOX :

en: All messages in the mailbox "%s" older than %s days will be permanently deleted. | All messages in the mailboxes "%s" older than %s days will be permanently deleted.
fr[0]: Tous les messages de votre dossier « %s » qui ont plus de %s jours seront supprimés.
fr[1]: Tous les messages de vos dossiers « %s » qui ont plus de %s jours seront supprimés.

en: All messages in this mailbox will be downloaded into one MBOX file. This may take some time. Are you sure you want to continue?
fr: Tous les messages de ce dossier vont être téléchargés dans un fichier MBOX. Cette opération peut prendre un peu de temps. Êtes-vous certain de vouloir continuer ?

en: All messages in your "%s" mailbox older than %s days will be permanently deleted.
fr: Tous les messages de votre dossier « %s » qui ont plus de « %s » jours seront supprimés.

en: All of the following
fr: Tout ce qui suit

en: All of your events older than %d days will be permanently deleted.
fr: Tous vos événements qui ont plus de %d jour(s) seront supprimés définitivement.

en: All old linked attachments more than %s months old will be deleted.
fr: Toutes les vieilles pièces jointes liées de plus de %s mois seront supprimés.

en: All old sent-mail mailboxes more than %s months old will be deleted.
fr: Tous vos anciens dossiers de messages envoyés de plus de %s mois seront supprimés.

en: All policy keys successfully reset.
fr: Toutes les clés d'accès ont été réinitialisées.

en: All rights on mailbox "%s" successfully removed for "%s".
fr: Tous les droits sur le dossier « %s » ont bien été retirés pour l'utilisateur « %s ».

en: All state removed for your ActiveSync devices. They will resynchronize next time they connect to the server.
fr: Tous les états ont été retirés de vos appareils ActiveSync. Ils seront resynchronisés lors de leur prochaine connexion au serveur.

en: All synchronization sessions deleted.
fr: Suppression de toutes les sessions de synchronisation.

en: All tasks
fr: Toutes les tâches

en: All-day event
fr: Dure toute la journée

en: Allow
fr: Autoriser

en: Allow Rules
fr: Autoriser les règles

en: Allow alphanumeric
fr: Autoriser les caractères alphanumériques

en: Allow any
fr: Autoriser tous

en: Allow filter rules to be applied in any mailbox?
fr: Autoriser les règles de filtrage à s'appliquer à n'importe quelle boîte de courrier ?

en: Allow mailbox creation?
fr: Autoriser la création de dossiers ?

en: Allow only numeric
fr: Autoriser seulement les nombres

en: Already Exists
fr: Existe déjà

en: Alternate IMSP Login
fr: Nom d'utilisateur IMSP alternatif

en: Alternate IMSP Password
fr: Mot de passe IMSP alternatif

en: Alternate IMSP Username
fr: Nom d'utilisateur IMSP alternatif

en: Alternate email address
fr: Adresse de courriel alternative

en: Always
fr: Toujours

en: Always Accept
fr: Toujours accepté

en: Always Decline
fr: Toujours décliné

en: Always prompt
fr: Toujours demander

en: Always show completed and future tasks?
fr: Toujours afficher les tâches terminées et à venir ?

en: Always show overdue tasks?
fr: Toujours afficher les tâches en retard ?

en: Always showing images in messages sent by %s.
fr: Toujours montrer les images dans les messages envoyés par %s

en: Ambiguous address found.
fr: Adresse ambiguë trouvée.

en: Ambiguous matches for "%s" (first 5 matches displayed):
fr: Correspondances ambiguës pour « %s » (les 5 premiers affichés) :

en: Ambiguous matches for "%s":
fr: Correspondances ambiguës pour « %s » :

en: An alarm must be set to specify a notification method
fr: Une alerte doit être configurée avant de spécifier une méthode de notification

en: An error occured while attempting to strip the attachment.
fr: Une erreur est survenue lors du retrait de la pièce jointe.

en: An error occurred displaying %s
fr: Une erreur est survenue en affichant %s

en: An error occurred displaying the note
fr: Une erreur est survenue pendant la visualisation de la note.

en: An unknown error occured while creating the new note.
fr: Une erreur inconnue est survenue pendant la création de la nouvelle note.

en: An unknown error occured while creating the new task.
fr: Une erreur inconnue est survenue pendant la création de la nouvelle tâche.

en: An unknown person
fr: Une personne inconnue

en: And
fr: Et

en: Anniversaries
fr: Anniversaires

en: Anniversary
fr: Anniversaire

en: Answer
fr: Réponse

en: Answered
fr: Répondu

en: Any
fr: N'importe quel

en: Any Part of field
fr: N'importe quelle partie du champ

en: Any of the following
fr: Au moins l'un de ce qui suit

en: Append
fr: Ajouter

en: Application Context
fr: Contexte de l'application

en: Application List
fr: Liste d'applications

en: Application is ready.
fr: L'application est prête.

en: Application is up-to-date.
fr: L'application est à jour.

en: Apply Filters
fr: Appliquer les filtres

en: Apply filter rules upon logging on?
fr: Appliquer ces filtres lors de la connexion ?

en: Apply filter rules whenever Inbox is displayed?
fr: Appliquer les règles de filtrage à chaque affichage de la boîte de réception ?

en: Approve
fr: Approuver

en: Arabic (Windows-1256)
fr: Arabe (Windows-1256)

en: Are you sure that you want to delete %s?
fr: Êtes-vous certain de vouloir supprimer %s ?

en: Are you sure that you want to delete the selected contacts?
fr: Êtes-vous certain de vouloir supprimer les entrées sélectionnées ?

en: Are you sure you want to PERMANENTLY delete all attachments?
fr: Êtes-vous certain de vouloir supprimer définitivement les pièces jointes ?

en: Are you sure you want to PERMANENTLY delete these messages?
fr: Êtes-vous certain de vouloir supprimer définitivement ces messages ?

en: Are you sure you want to delete '%s'?
fr: Êtes-vous certain de vouloir effacer « %s » ?

en: Are you sure you want to delete all messages in this thread?
fr: Êtes-vous certain de vouloir supprimer tous les messages de ce fil ?

en: Are you sure you want to delete this Virtual Folder Definition?
fr: Êtes-vous certain de vouloir supprimer cette définition de répertoire virtuel ?

en: Are you sure you want to delete this calendar and all the events in it?
fr: Êtes-vous certain de vouloir supprimer cet agenda et tous ses événements ?

en: Are you sure you want to delete this filter?
fr: Êtes-vous certain de vouloir supprimer ce filtre ?

en: Are you sure you want to delete this flag?
fr: Êtes-vous certain de vouloir supprimer cette étiquette ?

en: Are you sure you want to delete this message?
fr: Êtes-vous certain de vouloir supprimer ce message ?

en: Are you sure you want to delete this public key?
fr: Êtes-vous certain de vouloir supprimer cette clef publique ?

en: Are you sure you want to delete this rule?
fr: Êtes-vous certain de vouloir supprimer cette règle ?

en: Are you sure you want to delete this task list and all the tasks in it?
fr: Êtes-vous certain de vouloir supprimer cette liste de tâches et toutes ses tâches ?

en: Are you sure you want to delete this virtual folder?
fr: Êtes-vous certain de vouloir supprimer ce répertoire virtuel ?

en: Are you sure you want to delete your keypair? (This is NOT recommended!)
fr: Êtes-vous certain de vouloir détruire votre paire de clefs ? (ce n'est pas recommandé !)

en: Are you sure you want to do this?
fr: Êtes-vous certain de vouloir faire ça ?

en: Are you sure you want to move the message(s)? (Some message information might get lost, like message headers, text formatting or attachments!)
fr: Êtes-vous certain de vouloir déplacer le(s) messages(s) ? (Certaines informations pourraient être perdues, comme les en-têtes, le formatage du texte ou les pièces jointes !)

en: Are you sure you want to remove the signup request for "%s"?
fr: Êtes-vous certain de vouloir supprimer cette requête d'inscription pour « %s » ?

en: Are you sure you wish to PERMANENTLY delete these messages?
fr: Êtes-vous certain de vouloir supprimer définitivement ces messages ?

en: Are you sure you wish to PERMANENTLY delete this attachment?
fr: Êtes-vous certain de vouloir supprimer définitivement cette pièce jointe ?

en: Are you sure you wish to continue?
fr: Êtes-vous certain de vouloir continuer ?

en: Are you sure you wish to delete "%s"?
fr: Êtes-vous certain de vouloir effacer « %s » ?

en: Are you sure you wish to delete all mail in this mailbox?
fr: Êtes-vous certain de vouloir vider tous les messages de ce dossier ?

en: Are you sure you wish to empty your spam mailbox?
fr: Êtes-vous certain de vouloir vider votre dossier de pourriels ?

en: Are you sure you wish to empty your trash mailbox?
fr: Êtes-vous certain de vouloir vider votre corbeille ?

en: Are you sure you wish to report this message as innocent?
fr: Êtes-vous certain de vouloir déclarer ce message comme légitime ?

en: Are you sure you wish to report this message as spam?
fr: Êtes-vous certain de vouloir rapporter ce message comme du pourriel ?

en: Are you sure?
fr: Êtes-vous certain ?

en: Armenian (ARMSCII-8)
fr: Arménien (ARMSCII-8)

en: Arrival (No Sort)
fr: Réception (Pas de tri)

en: Arrival Time
fr: Heure de réception

en: Arrival time on server
fr: Heure de réception sur le serveur

en: As Attachment
fr: En pièce jointe

en: As attachment
fr: En pièce jointe

en: As both body text and an attachment
fr: Les deux, dans le corps du message et comme pièce jointe

en: Ascending
fr: Croissant

en: Ascii Art
fr: Art ASCII

en: Ask
fr: Demander

en: Assignee
fr: Responsable

en: Assistant Phone
fr: Tél. de l'assistant

en: At
fr: À

en: At least one database schema is outdated.
fr: Il y a au moins un schéma de base qui n'est pas à jour.

en: Attach a copy of your PGP public key to the message?
fr: Joindre une copie de votre clef publique PGP à votre message ?

en: Attach your contact information to the message?
fr: Joindre vos informations de contact au message ?

en: Attach:
fr: Joindre :

en: Attached file "%s" exceeds the attachment size limits. File NOT attached.
fr: La pièce jointe « %s » dépasse les limites de taille. Fichier NON attaché.

en: Attached file(s) exceeds the linked attachment size limit (%d KB too large). Delete one of the attachments to continue.
fr: La(es) pièce(s) jointe(s) dépasse(nt) les limites de taille (%d Ko en trop). Supprimer une des pièces jointes pour continuer.

en: Attached is a reply to a calendar request you sent.
fr: Ci-joint une réponse à votre requête vers un agenda.

en: Attached is an iCalendar file with more information about the event. If your mail client supports iTip requests you can use this file to easily update your local copy of the event.
fr: La pièce jointe est un fichier iCalendar contenant plus d'informations concernant l'événement. Si votre client de courrier supporte les requêtes iTip vous pouvez utiliser ce fichier pour mettre à jour votre copie locale de l'événement.

en: Attachment
fr: Pièce jointe

en: Attachment %s deleted.
fr: Pièce jointe %s supprimée.

en: Attachment Download
fr: Télécharger les Pièces jointes

en: Attachment Information
fr: Informations sur la pièce jointe

en: Attachment and Body Text
fr: Corps du message avec pièces jointes

en: Attachment stripped: Original attachment type
fr: Pièce jointe retirée : type d'origine de la pièce jointe

en: Attachment successfully stripped.
fr: La pièce jointe a été supprimée avec succès.

en: Attachments
fr: Pièces jointes

en: Attempt to delete a non-existent group.
fr: Tentative d'effacement d'un groupe inexistant.

en: Attempt to delete a non-existent permission.
fr: Tentative d'effacement d'une permission inexistante.

en: Attempt to edit a non-existent permission.
fr: Tentative de modification d'une permission inexistante.

en: Attempt to edit a non-existent share.
fr: Tentative de modification d'un partage inexistant.

en: Attendance
fr: Présence

en: Attendee
fr: Participant

en: Attendees
fr: Participants

en: Attendees and Resources
fr: Participants et ressources

en: Attendees:
fr: Participants :

en: Audio part
fr: Partie audio

en: Authenticated to
fr: Authentifié auprès de

en: Authorize Access to Friends Data:
fr: Autoriser l'accès aux données des amis :

en: Authorize Publish
fr: Autoriser la publication

en: Authorize Read:
fr: Autoriser la lecture :

en: Automatic
fr: Automatique

en: Automatically
fr: Automatiquement

en: Automatically Generated Messages
fr: Messages générés automatiquement

en: Automatically activate the script after each change?
fr: Mettre à jour le script automatiquement après chaque modification ?

en: Availability
fr: Disponibilité

en: Available fields:
fr: Champs disponibles :

en: Awaiting Response
fr: En attente d'une réponse

en: BOFH Excuses
fr: Excuses BOFH

en: Bac_k to %s
fr: Re_venir à %s

en: Back to Multiple Message View Index
fr: Retour à l'index de présentation des messages multiples

en: Backend
fr: Espace de stockage

en: Backends
fr: Espaces de stockage

en: Baltic (ISO-8859-13)
fr: Balte (ISO-8859-13)

en: Base graphics directory "%s" not found.
fr: Répertoire des graphiques « %s » non trouvé.

en: Basic
fr: Basique

en: Basic Search
fr: Recherche simple

en: Basic Settings
fr: Paramètres de base

en: Basic view only
fr: Affichage basic seulement

en: Bcc
fr: Cci

en: Before '%s'
fr: Avant « %s »

en: Begins with
fr: Commence par

en: Below is the current contents of your clipboard.
fr: Voir ci-dessous le contenu de votre presse-papiers.

en: Between '%s' and '%s'
fr: Entre « %s » et « %s »

en: Beware of following any links in it or of providing the sender with any personal information.
fr: Prendre garde à n'y suivre aucun lien et à ne donner aucune information personnelle à l'expéditeur.

en: Bind failed: (%s) %s
fr: Échec de la liaison : (%s) %s

en: Birthday
fr: Anniversaire

en: Birthdays
fr: Anniversaires

en: Blacklist
fr: Liste Noire

en: Blacklist Edit
fr: Éditer la Liste Noire

en: Blacklist is not supported in the current filtering driver.
fr: La liste noire n'est pas supportée par le pilote de filtres actuel.

en: Blacklisted Addresses
fr: Adresses en liste noire

en: Blank name
fr: Nom à blanc

en: Block Settings
fr: Préférences de bloc

en: Block Type
fr: Type de bloc

en: Block images in messages unless they are specifically requested to be loaded?
fr: Bloquer les images des messages sauf demande explicite ?

en: Block title
fr: Titre du bloc

en: Body
fr: Corps

en: Bookmarks
fr: Signets

en: Both
fr: Les deux

en: Bottom
fr: Bas

en: Browse
fr: Parcourir

en: Browser
fr: Navigateur

en: Built-in Filters cannot be edited.
fr: Les filtres spéciaux ne peuvent pas être modifiés.

en: Built-in Virtual Folders cannot be edited.
fr: Les dossiers virtuels spéciaux ne peuvent pas être modifiés.

en: Bulk Messages
fr: Envois massifs

en: Business Category
fr: Catégorie affaire

en: Busy
fr: Occupé

en: C_alendar
fr: _Agenda

en: Cal_endar
fr: A_genda

en: Calendar
fr: Agenda

en: Calendar ICS file
fr: Fichier d'agenda ICS

en: Calendar Summary
fr: Sommaire de l'agenda

en: Calendar not found
fr: Agenda non trouvé

en: Calendar of %s
fr: Agenda de %s

en: Calendar owner
fr: Propriétaire de l'agenda

en: Calendar successfully purged.
fr: Le calendrier a été purgé avec succès.

en: Calendar title
fr: Titre de l'agenda

en: Calendars
fr: Agendas

en: Calendars Printed:
fr: Agendas imprimés :

en: Can't add a group to itself.
fr: Impossible d'ajouter un groupe à lui-même.

en: Can't create a new event.
fr: Création impossible d'un nouvel événement.

en: Cancel
fr: Annuler

en: Cancel Message
fr: Annuler le message

en: Cancel Problem Report
fr: Annuler le rapport du problème

en: Cancel Wipe
fr: Annuler l'effacement

en: Cancelled
fr: Annulée

en: Cancelled: %s
fr: Annulée : %s.

en: Cancelling this message will permanently discard its contents and will delete auto-saved drafts.
    Are you sure you want to do this?
fr: L'annulation du message entraînera la perte définitive de son contenu. Êtes-vous sûr de vouloir faire ça ?

en: Cancelling this message will permanently discard its contents.
fr: L'annulation du message entraînera la perte définitive de son contenu.

en: Cannot add tasks to smart lists.
fr: Impossible d'ajouter des tâches aux listes intelligentes.

en: Cannot chmod %s: %s
fr: Impossible de modifier les permissions de %s : %s

en: Cannot copy items onto clipboard.
fr: Impossible de copier les éléments dans le presse-papiers

en: Cannot create home directory: %s
fr: Impossible de créer le dossier d'accueil : %s

en: Cannot cut items onto clipboard.
fr: Impossible de couper les éléments vers le presse-papiers

en: Cannot delete exceptions (yet).
fr: Impossible de supprimer les exceptions.

en: Cannot directly create mailbox in this folder.
fr: Impossible de créer une boîte de courrier directement dans ce dossier.

en: Cannot display message - found only %s of %s parts of this message in the current mailbox.
fr: Impossible d'afficher le message - seulement %s parties trouvées parmi %s dans la boîte de courriers actuelle.

en: Cannot move messages to Trash - no Trash mailbox set in preferences.
fr: Impossible de déplacer les messages vers la corbeille - aucune corbeille définie dans les préférences.

en: Cannot parse event description "%s"
fr: Impossible d'analyser l'événement « %s »

en: Cannot paste "%s" (file cleared from clipboard): %s
fr: Impossible de coller « %s » (presse-papiers vidé) : %s

en: Cannot reset password automatically, contact your administrator.
fr: Impossible de réinitialiser le mot de passe automatiquement, contactez votre administrateur.

en: Cannot retrieve calendar data from message.
fr: Ne peut retrouver les données de calendrier depuis le message.

en: Cannot retrieve public key from message.
fr: Ne peut retrouver la clé publique depuis le message.

en: Cannot save sent-mail message to "%s" as that mailbox is read-only.
fr: Impossible d'enregistrer les messages envoyés dans « %s » car le dossier est en lecture seule.

en: Cannot strip the MIME part as the mailbox is read-only.
fr: Impossible de supprimer la partie MIME car le dossier est en lecture seule.

en: Car Phone
fr: Téléphone de voiture

en: Case Sensitive
fr: Tenir compte de la casse

en: Categories
fr: Catégories

en: Categories and Labels
fr: Catégories et étiquettes

en: Category
fr: Catégorie

en: Cc:
fr: Cc :

en: Cc:
fr: Cc :

en: Celtic (ISO-8859-14)
fr: Celte (ISO-8859-14)

en: Central European (ISO-8859-2)
fr: Européen central (ISO-8859-2)

en: Chair Person
fr: Animateur

en: Change
fr: Modifier

en: Change %s sort to %s
fr: Permuter le tri %s en %s

en: Change Folder
fr: Changer de dossier

en: Change Location
fr: Changer d'emplacement

en: Change Permissions
fr: Modifier les permissions

en: Change Your Password
fr: Modifier votre mot de passe

en: Change display preferences for viewing the listing of messages in a mailbox.
fr: Modifier les préférences d'affichage de la liste des messages dans une boîte.

en: Change folder navigation display preferences.
fr: Modifier les préférences d'affichage de parcours des dossiers.

en: Change the name, address, and signature that people see when they read and reply to your email.
fr: Changer le nom, l'adresse et la signature que les personnes voient quand elles lisent et répondent à vos messages.

en: Change the number of columns to display in browse and search results.
fr: Changez le nombre de colonnes à afficher lors d'une recherche ou d'une consultation.

en: Change your note sorting and display preferences.
fr: Modifier le tri de vos notes et les options d'affichage.

en: Change your personal information.
fr: Modifier vos données personnelles.

en: Change your task sorting and display preferences.
fr: Modifier le tri de vos tâches et les options d'affichage.

en: Changed alarm from %s to %s
fr: Alerte changée de %s à %s

en: Changed assignee from "%s" to "%s"
fr: Responsable changé de « %s » à « %s »

en: Changed completion from %s to %s
fr: Achèvement modifié de %s à %s

en: Changed description
fr: Description changée

en: Changed due date from %s to %s
fr: Échéance modifiée de %s à %s

en: Changed estimate from %s to %s
fr: Estimation changée de %s à %s

en: Changed name from "%s" to "%s"
fr: Nom changé de « %s » à « %s »

en: Changed parent task from "%s" to "%s"
fr: Tâche parente changée de « %s » à « %s »

en: Changed priority from %s to %s
fr: Priorité changée de %s à %s

en: Changed start date from %s to %s
fr: Date de début modifiée de %s à %s

en: Changed task list from "%s" to "%s"
fr: Liste de tâches changée de « %s » à « %s »

en: Changes made for this task:
fr: Changements effectués pour cette tâche :

en: Changes saved.
fr: Changements enregistrés.

en: Changing your password is not supported with the current configuration.  Contact your administrator.
fr: La modification de votre mot de passe n'est pas supportée par la configuration actuelle. Contactez votre administrateur.

en: Characters to display in preview:
fr: Caractères à afficher dans la pré-visualisation :

en: Check
fr: Vérifier

en: Check All/None
fr: Vérifier Tout/Rien

en: Check Quota
fr: Vérifier les quotas

en: Check Spelling
fr: Vérifier l'orthographe

en: Check _All/None
fr: Vérifier _Tout/Rien

en: Check for New Mail
fr: Vérifier les nouveaux messages

en: Check for newer versions
fr: Vérifier les nouvelles versions

en: Check for valid recipient PGP public keys while replying?
fr: Vérifier la validité des clés publiques PGP des destinataires tout en répondant ?

en: Check spelling before sending a message?
fr: Vérifier l'orthographe avant l'envoi d'un message ?

en: Checking
fr: Vérification

en: Checking...
fr: Vérification...

en: Children
fr: Enfants

en: Chinese Simplified (GB2312)
fr: Chinois simplifié (GB2312)

en: Chinese Traditional (Big5)
fr: Chinois traditionnel (Big5)

en: Chmod done:
fr: Altération du mode (permissions) effectué :

en: Choose %s
fr: Choisir %s

en: Choose Action
fr: Choisir l'action

en: Choose an address book
fr: Choisir un carnet d'adresses

en: Choose how to display dates (abbreviated format):
fr: Choisir le mode d'affichage des dates (format court) :

en: Choose how to display dates (full format):
fr: Choisir le mode d'affichage des dates (format long) :

en: Choose how to display times:
fr: Choisir le mode d'affichage des heures :

en: Choose how you want to be notified about event changes, event alarms and upcoming events.
fr: Choisissez comment vous voulez être averti des créations, m. à j. ou suppressions d'alertes et d'événements planifiés.

en: Choose how you want to receive reminders for events with alarms:
fr: Choisissez comment vous voulez recevoir des rappels pour les événements avec des alertes :

en: Choose how you want to receive reminders for tasks with alarms:
fr: Choisissez comment vous voulez recevoir des rappels pour les tâches avec des alertes :

en: Choose if you want to be notified of new, edited, and deleted events by email:
fr: Choisissez si vous voulez être averti des créations, m. à j. ou suppressions d'événements par courrier :

en: Choose if you want to be notified of new, edited, and deleted tasks by email:
fr: Choisissez si vous voulez être averti des créations, m. à j. ou suppressions de tâches par e-mail :

en: Choose if you want to be notified of task changes and task alarms.
fr: Choisissez si vous voulez être averti des modifications ou des alertes de tâches.

en: Choose if you want to receive daily agenda email reminders:
fr: Choisissez si vous voulez recevoir des courriers de rappel quotidiens pour les événements avec des alertes :

en: Choose if you want to receive reminders for events with alarms:
fr: Choisissez si vous voulez recevoir des rappels pour les événements avec des alertes :

en: Choose the address book to use when adding addresses.
fr: Choisir le carnet d'adresses à utiliser lors de l'ajout d'adresses.

en: Choose the calendars to include in the above Free/Busy URL:
fr: Choisir les agendas à inclure dans cette URL de disponibilité :

en: Choose the calendars to use for synchronization with external devices.
fr: Choisir les agendas qui seront utilisés pour la synchronisation avec les périphériques externes.

en: Choose the task lists to use for synchronization with external devices.
fr: Choisir les listes de tâches qui seront utilisés pour la synchronisation avec les périphériques externes.

en: Choose the views to show event locations in:
fr: Choisir les vues dans lesquelles montrer l'emplacement des événements :

en: Choose the views to show event start and end times in:
fr: Choisir les vues dans lesquelles montrer les horaires des événements :

en: Choose which address books to use for synchronization with external devices.
fr: Choisissez les carnets d'adresses qui seront utilisés pour la synchronisation avec les périphériques externes :

en: Choose which address books to use.
fr: Choisir quel carnet d'adresses utiliser.

en: Choose which columns to display, and in what order:
fr: Choisir les colonnes à afficher et leur ordre :

en: Choose your default Notepad.
fr: Choisissez votre bloc-notes par défaut.

en: Choose your default calendar.
fr: Choisissez votre agenda par défaut.

en: Choose your default task list.
fr: Choisissez votre liste de tâches par défaut.

en: Clear
fr: Effacer

en: Clear Query
fr: Effacer la requête

en: Clear Search
fr: Effacer la recherche

en: Clear Sort
fr: Effacer le tri

en: Clear all
fr: Effacer tout

en: Clear out user: %s
fr: Retirer l'utilisateur: %s

en: Clear user
fr: Effacer l'utilisateur

en: Clear user data
fr: Effacer les données de l'utilisateur

en: Click %s to convert the image file into a format your browser can attempt to view.
fr: Cliquer sur %s pour convertir l'image dans un format que votre navigateur peut essayer de lire.

en: Click %s to download the data.
fr: Cliquer %s pour télécharger les données.

en: Click %s to go to %s management page.
fr: Cliquer %s pour vous rendre à la page de gestion de %s.

en: Click %s to send the notification message.
fr: Cliquez sur %s pour envoyer un message de notification.

en: Click HERE to verify the data.
fr: Cliquer ICI pour vérifier les données.

en: Click HERE to verify the message.
fr: Cliquer ICI pour vérifier le message.

en: Click HERE to view the message in a new window.
fr: Cliquer ICI pour vérifier le message dans une nouvelle fenêtre.

en: Click an address book to sort its columns. Drag columns to re-arrange them. Check a column to enable it.
fr: Cliquer sur un annuaire pour trier ses colonnes. Déplacez les colonnes pour les organiser. Cocher les colonnes pour les activer

en: Click here to open all mailto: links using %s.
fr: Cliquer ici pour ouvrir tous les liens avec %s.

en: Click on one of your selected address books and then select all fields to search.
fr: Cliquez sur un de vos carnets d'adresses puis sélectionnez tous les champs à rechercher.

en: Click or copy this URL to display the calendar of this resource
fr: Cliquer ou copier cette URL pour afficher cet agenda

en: Click or copy this URL to display this calendar
fr: Cliquer ou copier cette URL pour afficher cet agenda

en: Click or copy this URL to display this task list
fr: Cliquer ou copier cette URL pour afficher cette liste de tâches

en: Click this box to add the original message as an attachment.
fr: Cliquer sur cette case pour ajouter le message original comme pièce jointe.

en: Click this box to add the original message text to the body.
fr: Cliquer sur cette case pour ajouter le texte du message original au corps.

en: Click to Continue
fr: Cliquer pour poursuivre

en: Click to always show images from this sender.
fr: Cliquer pour toujours visualiser les images de cet emetteur.

en: Clicking on the address will compose a new message to the sender
fr: Cliquer sur l'adresse composera un nouveau message à l'expéditeur

en: Clicking on the address will open the message to be read
fr: Cliquer sur l'adresse ouvrira le message pour la lecture

en: Client Anchor
fr: Ancre du client

en: Clipboard
fr: Presse-papiers

en: Close
fr: Fermer

en: Close Search
fr: Fermer la recherche

en: Close Window
fr: Fermer la fenêtre

en: Close this window
fr: Fermer cette fenêtre

en: Close window
fr: Fermer la fenêtre

en: Clouds
fr: Nuages

en: Codeword frequency
fr: Fréquence des mots-clés

en: Collapse
fr: Réduire

en: Collapse All
fr: Réduire tout

en: Collapse Headers
fr: Réduire les entêtes

en: Color
fr: Couleur

en: Color Picker
fr: Palette de couleurs

en: Column Preferences
fr: Option des colonnes

en: Columns that will not be displayed:
fr: Colonnes non affichées:

en: Combine
fr: Combiner

en: Combine all namespaces
fr: Combiner tous les espaces de nommages

en: Comics
fr: BD

en: Comma separated values
fr: Valeurs séparées par des virgules

en: Comma separated values (Microsoft Outlook)
fr: Valeurs séparées par des virgules (Microsoft Outlook)

en: Command
fr: Commande

en: Command Shell
fr: Commande shell

en: Comment
fr: Commentaire

en: Comments: %d
fr: Commentaires : %d

en: Common Address Extended
fr: Adresse

en: Common City
fr: Ville

en: Common Country
fr: Pays

en: Common Phone
fr: Téléphone

en: Common Post Office Box
fr: Boîte postale

en: Common Postal Code
fr: Code postal

en: Common State/Province
fr: État/Province

en: Common Street
fr: Rue

en: Common Video Call
fr: Visiophone

en: Company
fr: Société

en: Company Address
fr: Adresse professionnelle

en: Company Phone
fr: Téléphone professionel

en: Complete "%s"
fr: Terminer « %s »

en: Complete Task
fr: Terminer une tâche

en: Complete tasks
fr: Terminer des tâches

en: Completed
fr: Terminé

en: Completed %s.
fr: %s Terminé.

en: Completed parent task, mark it as incomplete first
fr: Tâche mère terminée, à marquer d'abord en cours

en: Completed tasks
fr: Tâches terminées

en: Completed?
fr: Terminée ?

en: Completion Date
fr: Date d'achèvement

en: Completion Status
fr: État d'achèvement

en: Compose
fr: Rédiger

en: Compose Message
fr: Rédiger un message

en: Compose Templates
fr: Rédaction des modèles

en: Compose Templates mailbox:
fr: Dossier de rédaction des modèles :

en: Compose messages in a separate window?
fr: Rédiger les messages dans une fenêtre séparée ?

en: Composition
fr: Rédaction

en: Computers
fr: Ordinateurs

en: Conditions: %s
    High temperature: %d%s
    Precipitation: %s
fr: État: %s
    Température max: %d%s
    Précipitation: %s

en: Conditions: %s
    High temperature: %d%s
    Precipitation: %s
    Humidity: %d%%
    Winds: From the %s at %d%s
fr: État: %s
    Température max: %d%s
    Précipitation: %s
    Humidité: %d%%
    Vent: %s -> %d%s

en: Configuration Differences
fr: Différences de configuration

en: Configuration for syncing with PDAs, Smartphones and Outlook.
fr: Configuration pour la synchronisation des assistants personnels, des ordiphones et d'Outlook.

en: Configuration is out of date.
fr: La configuration n'est pas à jour.

en: Configuration upgrade scripts available
fr: Scripts de mise à jour de la configuration disponibles

en: Configure %s
fr: Configurer %s

en: Configure PGP encryption support.
fr: Configuration du support de chiffrement PGP.

en: Configure S/MIME encryption support.
fr: Configuration du support de chiffrement S/MIME.

en: Configure flag highlighting.
fr: Configurer les étiquettes

en: Configure how event or meeting requests should be handled.
fr: Configurer la gestion des RDV ou événements.

en: Configure how messages are displayed.
fr: Configurer l'affichage des messages.

en: Configure how you forward mail.
fr: Définir comment vous transférez les messages .

en: Configure how you reply to mail.
fr: Définir comment vous répondez aux messages .

en: Configure how you send mail.
fr: Définir comment vous envoyez des messages .

en: Configure message printing.
fr: Configurer l'impression des messages.

en: Configure spam reporting.
fr: Configurer le signalement des pourriels.

en: Confirm Password
fr: Confirmer le mot de passe

en: Confirm deletion of events?
fr: Confirmer la suppression des événements ?

en: Confirmed
fr: Confirmée

en: Connection failed: %s
fr: La connexion a échoué : %s

en: Connection failure
fr: Échec de la connexion

en: Contact Search
fr: Recherche de contacts

en: Contacts displayed:
fr: Contacts affichés :

en: Contacts in list: %s
fr: Contacts dans la liste : %s

en: Contains
fr: Contient

en: Contains Attachment(s)
fr: Contient une(des) pièce(s) jointe(s)

en: Continue
fr: Poursuivre

en: Control when new mail will be checked for, and whether or not to notify you when it arrives.
fr: Régler la vérification de l'arrivée de nouveaux messages, et s'il faut ou non vous en avertir.

en: Convert HTML data to plain text and view in new window.
fr: Convertir les données HTML en texte brut et les voir dans une nouvelle fenêtre.

en: Convert textual emoticons into graphical ones?
fr: Convertir les émoticônes textuelles en graphique ?

en: Cookie
fr: Témoin (cookie)

en: Copy
fr: Copier

en: Copy %s
fr: Copier %s

en: Copy %s to %s
fr: Copier %s vers %s

en: Copy of %s
fr: Copie de %s

en: Copy this URL for use wherever you need your Free/Busy URL:
fr: Copier cette URL pour l'utiliser lorsque vous avez besoin de votre URL de disponibilités :

en: Copy/Move
fr: Copier/Déplacer

en: Could not add rights for user "%s" for the mailbox "%s".
fr: Impossible d'ajouter des droits pour l'utilisateur « %s » sur la boîte « %s ».

en: Could not attach %s to the message.
fr: Ne peut attacher %s à ce message.

en: Could not auto-determine data type.
fr: Impossible de déterminer automatiquement le type de donnée

en: Could not connect to public PGP keyserver
fr: Impossible de se connecter au serveur de clef PGP

en: Could not connect to server "%s" using FTP: %s
fr: Échec de la connexion au serveur « %s » via FTP : %s

en: Could not contact server. Try again later.
fr: Impossible de contacter le serveur. Réessayez plus tard.

en: Could not create the VFS backend: %s
fr: Impossible de créer le stockage VFS : %s

en: Could not delete Virtual Folder "%s".
fr: Impossible de détruire le dossier virtuel « %s ».

en: Could not delete configuration upgrade script "%s".
fr: Impossible de supprimer le script de mise à jour de la configuration « %s ».

en: Could not delete messages from %s. This mailbox is read-only.
fr: Impossible de supprimer des messages dans %s. Ce dossier est en lecture seule.

en: Could not display attachment data.
fr: Impossible d'afficher les pièces jointes.

en: Could not find authorization for <tag:appname /> to interact with your Twitter account
fr: Impossible de trouver une autorisation à interagir avec votre compte Twitter pour <tag:appname />

en: Could not initialize mail server configuration.
fr: Impossible d'initialiser la configuration du serveur de courrier.

en: Could not move message to spam mailbox - no spam mailbox defined in preferences.
fr: Impossible de déplacer le message vers le dossier de pourriels - aucun dossier de pourriels défini dans les préférences.

en: Could not open %s.
fr: Ouverture de %s impossible.

en: Could not open mailbox.
fr: Impossible d'ouvrir le dossier.

en: Could not remove rights for user "%s" for the mailbox "%s".
fr: Impossible de retirer des droits à l'utilisateur « %s » pour la boîte « %s ».

en: Could not reset the password for the requested user. Some or all of the details are not correct. Try again or contact your administrator if you need further help.
fr: Impossible de réinitialiser le mot de passe pour l'utilisateur demandé. Certains (ou tous) les détails ne sont pas corrects. Réessayez ou contactez votre administrateur pour de l'aide.

en: Could not retrieve ACL.
fr: Impossible de récupérer les droits.

en: Could not retrieve message data from the mail server.
fr: Impossible de récupérer les données du message depuis le serveur de mail.

en: Could not retrieve public key for %s.
fr: Impossible de retrouver la clé publique pour %s.

en: Could not revert configuration.
fr: Impossible de revenir à la configuration précédente.

en: Could not save a backup configuation: %s
fr: Impossible d'enregistrer une copie de la configuration : %s

en: Could not save configuration upgrade script to: "%s".
fr: Impossible d'enregistrer le script de mise à jour de la configuration dans : « %s ».

en: Could not save the configuration file %s. Use one of the options below to save the code.
fr: Impossible d'enregistrer le fichier de configuration %s. Utilisez une des options ci-dessous pour sauvegarder le code.

en: Could not save the configuration file %s. You can either use one of the options to save the code back on %s or copy manually the code below to %s.
fr: Impossible d'enregistrer le fichier de configuration %s. Vous pouvez soit utiliser une des options pour sauver le code sur %s soit copier manuellement le code ci-dessous dans %s.

en: Could not validate IMAP mailbox.
fr: Impossible de valider la boîte aux lettres IMAP

en: Could not write configuration for "%s": %s
fr: Impossible de enregistrer la configuration pour « %s » : %s

en: Count
fr: Nombre

en: Country
fr: Pays

en: Create
fr: Créer

en: Create Address Book
fr: Créer un carnet d'adresses

en: Create Calendar
fr: Créer un agenda

en: Create Folder
fr: Créer un dossier

en: Create Keys
fr: Créer des clefs

en: Create New Identity
fr: Créer une nouvelle identité

en: Create New Mailbox
fr: Créer une nouvelle BAL

en: Create New Template
fr: Créer un nouveau modèle

en: Create Notepad
fr: Créer un Bloc-notes

en: Create Resource
fr: Créer une ressource

en: Create Resource Group
fr: Créer un nouveau groupe de ressource

en: Create Subfolders/Rename Mailbox
fr: Créer des sous-dossiers/Renommer des dossiers

en: Create Task List
fr: Créer une liste de tâches

en: Create a New Event
fr: Créer un nouvel événement

en: Create a new Address Book
fr: Créer un carnet d'adresses

en: Create a new Contact List in:
fr: Créer une nouvelle liste de contacts dans :

en: Create a new Local Calendar
fr: Créer un nouvel agenda local

en: Create a new Notepad
fr: Créer un nouveau Bloc-notes

en: Create a new Resource
fr: Créer une nouvelle ressource

en: Create a new Resource Group
fr: Créer un nouveau groupe de ressource

en: Create a new System Calendar
fr: Créer un nouvel agenda système

en: Create a new Task List
fr: Créer une nouvelle liste de tâches

en: Create a new sent-mail mailbox
fr: Créer un nouveau dossier de messages envoyés

en: Create filtering rules to organize your incoming mail, sort it into mailboxes, and delete spam.
fr: Créer des règles de filtrage pour organiser vos arrivées de messages, les trier dans des dossiers, et éliminer les pourriels.

en: Create mailbox:
fr: Créer un dossier :

en: Create new Template
fr: Créer un nouveau modèle

en: Create new folder
fr: Créer un nouveau dossier

en: Create subfolder
fr: Créer un sous-dossier

en: Create subfolder of %s:
fr: Créer un sous-dossier de %s :

en: Create subfolders and rename mailbox
fr: Créer des sous-dossiers et renommer un dossier

en: Created
fr: Créé

en: Created empty permissions for "%s". You must explicitly grant access to this backend now.
fr: Permissions vierges créées pour « %s ». Vous devez maintenant explicitement attribuer des permissions sur ce module.

en: Criteria to use when sorting by date:
fr: Critère à utiliser pour le tri par date :

en: Current
fr: Courant

en: Current 4 Phases
fr: 4 phases courantes

en: Current Alarms
fr: Alertes en cours

en: Current Attachments
fr: Pièces jointes actuelles

en: Current Locks
fr: Courant

en: Current Sessions
fr: Sessions en cours

en: Current Time
fr: Heure actuelle

en: Current Weather
fr: Observations actuelles

en: Current access to %s
fr: Accès courant à %s

en: Current condition
fr: Condition actuelle :

en: Current directory:
fr: Répertoire courant :

en: Custom Header
fr: En-tête personnalisé

en: Custom Header:
fr: En-tête personnalisé :

en: Customize tasks to run upon logon to %s.
fr: Définir les tâches à effectuer lors de la connexion à %s.

en: Cut
fr: Couper

en: Cyrillic (KOI8-R)
fr: Cyrillique (KOI8-R)

en: Cyrillic (Windows-1251)
fr: Cyrillique (Windows-1251)

en: Cyrillic/Ukrainian (KOI8-U)
fr: Cyrillique/Ukrainien (KOI8-U)

en: DB access is not configured.
fr: Accès à la base non configuré

en: DB schema is out of date.
fr: Le schéma de la base n'est pas à jour.

en: DB schema is ready.
fr: Le schéma de la base est prêt.

en: DD
fr: JJ

en: DISABLED:
fr: DÉSACTIVÉ :

en: Daily: Recurs every
fr: Quotidien : répétition chaque

en: Dat_e
fr: _Date

en: Data
fr: Données

en: Database
fr: Base de données

en: Date Equals
fr: Date égale

en: Date Received
fr: Date de réception

en: Date Reset
fr: Remise à zéro de la date

en: Date Selection
fr: Sélection de la date

en: Date Since
fr: Date Depuis

en: Date Until
fr: Date Jusqu'au

en: Date and time:
fr: Heure et date :

en: Date in message headers
fr: Date dans l'entête du messages

en: Date:
fr: Date :

en: Date: %s; time: %s
fr: Date : %s ; heure : %s

en: Day
fr: Jour

en: Day(s)
fr: Jour(s)

en: Days
fr: Jours

en: De_lete
fr: _Supprimer

en: Deactivate Script
fr: Désactiver ce script

en: Declined
fr: Décliné

en: Decrypt
fr: Décrypter

en: Default
fr: Défaut

en: Default (US-ASCII)
fr: Défaut (US-ASCII)

en: Default Alarm Setting:
fr: Configuration de l'alerte par défaut :

en: Default Calendar
fr: Agenda par défaut

en: Default Color
fr: Couleur par défaut

en: Default Notepad
fr: Bloc-notes par défaut

en: Default Shell
fr: Interpréteur de commande par défaut

en: Default Task List
fr: Liste de tâches par défaut :

en: Default charset for sending e-mail messages:
fr: Jeu de caractères par défaut pour l'envoi des messages :

en: Default location to use for location-aware features.
fr: Lieu par défaut pour les fonctionnalités géolocalisées.

en: Default method to compose messages:
fr: Votre méthode de rédaction des messages par défaut :

en: Default sorting criteria:
fr: Critère de tri par défaut :

en: Default sorting direction:
fr: Ordre de tri par défaut :

en: Default users
fr: Utilisateurs par défaut

en: Defaults for new tasks
fr: Défauts pour les nouvelles tâches

en: Define one or more categories for your bookmarks
fr: Definissez une ou plusieurs catégories pour vos signets

en: Definitions
fr: Définitions

en: Delay Start Until
fr: Retarder le début jusqu'à

en: Delegate
fr: Déléguer

en: Delegated
fr: Délégué

en: Delete
fr: Supprimer

en: Delete "%s"
fr: Effacer « %s »

en: Delete %s
fr: Supprimer %s

en: Delete %s Public Key
fr: Supprimer la clef publique %s

en: Delete All
fr: Supprimer tout

en: Delete All SyncML Data
fr: Suppression de toutes les données SyncML

en: Delete Condition
fr: Effacer la condition

en: Delete Confirmation
fr: Confirmation de suppression

en: Delete Current Keys
fr: Supprimer les clefs actuelles

en: Delete Group
fr: Supprimer un groupe

en: Delete Group "%s"
fr: Supprimer le groupe « %s »

en: Delete Personal Certificate
fr: Supprimer le certificat personnel

en: Delete Selected Mailboxes
fr: Supprimer les dossiers sélectionnés

en: Delete Smart List
fr: Supprimer la liste intelligente

en: Delete This Event Only
fr: Supprimer cet évènement uniquement

en: Delete This and Future Events
fr: Supprimer cet évènement ainsi que tous les évènements à venir

en: Delete Thread
fr: Supprime l'enfilade

en: Delete Virtual Folder
fr: Détruire le dossier virtuel

en: Delete all subfolders of %s?
fr: Supprimer tous les sous-dossiers de %s ?

en: Delete and rename mailbox
fr: Supprimer et renommer le dossier

en: Delete button behaviour
fr: Comportement du bouton de suppression

en: Delete current category?
fr: Supprimer la catégorie?

en: Delete denied.
fr: Suppression refusée

en: Delete exception on %s
fr: Suppression de l'exception sur %s

en: Delete failed: (%s) %s
fr: Échec de la suppression : (%s) %s

en: Delete folders recursively?
fr: Supprimer les dossiers récursivement ?

en: Delete from my calendar
fr: Supprimer de mon agenda

en: Delete message
fr: Supprimer le message

en: Delete message completely
fr: Supprimer le message complètement

en: Delete messages
fr: Supprimer les messages

en: Delete old linked attachments after this many months (0 to never delete)?
fr: Supprimer les anciens fichiers joints après tant de mois (0 pour ne jamais les supprimer) ?

en: Delete old sent mail mailboxes after this many months (0 to never delete)?
fr: Supprimer les anciens dossiers de messages envoyés après tant de mois (0 pour ne jamais les supprimer) ?

en: Delete subfolders
fr: Supprimer les sous-dossiers

en: Delete this Category
fr: Supprimer cette catégorie

en: Delete/Rename Mailbox
fr: Supprimer/Renommer un dossier

en: Delete?
fr: Supprimer ?

en: Deleted
fr: Supprimé

en: Deleted %d event older than %d days. | Deleted %d events older than %d days.
fr[0]: Supprimer %d événement plus ancien que %d jour(s)
fr[1]: Supprimer %d événements plus anciens que %d jour(s)

en: Deleted %s.
fr: %s Supprimé.

en: Deleted Virtual Folder "%s".
fr: Détruire le dossier virtuel « %s ».

en: Deleted attachment "%s".
fr: Pièce jointe « %s » supprimée.

en: Deleted configuration upgrade script "%s".
fr: Script de mise à jour de la configuration supprimé « %s ».

en: Deleted contact: %s
fr: Supprimer le contact : %s

en: Deleted flag "%s".
fr: Ajout de l'étiquette « %s ».

en: Deleted synchronization session for device "%s" and database "%s".
fr: Session supprimée pour l'appareil « %s » et la base « %s ».

en: Deleting and Moving Messages
fr: Supprimer et déplacer les messages

en: Deleting contacts is not available.
fr: La suppression des contacts n'est pas disponible.

en: Deleting entire tasklists is not supported.
fr: La suppression de toute la liste de tâches n'est pas supportée.

en: Deleting events is not supported with this remote calendar.
fr: La suppression d'événement n'est pas supportée avec cette agenda distant

en: Deletion failed
fr: Échec de la suppression

en: Deliver into my Inbox
fr: Déposer dans ma boite de réception

en: Deliver into my Inbox and copy to...
fr: Déposer dans ma Boite de réception et copier dans

en: Deliver into my Inbox and redirect to...
fr: Déposer dans ma Boite de réception et rediriger vers

en: Deliver to folder...
fr: Placer dans le dossier

en: Deny request
fr: Refuser la requête

en: Deny request for free/busy information
fr: Refuser la requête de demande de disponibilités

en: Department
fr: Département

en: Descending
fr: Décroissant

en: Describe the Problem
fr: Décrire le problème

en: Description:
fr: Description :

en: Destination (To, Cc, Bcc, etc.)
fr: Destination (A, Cc, Bcc, etc)

en: Details
fr: Détails

en: Development
fr: Développement

en: Device
fr: Appareil

en: Device ID
fr: Id. de l'appareil

en: Device Management
fr: Gestion des appareils

en: Device encryption
fr: Chiffrement

en: Device id:
fr: Id. de l'appareil :

en: Device is wiped
fr: L'appareil est effacé

en: Device successfully removed.
fr: Appareil effectivement retiré.

en: Device wipe successfully canceled.
fr: Annulation effective de l'effacement de l'appareil.

en: Dew Point
fr: Point de rosée

en: Dew Point for last hour:
fr: Point de rosée pour la dernière heure :

en: Dew point
fr: Point de rosée

en: Dim signatures?
fr: Estomper les signatures ?

en: Disable
fr: Désactiver

en: Disable %s
fr: Désactiver %s

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Discard all text formatting information (by converting from HTML to plain text)? This conversion cannot be reversed.
fr: Annuler réellement toutes les informations de mise en forme (par la conversion du HTML en texte brute) ? Cette opération ne peut pas être inversée.

en: Display
fr: Affichage

en: Display 24-hour times?
fr: Afficher sur 24 heures ?

en: Display Options
fr: Afficher les options

en: Display Preferences
fr: Options d'affichage

en: Display URL
fr: Afficher l'URL

en: Display attachment information about a message in the mailbox listing?
fr: Afficher les informations sur les pièces jointes dans la liste des boîtes ?

en: Display confirmation in popup window after sending a message?
fr: Afficher une fenêtre de confirmation après l'envoi d'un message ?

en: Display detailed forecast
fr: Afficher la prévision détaillée

en: Display detailed notification when each filter is applied?
fr: Afficher la notification détaillée après l'application des filtres ?

en: Display edit buttons when displaying Bookmarks?
fr: Afficher un bouton d'édition lors de l'affichage des signets?

en: Display forecast (TAF)
fr: Afficher la prévision (TAF)

en: Display notification when new mail arrives?
fr: Afficher une notification de nouveau courrier ?

en: Display only the first 250 characters of a message initially?
fr: N'afficher initialement que les 250 premiers caractères des messages ?

en: Display the "Empty Spam" link in the menubar?
fr: Afficher le lien « Vider les pourriels » dans la barre de menu ?

en: Display the "Empty Trash" link in the menubar?
fr: Afficher l'icône "Vider la corbeille" dans la barre de menu ?

en: Do Action
fr: Faire l'action

en: Do NOT Match
fr: Ne correspondent pas

en: Do Not Check for New Mail
fr: Ne pas vérifier les nouveaux messages

en: Do not generate a link in the From: column
fr: Ne pas générer un lien dans la colonne « De »

en: Do not save attachments
fr: Ne pas sauvegarder les pièces jointes

en: Do not send responses to bulk or list messages?
fr: Ne pas envoyer de réponses aux messages provenant de listes ou d'envois massifs ?

en: Do not show parts
fr: Ne pas afficher les parties

en: Do this:
fr: Faire ceci :

en: Do you want to confirm deleting entries?
fr: Voulez-vous confirmer la suppression des entrées ?

en: Does not recur
fr: Non répétitif

en: Does the first row contain the field names? If yes, check this box:
fr: Le premier enregistrement contient-il le nom des champs ? Dans l'affirmative, cochez cette boîte :

en: Doesn't begin with
fr: Ne commence pas par

en: Doesn't contain
fr: Ne contient pas

en: Doesn't end with
fr: Ne finit pas par

en: Doesn't exist
fr: N'existe pas

en: Doesn't match (with placeholders)
fr: Ne correspond pas (avec des espaces réservés)

en: Doing so will discard this message permanently.
fr: Cette action annulera le message définitivement.

en: Don't Show
fr: Ne pas afficher

en: Don't Show:
fr: Ne pas afficher :

en: Don't have an account? Sign up.
fr: Vous n'avez pas de compte ? Enregistrez-vous.

en: Don't send me a notification if I've added, changed or deleted the event?
fr: Ne pas m'envoyer une notification si j'ai ajouté, modifié ou supprimé l'événement ?

en: Don't send me a notification if I've added, changed or deleted the task?
fr: Ne pas m'envoyer une notification si j'ai ajouté, modifié ou supprimé la tâche ?

en: Don't share this calendar
fr: Ne pas partager cet agenda.

en: Don't share this task list
fr: Ne pas partager cette liste de tâches.

en: Done
fr: Terminé

en: Download
fr: Télécharger

en: Download %s
fr: Télécharger %s

en: Download %s in .zip Format
fr: Télécharger %s au format .zip

en: Download (.zip format)
fr: Télécharger (format .zip)

en: Download All Attachments (in .zip file)
fr: Sauvegarder les pièces jointes (dans un fichier .zip)

en: Download Attachment
fr: Télécharger la pièce jointe

en: Download attachment:
fr: Télécharger la pièce jointe :

en: Download generated configuration as PHP script.
fr: Télécharger la configuration générée comme un script PHP

en: Download vCard
fr: Télécharger vCard

en: Draft
fr: Brouillon

en: Draft automatically saved.
fr: Le brouillon a été automatiquement sauvegardé.

en: Drafts
fr: Brouillons

en: Drafts mailbox:
fr: Dossier de brouillon :

en: Drag the 'Add to Bookmarks' link below onto your 'Links' Bar
fr: Glissez le lien « Ajouter aux signets » ci-dessous sur votre barre de « liens »

en: Drag the 'Add to Bookmarks' link below onto your 'Personal Toolbar'
fr: Glissez le lien « Ajouter aux signets » ci-dessous sur votre barre d'outils « personnel »

en: Drugs
fr: Drogues

en: Due By
fr: Échéance

en: Due Date
fr: Échéance

en: Due date
fr: Échéance

en: Due date specified.
fr: Échéance spécifiée.

en: Due date:
fr: Échéance:

en: Duplicate Search
fr: Recherche des doublons

en: Duplicates of %s
fr: Doublons de %s

en: Duplicates of %s "%s"
fr: Doublons de %s « %s »

en: Duration
fr: Durée

en: Duration Day
fr: Durée (jour)

en: Duration Hour
fr: Durée (heure)

en: Duration Minute
fr: Durée (minute)

en: Dynamic
fr: Dynamique

en: E-mail Address
fr: Adresse de courriel

en: E.g., Is due within 2 days of today
fr: Par exemple, est prévu pour dans 2 jours

en: END
fr: FIN

en: ERROR:
fr: ERREUR :

en: ERROR: Your message could not be delivered.
fr: ERREUR : votre message n'a pas pu être distribué.

en: EU VAT identification
fr: Identification TVA Eu.

en: EXAMPLE LINK
fr: EXEMPLE DE LIEN

en: Edit
fr: Modifier

en: Edit "%s"
fr: Modifier « %s »

en: Edit %s
fr: Modifier %s

en: Edit ACL
fr: Éditer les droits

en: Edit Attendees and Resources
fr: Éditer les participants et les ressources

en: Edit Bookmark
fr: Editer le signer

en: Edit Filter
fr: Éditer les Filtres

en: Edit Group "%s"
fr: Éditer le groupe « %s »

en: Edit Note
fr: Modifier la note

en: Edit Preferences for
fr: Édition des préférences de

en: Edit Search Query
fr: Éditer le texte de la recherche

en: Edit Task
fr: Modifier la tâche

en: Edit Template
fr: Éditer les modèles

en: Edit Virtual Folder
fr: Éditer le dossier virtuel

en: Edit Virtual Folders
fr: Éditer les dossiers virtuels

en: Edit as New
fr: Éditer en tant que nouveau

en: Edit attendee
fr: Éditez le participant

en: Edit attendees
fr: Éditez les participants

en: Edit categories and colors
fr: Modifier les catégories et les couleurs

en: Edit compose templates.
fr: Editer les modèles.

en: Edit criteria
fr: Modifier le critère

en: Edit permissions
fr: Éditer les permissions

en: Edit permissions for "%s"
fr: Éditer les permissions pour « %s »

en: Edit permissions for %s
fr: Éditer les permissions pour %s

en: Edit the %s Entire Series %s, the %s Current Event %s or this and all %s Future Events %s?
fr: Modifier les %s séries entières %s, les %s évènements courants %s et tous les %s évènements à venir %s?

en: Edit your Blacklist
fr: Éditer votre liste noire

en: Edit your Filter Rules
fr: Éditer vos règles de filtrage

en: Edit your Whitelist
fr: Éditer votre liste blanche

en: Edit/View Group Members
fr: Editer/Voir les membres du groupe

en: Edit: %s
fr: Modifier : %s

en: Editing Smart List "%s"
fr: Modifier la liste intelligente « %s »

en: Education
fr: Éducation

en: Email
fr: Courriel

en: Email Address
fr: Adresse électronique

en: Emails
fr: Courriels

en: Embed Script
fr: Script inclus

en: Embed calendar on external website
fr: Agenda inclus sur une page web externe

en: Embed code
fr: Inclus

en: Emptied all messages from %s.
fr: Tous les messages dans %s ont été supprimés.

en: Emptied all messages from Virtual Trash Folder.
fr: Tous les messages de la corbeille virtuel ont été supprimés.

en: Empty
fr: Vide

en: Empty Mailbox
fr: Vide le dossier

en: Empty Note
fr: Vider la note

en: Empty Selected Mailboxes
fr: Vider les dossiers sélectionnés

en: Empty _Spam
fr: Vider les _Pourriels

en: Empty _Trash
fr: Vider la _Corbeille

en: En_d
fr: Fi_n

en: Enable %s
fr: Activer %s

en: Enable PGP functionality?
fr: Activer la fonctionnalité PGP ?

en: Enable S/MIME functionality?
fr: Activer la fonctionnalité S/MIME ?

en: Enable message previews?
fr: Activer la pré-visualisation des messages ?

en: Enabled
fr: Activé

en: Enabled?
fr: Activer ?

en: Encr_yption Options
fr: O_ptions de chiffrement

en: Encryption
fr: Chiffrement

en: Encryption support has not been configured, please contact your administrator.
fr: Le support de chiffrement n'a pas été configuré, merci de contacter votre administrateur.

en: End
fr: Fin

en: End Date
fr: Date de fin

en: End Day
fr: Fin (jour)

en: End Hour
fr: Fin (heure)

en: End Minute
fr: Fin (minute)

en: End Month
fr: Fin (mois)

en: End On
fr: Fin le

en: End Time
fr: Fin à

en: End Year
fr: Fin (année)

en: End forwarded message
fr: Fin du message transféré

en: End message
fr: Fin du message

en: End message from %s
fr: Fin du message de %s

en: End of vacation:
fr: Fin d'absence :

en: End:
fr: Fin :

en: Ends with
fr: Se termine par

en: English
fr: Anglais

en: Enter Passphrase
fr: Phrase secrète

en: Enter a name for the new category:
fr: Saisissez un nom pour la nouvelle catégorie :

en: Enter a security question which you will be asked if you need to reset your password, e.g. 'what is the name of your pet?':
fr: Écrivez une question de sécurité qu'on vous posera si vous devez réinitialiser votre mot de passe, par exemple « Quel est le nom de votre animal préféré ? » :

en: Enter one task per line. Create child tasks by indenting them below their parent task. Include due dates like "laundry tomorrow" or "get dry cleaning next Thursday".
fr: Entrez une tâche par ligne. Créer des tâches enfants en les indentant en dessous de leur tâche parent. Incluez les dates d'échéances comme "demain linge" ou "nettoyage à sec, jeudi prochain".

en: Enter one task per line. Create child tasks by indenting them below their parent task. Include due dates like "laundry tomorrow" or "get dry cleaning next Thursday". Tags may be added by prefixing them with the "#" character.
fr: Entrez une tâche par ligne. Créer des tâches enfant en les indentant en dessous de leur tâche parent. Incluez les dates d'échéances comme "demain linge" ou "nettoyage à sec, jeudi prochain". Les étiquettes peuvent être ajoutées avec le caractère #

en: Enter the name for your new compose templates mailbox.
fr: Veuillez entrer le nom du nouveau dossier des modèles.

en: Enter the name for your new drafts mailbox.
fr: Entrer le nom du nouveau dossier des brouillons.

en: Enter the name for your new spam mailbox.
fr: Veuillez entrer le nom du nouveau dossier Pourriels :

en: Enter the name for your new trash mailbox.
fr: Veuillez entrer le nom du nouveau dossier Corbeille :

en: Enter the passphrase used to encrypt this message.
fr: Entrer la phrase secrète qui a été utilisée pour chiffrer ce message.

en: Enter your personal PGP passphrase.
fr: Entrer votre phrase secrète personnelle PGP.

en: Enter your personal S/MIME passphrase.
fr: Entrer votre phrase secrète personnelle S/MIME.

en: Entire Message
fr: Tout le message

en: Entire Message (including Headers)
fr: Message complet (incluant les en-têtes)

en: Entries
fr: Entrées

en: Entry "%s" was successfully added to the address book
fr: Ajout réussi de « %s » dans le carnet d'adresses

en: Equal to
fr: Égal à

en: Error
fr: Erreur

en: Error adding %d contact(s) to list.
fr: Erreur lors de l'ajout de %d contact(s) à la liste.

en: Error adding %d of %d requested contact(s) to list.
fr: Erreur lors de l'ajout à la liste de %d sur %d contact(s) demandé(s).

en: Error connecting to Twitter: %s Details have been logged for the administrator.
fr: Erreur de connexion à Twitter : %s détails ont été consignés pour l'administrateur.

en: Error deleting %d contact. | Error deleting %d contacts.
fr[0]: Erreur lors de la suppression de %d contact.
fr[1]: Erreur lors de la suppression de %d contacts.

en: Error deleting %d of %d requested contact. | Error deleting %d of %d requested contacts.
fr[0]: Erreur lors de la suppression de %d contact sur %d.
fr[1]: Erreur lors de la suppression de %d contacts sur %d.

en: Error deleting synchronization session:
fr: Erreur lors de la suppression de la session de synchronisation :

en: Error deleting synchronization sessions:
fr: Erreur lors de la suppression des sessions de synchronisation :

en: Error deleting task: %s
fr: Erreur lors de la suppression de la tâche : %s

en: Error displaying message: message does not exist on server.
fr: Erreur d'affichage du message : celui-ci n'existe pas sur le serveur.

en: Error removing %d contact(s) from list.
fr: Erreur lors du retrait de %d contact(s) de la liste.

en: Error removing %d of %d requested contact(s) from list.
fr: Erreur lors du retrait de la liste de %d contact(s) sur %d.

en: Error retrieving current script: (%d) %s
fr: Erreur lors de la récupération du script actuel : (%d) %s

en: Error retrieving free/busy information for %s: %s
fr: Une erreur est survenue lors de la récupération de informations de disponibilité pour %s : %s

en: Error retrieving your free/busy information: %s
fr: Une erreur est survenue lors de la récupération des informations de disponibilités : %s

en: Error searching the address book: %s
fr: Erreur lors de la recherche dans le carnet d'adresse : %s

en: Error sending reply: %s.
fr: Erreur lors de l'envoi de la réponse : %s.

en: Error updating password: %s
fr: Erreur lors de la mise à jour du mot de passe : %s

en: Error when communicating with the server.
fr: Erreur de communication avec le serveur.

en: Error when redirecting message.
fr: Erreur lors de la redirection du message.

en: Error! This application requires javascript to be available and enabled in your browser.
fr: Erreur ! Cette application nécessite le support et l'activation de JavaScript dans votre navigateur.

en: Estimate
fr: Estimation

en: Estimated Time
fr: Heure prévue

en: Ethnic
fr: Ethnique

en: Event
fr: Événement

en: Event Defaults
fr: Valeurs par défaut

en: Event ICS file
fr: Fichier d'événements ICS

en: Event Invites:
fr: Invités à l'événement :

en: Event Requests
fr: Accepter les requêtes

en: Event Status:
fr: Status de l'événement :

en: Event added:
fr: Événement ajouté :

en: Event deleted:
fr: Événement supprimé :

en: Event edited:
fr: Événement édité :

en: Event not found
fr: Événement non trouvé

en: Event not found: %s
fr: Événement non trouvé : %s

en: Event successfully deleted.
fr: L'événement a été supprimée avec succès.

en: Event title
fr: Titre de l'événement

en: Events
fr: Événements

en: Events for this day
fr: Événements du jour

en: Events from %s
fr: Événement de %s

en: Events matching "%s"
fr: Evénements correspondant "%s"

en: Events must have a start date.
fr: Les événements doivent avoir une date de début.

en: Events must have a title.
fr: Les événements doivent avoir un titre.

en: Every 15 minutes
fr: Toutes les 15 minutes

en: Every 2 minutes
fr: Toutes les 2 minutes

en: Every 30 seconds
fr: Toutes les 30 secondes

en: Every 5 minutes
fr: Toutes les 5 minutes

en: Every half hour
fr: Toutes les &frac12; heures

en: Every hour
fr: Toutes les heures

en: Every minute
fr: Toutes les minutes

en: Example values:
fr: Exemple de valeurs :

en: Execute
fr: Exécuter

en: Existing Rules
fr: Règles existantes

en: Exists
fr: Existe

en: Exit Search
fr: Arrêter la Recherche

en: Expand
fr: Développer

en: Expand All
fr: Tout développer

en: Expand Headers
fr: Montrer les En-têtes

en: Expand Names
fr: Développer les noms

en: Expand the entire folder tree by default in the folders view?
fr: Développer la liste des dossiers par défaut ?

en: Expected 1 object, got %d.
fr: 1 objet attendu, %d trouvé(s).

en: Export
fr: Exporter

en: Export Address Book
fr: Exporter l'annuaire

en: Export Bookmarks
fr: Exporter vos signets

en: Export Calendar
fr: Exporter l'agenda

en: Export ICS file
fr: Exporter le fichier ICS

en: Export Notes
fr: Exporter des notes

en: Export Tasks
fr: Exporter des tâches

en: Export only the selected contacts.
fr: N'exporter que les contacts sélectionnés.

en: Export the following address book completely.
fr: Exporter en totalité le carnet d'adresses suivant.

en: Expunge
fr: Effacer

en: External Data
fr: Donnée externe

en: Extra Large
fr: Très grand

en: FTP upload of configuration
fr: Transfert FTP de la configuration

en: Facebook Events
fr: Évènements Facebook

en: Facebook Friends
fr: Amis Facebook

en: Facebook Integration
fr: Intégration à Facebook

en: Failed to add %s to %s: %s
fr: Impossible d'ajouter %s à %s : %s

en: Failed to browse list
fr: Impossible d'accéder à cette liste

en: Failed to change name: (%s) %s; Old DN = %s, New DN = %s, Root = %s
fr: Impossible de modifier le nom : (%s) %s ; ancien DN = %s, nouveau DN = %s, racine = %s

en: Failed to find object to be added: %s
fr: Impossible de trouver l'objet à ajouter : %s

en: Failed to read from socket:
fr: Erreur de lecture du socket :

en: Failed to search the address book
fr: Impossible d'effectuer une recherche dans ce carnet d'adresses : %s

en: Failed to search the directory: %s
fr: Impossible d'effectuer une recherche dans ce répertoire : %s

en: Failed to write to socket:
fr: Erreur d'écriture du socket :

en: Failed to write to socket: (connection lost!)
fr: Erreur d'écriture du socket : (connexion perdue !)

en: Failed unlock attempts before device is wiped
fr: Erreur de déblocage avant l'effacement de l'appareil

en: Favourite Recipients
fr: Destinataires préférés

en: Fax
fr: Télécopie

en: Feed
fr: Flux

en: Feed Address
fr: Flux

en: Feed URL
fr: URL du flux

en: Feels Like
fr: Température ressentie

en: Fi_lters
fr: Fi_ltres

en: Field
fr: Champ

en: Fields to search
fr: Champs à rechercher

en: File
fr: Fichier

en: File Actions
fr: Actions

en: File Display
fr: Affichage des fichiers

en: File Manager
fr: Gestionnaire de fichiers

en: File Modification Time
fr: Heure de modification du fichier

en: File Name
fr: Nom du fichier

en: File Size
fr: Taille du fichier

en: File Type
fr: Type de fichier

en: File action settings.
fr: Paramètres d'action sur les fichiers

en: File deleted:
fr: Fichier supprimé :

en: File display preferences.
fr: Préférences d'affichage.

en: File received: %s
fr: Fichier reçu : %s

en: Files
fr: Fichiers

en: Files must be written inside a VFS backend.
fr: Les fichiers doivent être créés au sein d'un partage

en: Filter
fr: Filtre

en: Filter "%s" created succesfully.
fr: Le filtre « %s » a été créé avec succès.

en: Filter "%s" deleted.
fr: Filtre « %s » supprimé.

en: Filter "%s" edited successfully.
fr: Le filtre « %s » a bien été édité.

en: Filter All Messages
fr: Filtrer chaque message

en: Filter By
fr: Filtrer par

en: Filter Messages
fr: Filtrer les messages

en: Filter Only Seen Messages
fr: Filtrer seulement les message vus

en: Filter Only Unseen Messages
fr: Filtrer seulement les messages non vus

en: Filter Options
fr: Options de filtrage

en: Filter Rule
fr: Règle de filtrage

en: Filter Rules
fr: Règles de filtrage

en: Filter Script Display
fr: Affichage du script de filtre

en: Filter _Rules
fr: _Règles de filtrage

en: Filter activity: %s message(s) have been copied to the folder "%s".
fr: Activité du filtre : %s message(s) ont été copié(s) vers le dossier « %s ».

en: Filter activity: %s message(s) have been deleted.
fr: Activité du filtre : %s message(s) ont été effacé(s).

en: Filter activity: %s message(s) have been moved to the folder "%s".
fr: Activité du filtre : %s message(s) ont été déplacé(s) vers le dossier « %s ».

en: Filter activity: %s message(s) that matched the blacklist were deleted.
fr: Activité du filtre : %s message(s) correspondant à la liste noire ont été effacé(s).

en: Filter activity: The message "%s" from "%s" has been copied to the folder "%s".
fr: Activité du filtre : le message « %s » de « %s » a été copié vers le dossier « %s ».

en: Filter activity: The message "%s" from "%s" has been deleted.
fr: Activité du filtre : le message « %s » de « %s » a été effacé.

en: Filter activity: The message "%s" from "%s" has been moved to the folder "%s".
fr: Activité du filtre : le message « %s » de « %s » a été déplacé vers le dossier « %s ».

en: Filter message content for unwanted text (e.g. profanity)?
fr: Filtrer le contenu du message pour du texte non désiré (blasphème, par exemple) ?

en: Filter not found.
fr: Filtre non trouvé

en: Filters
fr: Filtres

en: Filters: %s management page
fr: Filtres : page de gestion %s

en: Find
fr: Rechercher

en: Find in Maps
fr: Trouver dans les cartes

en: Finish
fr: Terminer

en: First (oldest) Unseen Message
fr: Page avec le premier (le plus ancien) message non lu

en: First Half
fr: Première demie

en: First Name
fr: Prénom

en: First Page
fr: Première page

en: First Quarter
fr: Premier quartier

en: Flag:
fr: Étiquette :

en: Flagged For Followup
fr: Marqué pour remonter

en: Flagged for Followup
fr: Marqué pour suivi

en: Flags
fr: Étiquettes

en: Fo_rward
fr: T_ransfert

en: Folder
fr: Dossier

en: Folder Actions
fr: Gestion des dossiers

en: Folder Actions - Confirmation
fr: Action sur les dossiers - Confirmation

en: Folder Display
fr: Affichage des dossiers

en: Folder Navigator
fr: Explorateur des dossiers

en: Folder removed:
fr: Dossier supprimé :

en: Folder to receive spam:
fr: Dossier recevant le pourriel :

en: Folders
fr: Dossiers

en: Folders must be created inside a VFS backend.
fr: Les dossiers doivent être créés au sein d'un partage.

en: Food
fr: Nourriture

en: For an incoming message that matches:
fr: Pour les messages entrants qui correspondent :

en: For messages with alternative representations of the text part, which part should be displayed?
fr: Pour les messages avec un présentation alternative du texte, laquelle utiliser ?

en: Forecast (TAF)
fr: Prévision (TAF)

en: Forecast Days (note that the returned forecast returns both day and night; a large number here could result in a wide block)
fr: Jours de prévision (notez que les prévisions fournies donnent le jour et la nuit ; un grand nombre ici peut faire un bloc très large)

en: Forgot your password?
fr: Vous avez oublié votre mot de passe ?

en: Forms
fr: Formulaires

en: Fortune
fr: Citation

en: Fortune type
fr: Type de citation

en: Fortunes
fr: Citations

en: Fortunes 2
fr: Citations 2

en: Forward
fr: Transfert

en: Forward Keep Action
fr: Garder l'action de transfert

en: Forward is not supported in the current filtering driver.
fr: La redirection n'est pas supportée dans le pilote de filtres courant

en: Forwarded
fr: Transféré

en: Forwarded Message
fr: Message transféré

en: Forwarded message
fr: Message transféré

en: Forwarded message from %s
fr: Message transféré de %s

en: Forwarded message will be automatically added to your outgoing message.
fr: Les messages transférés seront automatiquement ajoutés à votre dossier d'envois.

en: Forwards
fr: Transferts

en: Forwards Edit
fr: Éditer les transferts

en: Fr
fr: Ven

en: Free
fr: Libre

en: Free/Busy Information
fr: Disponibilités

en: Free/Busy Request Response
fr: Réponse à la requête sur les disponibilités

en: Freebusy URL
fr: URL des disponibilités

en: Friday
fr: Vendredi

en: Friend Requests:
fr: Demandes d'amis :

en: Friends enabled
fr: Amis activés

en: Fro_m
fr: D_e

en: From
fr: De

en: From %s at %s to %s at %s
fr: Depuis le %s à %s jusqu'au %s à %s

en: From %s to %s
fr: De %s à %s

en: From Address
fr: De l'adresse

en: From the %s (%s &deg;) at %s %s
fr: depuis le %s (%s &deg;) à %s %s

en: From the %s at %s %s
fr: depuis le %s à %s %s

en: From:
fr: De :

en: Full Description
fr: Description complète

en: Full Moon
fr: Pleine lune

en: Full Name
fr: Nom complet

en: Future
fr: À venir

en: Future tasks
fr: Tâches à venir

en: Gallery
fr: Album

en: Gender
fr: Genre

en: General
fr: Générale

en: General Preferences
fr: Options générales

en: Generate %s Configuration
fr: Générer la configuration de %s

en: Generated Code
fr: Code généré

en: Generated by Ingo
fr: Généré par Ingo.

en: Get More
fr: La suite

en: Global Preferences
fr: Préférences globales

en: Go
fr: Aller

en: Go to Advanced Search Page...
fr: Aller à la page de recherche avancée...

en: Go to Message
fr: Aller au message

en: Go to address book entry of "%s"
fr: Aller à la fiche du carnet d'adresses de « %s »

en: Go to your Inbox...
fr: Aller à la boîte de réception...

en: Google Search
fr: Recherche Google

en: Goto %s
fr: Aller à %s

en: Greater than
fr: Plus grand que

en: Greater than or equal to
fr: Plus grand ou égale à

en: Greek (ISO-8859-7)
fr: Grec (ISO-8859-7)

en: Group
fr: Groupe

en: Group Administration
fr: Administration des groupes

en: Group name
fr: Nom du  groupe

en: Group was not created: %s.
fr: Le groupe n'a pas été créé : %s.

en: Groups
fr: Groupes

en: Guest Permissions
fr: Permissions des invités

en: HERE
fr: ICI

en: HTML Email
fr: Courrier HTML

en: HTML Message
fr: Message HTML

en: HTML composition
fr: Rédaction en HTML

en: HTML part
fr: Partie HTML

en: Headers
fr: En-têtes

en: Hebrew (ISO-8859-8-I)
fr: Hébreu (ISO-8859-8-I)

en: Height
fr: Hauteur

en: Height of stream content (width automatically adjusts to block)
fr: Hauteur de la zone de flux (la largeur s'ajustera automatiquement au bloc)

en: Help
fr: Aide

en: Help _Topics
fr: Suje_ts de l'aide

en: Hemisphere
fr: Hémisphère

en: Here is the beginning of the file:
fr: Voici le début du fichier :

en: Hidden
fr: Caché

en: Hidden in List Messages
fr: Caché dans la liste des messages

en: Hidden in Thread View
fr: Caché dans la vue avec les enfilades

en: Hidden in Thread View and List Messages
fr: Caché dans la vue avec les enfilades et liste des messages

en: Hide
fr: Cacher

en: Hide Addresses
fr: Cacher les adresses

en: Hide Advanced Preferences
fr: Cacher les préférences avancées

en: Hide Alerts _Log
fr: Cacher les _Notifications

en: Hide Deleted
fr: Cacher les messages supprimés

en: Hide Notifications
fr: Cacher les notifications

en: Hide Preview
fr: Masquer la Pré-visualisation

en: Hide Results
fr: Résultats

en: Hide Unsubscribed
fr: Souscrits seulement

en: Hide deleted messages even if using the Trash mailbox?
fr: Cacher les messages supprimés même lors de l'utilisation d'un dossier corbeille ?

en: High
fr: Haute

en: High Priority
fr: Priorité élevée

en: Highest
fr: La plus élevée

en: Holidays
fr: Congés

en: Holidays are disabled
fr: Les congés sont désactivés

en: Holidays:
fr: Congés :

en: Home Address
fr: Adresse personnelle

en: Home Address Extended
fr: Adresse domicile étendue

en: Home City
fr: Ville

en: Home Country
fr: Pays

en: Home Directory
fr: Répertoire personnel

en: Home Email
fr: Courriel personnel

en: Home Fax
fr: Fax personnel

en: Home Latitude
fr: Latitude du domicile

en: Home Longitude
fr: Longitude du domicile

en: Home Mobile Phone
fr: Tél. mobile personnel

en: Home Phone
fr: Tél. domicile

en: Home Post Office Box
fr: Code postal personnel

en: Home Postal Code
fr: Code postal

en: Home State/Province
fr: État/Province

en: Home Street Address
fr: Rue

en: Home Video Call
fr: Visiophone personnel

en: Home Website URL
fr: URL du site web

en: Horizontal Layout
fr: Affichage horizontale

en: Hour(s)
fr: Heure(s)

en: How long should the time slots on the day and week views be?
fr: Durée des tranches horaires dans les vues à la journée et à la semaine ?

en: How many days of Free/Busy information should be generated?
fr: Pour combien de jours à la fois doit-on générer les informations sur la disponibilité ?

en: How many events should be displayed per day in the month view? Set to 0 to always show all events.
fr: Combien d'événements doivent être affichés par jour dans la vue par mois ? Mettre à 0 pour toujours afficher tous les événements.

en: How many fields (columns) are there?
fr: Combien de champs (colonnes) y a-t-il ?

en: How many seconds before we check for new articles?
fr: Combien de secondes avant de vérifier pour de nouvelles publications ?

en: How should messages be forwarded by default?
fr: Comment doit-on transférer les messages par défaut ?

en: How should namespaces be displayed in the folder tree view?
fr: Comment doit-on afficher les espaces de nommages dans l'arborescence des dossiers ?

en: How to attribute quoted lines in a reply
fr: Comment attribuer les citations dans une réponse

en: However, no personal private key exists so the message cannot be decrypted.
fr: Il n'existe aucune clef privée, et le message ne peut donc pas être déchiffré.

en: Humidity
fr: Humidité

en: Humorists
fr: Humoristes

en: I.e. Dinner with John tomorrow 8pm
fr: Par ex « Dîner avec John 20:00 demain »

en: IM Address
fr: Adresse de messagerie instantanée

en: Icon
fr: Icône

en: Icons for %s
fr: Icônes pour %s

en: Identity's name:
fr: Nom du compte :

en: If you continue, all messages in the mailbox(es) will be lost!
fr: Si vous continuez, tous les messages de ce(s) dossier(s) seront perdus !

en: If your email client doesn't support iTip requests you can use one of the following links to accept or decline the event.
fr: Si votre logiciel de courrier ne supporte pas les requêtes iTip, vous pouvez utiliser un des liens suivants pour accepter ou refuser l'événement.

en: If your email client doesn't support iTip requests you can use the following links to: %saccept%s, %saccept tentatively%s or %sdecline%s the event.
fr: Si votre logiciel de courrier ne supporte pas les requêtes iTip vous pouvez utiliser un des liens suivants pour %saccepter%s, %saccepter provisoirement%s ou %srefuser%s l'événement.

en: Image part
fr: Partie image

en: Images have been blocked in this message part.
fr: Des images ont été bloquées dans cette partie du message.

en: Import
fr: Importer

en: Import Address Book, Step %d
fr: Importer un carnet d'adresses, étape %d

en: Import Bookmarks
fr: Importer vos signets

en: Import Calendar, Step %d
fr: Importer un agenda, étape %d

en: Import ICS file
fr: Importer le fichier ICS

en: Import Keypair
fr: Importer la paire de clefs

en: Import Messages
fr: Importer les messages

en: Import Notes, Step %d
fr: Importation des notes, étape %d

en: Import PGP Key
fr: Importer la clef PGP

en: Import Personal Certificate
fr: Importer le certificat personnel

en: Import Personal Keys
fr: Importer les clefs personnelles

en: Import Personal S/MIME Certificate
fr: Importer le certificat S/MIME personnel

en: Import Public Key
fr: Importer la clef publique

en: Import Public PGP Key
fr: Importer la clef publique PGP

en: Import Public S/MIME Key
fr: Importer la clef publique S/MIME

en: Import Tasks, Step %d
fr: Importation des tâches, étape %d

en: Import mbox or .eml file
fr: Importer un fichier mbox ou .eml

en: Import, Step %d
fr: Importation, étape %d

en: Import/Export
fr: Importer/Exporter

en: Import/Export Address Books
fr: Importer/Exporter les carnet d'adresses

en: Import/Export Calendar
fr: Importer/Exporter un agenda

en: Import/Export Notes
fr: Importer/Exporter des notes

en: Import/Export Tasks
fr: Importer/Exporter des tâches

en: Imported %d message from %s. | Imported %d messages from %s
fr[0]: %d message importé à partir de %s.
fr[1]: %d messages importés à partir de %s.

en: Imported Bookmarks
fr: Signets importés

en: Imported field: %s
fr: Champ importé : %s

en: Imported fields:
fr: Champs importés :

en: Importing should %s %sreplace this calendar%s.
fr: L'importation %s %sremplacera cet agenda%s.

en: In Body Text
fr: Corps du message

en: In Process
fr: En cours

en: In reply to:
fr: En réponse à :

en: In the body text
fr: Dans le texte du corps du message

en: In the lists below select both, a field imported from the source file at the left, and the matching field available in your address book at the right. Then hit "Add pair" to mark them for the import. Once your are finished hit "Next".
fr: Dans les listes ci-dessous, sélectionnez un champ importé du fichier source à gauche, et le champ correspondant disponible dans votre carnet d'adresses à droite. Puis cliquez sur « Ajouter la paire » afin de les marquer pour l'importation. Cliquez sur « Suivant » quand vous avez fini.

en: In:
fr: Dans :

en: Inbox
fr: Boîte de réception

en: Include a brief summary of the header in a reply?
fr: Inclure un bref rappel des en-têtes dans les réponses ?

en: Include original message in a reply?
fr: Inclure le message d'origine dans les réponses ?

en: Incom_plete tasks
fr: Tâches en-_cours

en: Incomplete
fr: Incompler

en: Incomplete sub tasks, complete them first
fr: Sous-tâches en cours, à terminer d'abord

en: Incomplete tasks
fr: Tâches en cours

en: Incorrect username or alternate address. Try again or contact your administrator if you need further help.
fr: Nom d'utilisateur ou adresse alternative incorrect. Réessayez ou contactez votre administrateur système pour de l'aide.

en: Individual Users
fr: Utilisateurs individuels

en: Individual rules are not supported in the current filtering driver.
fr: Les règles individuelles ne sont pas supportées.

en: Inexistant mailbox specified for message delivery.
fr: La boîte spécifiée pour la délivrance du message est inexistante

en: Information on %s Public Key
fr: Information sur la clef publique %s

en: Information on Personal Private Key
fr: Information sur la clef privée personnelle

en: Information on Personal Public Certificate
fr: Information sur le certificat personnel public

en: Information on Personal Public Key
fr: Information sur la clef publique personnelle

en: Inherited Members
fr: Membres hérités

en: Initials
fr: Initiales

en: Innocent
fr: Légitime

en: Insert
fr: Insérer

en: Insert Certificate Here
fr: Insérer le certificat ici

en: Insert an email address to which you can receive the new password:
fr: Inscrivez une adresse de courrier à laquelle vous recevrez le nouveau mot de passe :

en: Insert messages
fr: Ajouter des messages

en: Insert the required answer to the security question:
fr: Inscrivez la réponse à la question de sécurité :

en: Instant Messenger
fr: Messagerie instantanée

en: Internet Expolorer Users will need to export their current Favorites by going to the 'File' menu and selected 'Import and Export'
fr: Les utilisateurs d'Internet Explorer devront exporter leurs signets en allant dans le menu « Fichier » puis « Importer et Exporter »

en: Invalid Action selected for this component.
fr: Sélection d'une action invalide pour ce composant.

en: Invalid Address
fr: Adresse invalide

en: Invalid ID
fr: Identifiant invalide

en: Invalid Subject
fr: Objet non valide

en: Invalid VAT identification number format.
fr: Format numérique de l'identification de la TVA invalide.

en: Invalid action %s
fr: Action invalide %s

en: Invalid address book.
fr: Carnet d'adresses invalide.

en: Invalid address book: %s
fr: Carnet d'adresses invalide : %s

en: Invalid application.
fr: Application invalide.

en: Invalid backend requested: %s
fr: Partage %s invalide

en: Invalid contact unique ID
fr: Identifiant unique de contact invalide.

en: Invalid e-mail address (%s).
fr: Adresse de messagerie invalide (%s).

en: Invalid e-mail address.
fr: Adresse de messagerie invalide.

en: Invalid email
fr: Courriel invalide

en: Invalid entry
fr: Entrée invalide

en: Invalid hash.
fr: Résultat du hachage invalide.

en: Invalid key
fr: Clef invalide

en: Invalid key specified.
fr: Clef spécifiée invalide.

en: Invalid mailbox.
fr: Dossier invalide.

en: Invalid name
fr: Nom invalide

en: Invalid parent permission.
fr: Permission invalide.

en: Invalid passphrase entered.
fr: Phrase secrète invalide.

en: Invalid tasklist file requested.
fr: Fichier de liste de tâches invalide.

en: Invalid tasklist name supplied.
fr: Nom de liste de tâches invalide.

en: Invalid tasklist requested.
fr: Liste de tâches demandée invalide.

en: Inventory
fr: Inventaire

en: Invitation from %s to the calendar "%s"
fr: Invitation de %s à votre agenda "%s"

en: Invitation from %s to the calendar %s
fr: Invitation de %s à votre agenda %s

en: Is
fr: Est

en: Is due within
fr: A pour échéance

en: Isn't
fr: N'est pas

en: Item copied to clipboard: %s
fr: Élément copié dans le presse-papiers : %s

en: Item cut to clipboard: %s
fr: Élément coupé vers le presse-papiers : %s

en: Items per page
fr: Nombre d'éléments par page

en: Japanese (ISO-2022-JP)
fr: Japonais (ISO-2022-JP)

en: Job Title
fr: Fonction

en: Junk
fr: Pourriel

en: Just now...
fr: À l'instant…

en: KB
fr: Ko

en: Keep a copy of messages in this account?
fr: Garder une copie des messages dans ce compte ?

en: Kernel Newbies
fr: Débutants du noyau

en: Key Length
fr: Longueur de la clef

en: Key generation may take a long time to complete.  Continue with key generation?
fr: Générer la clef peut être assez long. Continuer la génération de la clef ?

en: Key import is not available. File upload is not enabled on this server.
fr: Importation de la clef non disponible. On ne peut pas déposer de fichier sur ce serveur.

en: Key import is not available. You have no address book defined to add your contacts.
fr: Importation de la clef non disponible. Vous n'avez pas défini de carnet d'adresses où ajouter vos contacts.

en: Key successfully sent to the public keyserver.
fr: La clef a bien été envoyée au serveur de clefs publiques.

en: Keyword
fr: Mot clé

en: Kids
fr: Enfants

en: Kolab Home Server
fr: Serveur Kolab

en: Korean (EUC-KR)
fr: Coréen (EUC-KR)

en: LDAP support is required but the LDAP module is not available or not loaded.
fr: Le support LDAP est requis mais le module LDAP n'est pas disponible ou n'est pas chargé.

en: LDIF Address Book
fr: Carnet d'adresses au format LDIF

en: Label
fr: Étiquette

en: Language
fr: Langue

en: Large
fr: Grand

en: Last (newest) Unseen Message
fr: Page avec le dernier (le plus récent) message non lu

en: Last 24 hours
fr: Dernières 24 heures

en: Last Half
fr: Dernière demie

en: Last Modified
fr: Dernière modification

en: Last Name
fr: Nom

en: Last Page
fr: Dernière page

en: Last Password Change
fr: Dernière modification du mot de passe

en: Last Quarter
fr: Dernier quartier

en: Last Sync Time
fr: Heure de la dernière synchro.

en: Last Updated:
fr: Dernière mise à jour :

en: Last change:
fr: Dernier changement :

en: Last login: %s
fr: Dernière connexion : %s

en: Last login: %s from %s
fr: Dernière connexion : %s à partir de %s

en: Last login: Never
fr: Dernière connexion : jamais

en: Last week
fr: Semaine précédente

en: Latest
fr: Dernier

en: Law
fr: Loi

en: Learn how to embed other calendar views.
fr: Apprenez à intégrer d'autres vues de l'agenda.

en: Less than
fr: Plus petit que

en: Less than or equal to
fr: Plus petit ou égale à

en: Like
fr: Aimer

en: Limerick
fr: Rimes

en: Limit the time span to export:
fr: Limiter la période à exporter :

en: Link Attachments?
fr: Lier les pièces jointes ?

en: Linked attachments are forbidden.
fr: Les pièces jointes liées ne sont pas permises.

en: Links will expire on %s
fr: Les liens expireront le %s

en: Linux Cookie
fr: Biscuit Linux

en: List
fr: Lister

en: List Tables
fr: Afficher les tables

en: List all contacts when loading the contacts screen? (if disabled, you will only see contacts that you search for explicitly)
fr: Lister tous les contacts au chargement de l'écran des contacts ? (si désactivé, vous ne verrez que les contacts explicitement demandés)

en: List folders first?
fr: Afficher les dossiers en premier ?

en: Listing alarms failed: %s
fr: Échec de la liste des alarmes : %s

en: Listing locks failed: %s
fr: Échec de la liste des verrous : %s

en: Listing sessions failed: %s
fr: Échec de la liste des sessions : %s

en: Listing users is disabled.
fr: L'affichage de la liste des utilisateurs est désactivé.

en: Lists
fr: Listes

en: Literature
fr: Littérature

en: Lo_cation
fr: L_ieu

en: Load All Addresses
fr: Charger toutes les adresses

en: Load Styling?
fr: Chargement du style ?

en: Loading ...
fr: Chargement ...

en: Loading calendars...
fr: Chargement des agendas...

en: Loading...
fr: Chargement ...

en: Local time: %s %s
fr: Heure locale : %s %s

en: Locale and Time
fr: Heure et locale

en: Location
fr: Lieu

en: Location:
fr: Emplacement :

en: Location: %s
fr: Emplacement : %s

en: Lock User
fr: Verrouiller l'utilisateur

en: Locks
fr: Verrous

en: Log in
fr: Connexion

en: Log out
fr: Déconnexion

en: Logged in to Facebook
fr: Authentifié sur Facebook

en: Logging Out...
fr: Déconnexion...

en: Login Tasks
fr: Tâches de connexion

en: Login failed because your username or password was entered incorrectly.
fr: La connexion est refusée. Il est probable que votre nom d'utilisateur ou votre mot de passe ait été mal saisi.

en: Login failed.
fr: Échec de connexion.

en: Login required for the requested feed (%s).
fr: Connexion requise pour le flux demandé (%s)

en: Login to Facebook and authorize <tag:app_name />
fr: Connectez vous sur Facebook et autorisez <tag:app_name />

en: Login to Twitter and authorize the <tag:appname /> application
fr: Connectez vous sur Twitter et autorisez l'application <tag:appname />

en: Logo MIME Type
fr: Type MIME du logo

en: Logout
fr: Déconnection

en: Love
fr: Amour

en: Low
fr: Faible

en: Low Priority
fr: Priorité faible

en: Lowest
fr: La plus basse

en: Macintosh File
fr: Fichier Macintosh

en: Magic
fr: Magie

en: Mail
fr: Courrier

en: Mail Admin
fr: Administration du courriel

en: Mailbox
fr: Boîte de courrier

en: Mailbox "%s" already exists.
fr: Le dossier « %s » existe déjà.

en: Mailbox %s does not exist.
fr: Le dossier %s n'existe pas.

en: Mailbox Display
fr: Dossier d'affichage

en: Mailbox Sizes
fr: Tailles des boîtes de courrier

en: Mailbox Summary
fr: Résumé du dossier

en: Mailbox structure on server has changed.
fr: La structure des dossiers a changé sur le serveur.

en: Mailboxes
fr: Dossiers

en: Mailing List Message
fr: Message de liste de diffusion

en: Mailing List Messages
fr: Messages de listes de diffusion

en: Malformed request.
fr: Mauvaise requête.

en: Manage message drafts.
fr: Gestion des brouillons

en: Manage sent mail.
fr: Gestion des dossiers éléments envoyés

en: Manage the list of categories you have to label items with, and colors associated with those categories.
fr: Administrez la liste de catégories et les couleurs liées à ces catégories.

en: Manage your ActiveSync devices.
fr: Gestion des appareils ActiveSync.

en: Manage your saved searches
fr: Gestion des recherches enregistrées

en: Manager
fr: Supérieur

en: Manual
fr: Manuel

en: Map
fr: Carte

en: Mar_k message as deleted
fr: Mar_quer le message comme supprimé

en: Mark "%s" as incomplete
fr: Marquer « %s » comme en cours

en: Mark (Other)
fr: Marquer (autre)

en: Mark (Seen)
fr: Marquer (Vu)

en: Mark All Messages as Seen
fr: Marquer tous les messages comme lus

en: Mark All Messages as Unseen
fr: Marquer tous les messages comme non-lus

en: Mark Message
fr: Marque le message

en: Mark Messages
fr: Marquer les messages

en: Mark all as
fr: Marquer tout comme

en: Mark as
fr: Marquer comme

en: Mark as incomplete
fr: Marquer comme en cours

en: Mark as:
fr: Marquer comme :

en: Mark different levels of quoting with different colors?
fr: Distinguer les niveaux de citations par des couleurs différentes ?

en: Mark message as:
fr: Marquer le message comme :

en: Mark messages as Seen when deleting?
fr: Marquer tous les messages comme lus lors de la suppression ?

en: Mark simple markup?
fr: Marquer avec une étiquette simple ?

en: Mark task as
fr: Marquer la tâche comme

en: Mark this as your own contact
fr: Marquer comme étant votre propre contact

en: Mark with Seen/Unseen flags
fr: Marquer comme vu/non vu

en: Mark with other flags (e.g. Important/Answered)
fr: Marquer en utilisant d'autres étiquettes (ex.: Important/Répondu)

en: Match
fr: Contient

en: Match type
fr: Correspondant

en: Matches (with placeholders)
fr: Correspond (avec des espaces réservés)

en: Matching
fr: Contenant

en: Matching fields:
fr: Champs apparentés :

en: Max temp last 24 hours:
fr: Température maximale des 24 dernières heures :

en: Max temp last 6 hours:
fr: Température maximale des 6 dernières heures :

en: Maximum Attachment Size
fr: Taille maximale de la pièce jointe

en: Maximum Email age
fr: Age maximum d'un fichier

en: Maximum Number of Contacts
fr: Nombre maximal de contacts

en: Maximum Number of Events
fr: Nombre maximal d'événements

en: Maximum Number of Mailboxes
fr: Nombre maximal de dossiers

en: Maximum Number of Notes
fr: Nombre maximal de notes

en: Maximum Number of Portal Blocks
fr: Nombre maximal de blocs du portail

en: Maximum Number of Recipients per Message
fr: Nombre maximal de destinataires par message

en: Maximum Number of Recipients per Time Period
fr: Nombre maximal de destinataires par intervalle de temps.

en: Maximum Number of Rules
fr: Nombre maximal de règles

en: Maximum Number of Tasks
fr: Nombre maximal de tâches

en: Maximum attachment size
fr: Taille maximale de la pièce jointe

en: Maximum number of attachments reached.
fr: Nombre maximal de pièces jointes atteint.

en: Maximum number of blacklisted addresses exceeded (Total addresses: %s, Maximum addresses: %s).  Could not add new addresses to blacklist.
fr: Nombre maximal d'adresses en liste noire dépassé (Nombre total: %s, Nombre maximal d'adresses: %s). Impossible d'ajouter plus d'adresses en liste noire.

en: Maximum number of entries to display
fr: Nombre maximal d'éléments à afficher

en: Maximum number of events to display (0 = no limit)
fr: Nombre maximal d'événements à afficher (0 = pas de limite)

en: Maximum number of pages
fr: Nombre maximal de pages

en: Maximum number of whitelisted addresses exceeded (Total addresses: %s, Maximum addresses: %s).  Could not add new addresses to whitelist.
fr: Nombre maximal d'adresses en liste blanche dépassé (Nombre total: %s, Nombre maximal d'adresses: %s). Impossible d'ajouter plus d'adresses en liste blanche.

en: Maximum total attachment size reached.
fr: Taille totale maximale des pièces jointes atteinte.

en: Mbox or .eml file:
fr: Fichier mbox ou .eml :

en: Me
fr: Moi

en: Medicine
fr: Médicament

en: Medium
fr: Moyen

en: Meeting
fr: Réunion

en: Members
fr: Membres

en: Memo Text
fr: Texte de la note

en: Message "%s" redirected successfully.
fr: Le message « %s » a bien été redirigé.

en: Message "%s" sent successfully.
fr: Le message « %s » a bien été envoyé.

en: Message Body
fr: Corps du message

en: Message Composition
fr: Rédaction de message

en: Message Date
fr: Date du message

en: Message Log
fr: Journal du message

en: Message Size
fr: Taille du message

en: Message Source
fr: Source du message

en: Message Successfully Sent
fr: Le message a bien été envoyé

en: Message from %s
fr: Message de %s

en: Message has Attachments
fr: Message avec pièces jointes

en: Message is Encrypted
fr: Message chiffré

en: Message is Signed
fr: Message signé

en: Message part
fr: Partie du message

en: Message redirected successfully. | Messages redirected successfully
fr[0]: Le message a bien été redirigé.
fr[1]: Les messages ont bien été redirigés.

en: Message sent successfully, but not saved to %s.
fr: Message bien envoyé, mais non enregistré dans %s

en: Message sent successfully.
fr: Le message a bien été envoyé.

en: Message styling has been suppressed in this message part since the style data lives on a remote server.
fr: La mise en page du message a été supprimée car la feuille de style est hébergée sur un serveur distant.

en: Message:
fr: Message :

en: Messages From Personal Contacts
fr: Messages des contacts personnels

en: Messages per page in the mailbox view.
fr: Messages par page lors de l'affichage de la boîte.

en: Messages to
fr: Messages à

en: Messages with Attachments
fr: Messages avec pièces jointes

en: Messages with a likely spam score greater than or equal to this number will be treated as spam.
fr: Message avec un score supérieur ou égale à ce nombre seront traités comme du pourriel.

en: Metar Weather
fr: Météo Metar

en: Metric
fr: Métrique

en: Middle Names
fr: Deuxièmes prénoms

en: Min temp last 24 hours:
fr: Température minimum des 24 dernières heures :

en: Min temp last 6 hours:
fr: Température minimum des 6 dernières heures :

en: Minimal view only
fr: Affichage minimal seulement

en: Minimum PIN length
fr: Longueur maximale du code pin

en: Minutes needed to consider a event as non-conflicting in iTip
fr: Minutes nécessaires pour considérer un événement comme non conflictuel dans iTip

en: Minutes of inactivity before device should lock
fr: Minutes d'inactivité avant verrouillage de l'appareil

en: Miscellaneous
fr: Variés

en: Missing DN in LDAP source configuration.
fr: DN manquant dans la configuration de la source LDAP.

en: Missing address to notify
fr: Adresse manquante pour la notification

en: Missing address to redirect message to
fr: Adresse manquante pour y rediriger le message

en: Missing configuration.
fr: Configuration absente.

en: Missing reason for reject
fr: Raison de rejet manquante

en: Missing reason in vacation.
fr: Raison manquante dans la règle d'absence

en: Missing required task id
fr: Numéro de tâche manquante

en: Missing required tasklist
fr: Liste de tâches manquante

en: Missing valid search criteria
fr: Critère de recherche valide manquant

en: Mo
fr: Lun

en: Mobile (Minimal)
fr: Vue Smartphone

en: Mobile (Smartphone)
fr: Mobile (ordiphone)

en: Mobile Addressbook
fr: Carnet d'adresses mobile

en: Mobile Optimized Apps
fr: Application optimisées pour smartphone

en: Mobile Phone
fr: Tél. mobile

en: Modification Date
fr: Date de modification

en: Modified
fr: Modifié

en: Modify failed: (%s) %s
fr: Échec de la modification : (%s) %s

en: Monday
fr: Lundi

en: Month
fr: Mois

en: Month, Week, and Day Views
fr: Vues par mois, par semaine et par jour

en: Monthly: Recurs every
fr: Mensuel : répétition tous les

en: Months
fr: Mois

en: Months Ahead
fr: Mois à venir

en: Months Before
fr: Mois précédent

en: Moon Phases
fr: Phases de la lune

en: More Options...
fr: Plus d'options...

en: More than 1 entry found
fr: Plus d'une entrée trouvée

en: More...
fr: Plus ...

en: Move
fr: Déplacer

en: Move %s to %s
fr: Déplacer %s vers %s

en: Move Rule Down
fr: Descendre la règle

en: Move Rule Up
fr: Monter la règle

en: Move to Base Level
fr: Aller à la racine

en: Move to Inbox
fr: Déplacer dans la boîte de réception

en: Move to spam mailbox
fr: Déplacer vers le dossier pourriel

en: Mozilla will need to export their current Bookmarks by going into 'Bookmark Manager' and selecting 'Export' from the 'Tools' menu
fr: Les utilisateurs de Mozilla devront aller dans le menu 'Marque-Pages-> Afficher tout les marque pages -> Importation et sauvegarde...'

en: Mulberry Address Book
fr: Annuaire Mulberry

en: Multipart part
fr: Partie Multiple

en: Multiple Message View
fr: Affichage des messages multiples

en: Multiple contacts found with same unique ID.
fr: Plusieurs contacts trouvés avec le même identifiant

en: Multiple iCalendar components found; only one vEvent is supported.
fr: Plusieurs composants iCalendar trouvés ; seulement un événement est supporté.

en: Multiple iCalendar components found; only one vNote is supported.
fr: Plusieurs composants iCalendar trouvés ; seulement une vNote est supportée.

en: Multiple iCalendar components found; only one vTodo is supported.
fr: Plusieurs composants iCalendar trouvés ; seulement une vToDo est supportée.

en: Multiple messages can only be forwarded as attachments.
fr: Les messages multiples peuvent seulement être transmis comme des pièces jointes.

en: Multiple persons with address [%s], but none with name [%s] already exist
fr: Plusieurs personnes avec l'adresse [%s], mais aucune avec le nom [%s] n'existent déjà

en: My Account
fr: Paramétrage du compte

en: My Account Information
fr: Mes données personnelles

en: My Address Book
fr: Mon annuaire

en: My Address Books
fr: Mes carnets d'adresses

en: My Bookmarks
fr: Mes signets

en: My Calendar
fr: Mon agenda

en: My Calendars
fr: Mes agendas

en: My Calendars:
fr: Mes agendas :

en: My Categories
fr: Mes categories

en: My Facebook Stream
fr: Mon flux Facebook

en: My Free/Busy URL
fr: Mon URL de disponibilités

en: My Notepads
fr: Mes bloc-notes

en: My Notes
fr: Mes notes

en: My Portal
fr: Mon portail

en: My Portal Layout
fr: Présentation de mon portail

en: My Task Lists
fr: Mes listes de tâches

en: My Tasks
fr: Ma liste de tâches

en: My email addresses:
fr: Mes adresses de courriel :

en: NO, I Do NOT Agree
fr: NON, je n'accepte PAS

en: NONE
fr: AUCUN

en: NOTE: WIPING A DEVICE MAY RESET IT TO FACTORY DEFAULTS. PLEASE MAKE SURE YOU REALLY WANT TO DO THIS BEFORE REQUESTING A WIPE
fr: N.B.: EFFACER UN APPAREIL PEUT LE RÉINITIALISER À SON ÉTAT DE SORTIE D'USINE. VEUILLEZ VOUS ASSURER QUE C'EST BIEN CE QUE VOUS VOULEZ FAIRE AVANT DE DEMANDER UN EFFACEMENT

en: Na_me
fr: N_om

en: Name
fr: Nom

en: Name Format
fr: Format de nom

en: Name Prefixes
fr: Préfixes de nom

en: Name Suffixes
fr: Suffixes de nom

en: Name and/or email cannot be empty
fr: Le nom et/ou l'adresse ne peuvent pas être vides

en: Name:
fr: Nom :

en: Need at least one date in the date range search.
fr: Nécessite au moins une date dans la plage de recherche.

en: Need at least one message recipient.
fr: Vous devez avoir au moins un destinataire.

en: Needs Action
fr: Attente d'action

en: Negative Right
fr: Droit négatif

en: Never
fr: Jamais

en: Never send read receipt
fr: Ne jamais envoyer des accusés de lecture

en: New
fr: Nouveau

en: New Bookmark
fr: Nouveau signet

en: New Calendar
fr: Nouvel agenda

en: New Category
fr: Nouvelle catégorie

en: New Contact
fr: Nouveau contact

en: New Event
fr: Nouvel événement

en: New Flag
fr: Nouvelle étiquette

en: New Mail
fr: Nouveau courrier

en: New Mailbox
fr: Nouveau dossier

en: New Message
fr: Nouveau message

en: New Message to %s
fr: Nouveau message pour %s

en: New Messages:
fr: Nouveaux messages : %s

en: New Moon
fr: Nouvelle lune

en: New Note
fr: Nouvelle note

en: New Rule
fr: Nouvelle règle

en: New Search in %s
fr: Rechercher dans %s

en: New Subcategory
fr: Nouvelle sous catégorie

en: New Task
fr: Nouvelle tâche

en: New Task List
fr: Nouvelle liste de tâches

en: New User
fr: Nouvel utilisateur

en: New Username (optional)
fr: Nouveau nom de connexion (facultatif)

en: New calendar created and automatically shared with the following group(s): %s.
fr: Nouvel agenda créé et partagé automatiquement avec le(s) groupe(s) suivant : %s.

en: New folder created:
fr: Nouveau dossier créé :

en: New mailbox name:
fr: Nouveau nom de dossier :

en: New password
fr: Nouveau mot de passe

en: New passwords don't match.
fr: Les nouveaux mots de passe diffèrent.

en: Newest Unseen Messages
fr: Messages non lus les plus récents

en: News
fr: Nouvelles

en: Next
fr: Suivant

en: Next 24 hours
fr: Prochaines 24 heures

en: Next 4 Phases
fr: 4 phases suivantes

en: Next Day
fr: Jour suivant

en: Next Message
fr: Message suivant

en: Next Month
fr: Mois suivant

en: Next Page
fr: Page suivante

en: Next Week
fr: Semaine suivante

en: Next month
fr: Mois suivant

en: Next week
fr: Semaine suivante

en: Nickname
fr: Surnom

en: No
fr: Non

en: No "%s" element found in backend configuration.
fr: Le paramètre « %s » n'est pas spécifié dans la configuration.

en: No %s entry found for %s
fr: Aucune entrée %s trouvée pour %s.

en: No Actions Available
fr: Aucune action possible

en: No Address Books are currently available. Import and Export is disabled.
fr: Aucun carnet d'adresses n'est disponible actuellement. L'importation et l'exportation sont désactivés.

en: No Address Books are currently available. Searching is disabled.
fr: Aucun carnet d'adresses n'est disponible actuellement. La recherche est désactivée.

en: No Bookmarks found
fr: Pas de signets trouvés

en: No Description
fr: Aucune description

en: No Expiration
fr: Pas d'expiration

en: No Information
fr: Pas d'information

en: No Keys in Keyring
fr: Aucune clef dans l'anneau de clef

en: No Messages
fr: Pas de messages

en: No Name
fr: Pas de nom

en: No PGP public key imported.
fr: Aucune clef publique PGP n'a été importée.

en: No Preview Text
fr: Pas de pré-visualisation

en: No S/MIME public key imported.
fr: Aucune clef publique S/MIME importée.

en: No Saved Searches Defined.
fr: Pas de recherches enregistrées

en: No Search Criteria
fr: Pas de critères de recherche

en: No Search Mailboxes
fr: Pas de dossiers de recherche

en: No Sound
fr: Pas de son

en: No Subject
fr: Pas d'objet

en: No actions available
fr: Pas d'action disponible

en: No address book specified
fr: Aucun carnet d'adresses spécifié.

en: No alarm
fr: Aucune alerte

en: No attendees
fr: Aucun participant

en: No attendees have been updated because none of the provided email addresses have been found in the event's attendees list.
fr: Aucun participant n'a été modifié, car aucune des adresses fournies n'a été trouvée dans liste des participants à l'événement.

en: No available configuration data to show differences for.
fr: Pas de données de configuration disponible pour lesquelles montrer les différences.

en: No backend configured for this host
fr: Pas de Backend configuré pour ce serveur

en: No backends configured in backends.php
fr: Pas de Backend configuré dans backend.php

en: No browseable address books
fr: Aucun carnet d'adresses consultable

en: No calendars are available to guests.
fr: Pas d'agenda disponible pour les invités.

en: No calendars to search
fr: Aucun agenda de recherche

en: No categories defined
fr: Pas de catégorie définie

en: No change.
fr: Non modifié.

en: No contacts found
fr: Aucun contact trouvé

en: No contacts match the current filter.
fr: Aucun contact ne correspond au filtre courant.

en: No delay
fr: Pas de retard

en: No due date.
fr: Pas d'échéance.

en: No duplicates found.
fr: Aucun doublon trouvé.

en: No email information located in the public key.
fr: Aucune information sur l'adresse dans la clef publique.

en: No end date
fr: Pas de date de fin

en: No events to display
fr: Aucun événement à afficher

en: No filters. Click "%s" to create a new filter.
fr: Pas de filtres. Cliquez '%s' pour créer un nouveau filtre.

en: No free/busy information found at the free/busy url of %s.
fr: Aucune information sur les disponibilités n'est accessible à l'URL des disponibilités de %s.

en: No free/busy url found for %s.
fr: Aucune URL des disponibilités trouvée pour %s.

en: No headers specified
fr: Pas d'en tête spécifié

en: No iCalendar data was found.
fr: Aucune donnée iCalendar n'a été trouvée.

en: No icons found.
fr: Aucune icône trouvée.

en: No items
fr: Pas d'éléments

en: No items to display
fr: Aucun élément à afficher

en: No limit
fr: Pas de limitation

en: No location is set.
fr: Aucun lieu n'est sélectionné.

en: No mailboxes were specified
fr: Aucun dossier spécifié

en: No mailboxes with unseen messages
fr: Aucun dossier avec des messages non-lus

en: No matching contacts
fr: Aucun contact ne correspond

en: No message body text
fr: Pas de texte dans le corps du message

en: No message index given.
fr: Pas d'index de message fourni

en: No messages matched the search query.
fr: Aucun message ne correspond à votre recherche.

en: No messages matched your search criteria.
fr: Aucun message ne correspond à votre recherche.

en: No messages.
fr: Pas de messages.

en: No note loaded
fr: Aucune note chargée

en: No notes match
fr: Aucune note correspondante

en: No notes match the current criteria.
fr: Aucune note ne correspond au présent critère.

en: No notes to display
fr: Aucune note à afficher

en: No offensive fortunes
fr: Pas d'aphorismes choquants

en: No parent task
fr: Pas de tâche mère

en: No passphrase entered.
fr: Pas de phrase secrète saisie.

en: No pending signups.
fr: Aucune confirmation en attente

en: No personal PGP private key imported.
fr: Aucune clef privée PGP n'a été importée.

en: No personal PGP public key imported.
fr: Aucune clef publique PGP n'a été importée.

en: No personal certificate
fr: Pas de certificat personnel

en: No personal private key exists so the data is unable to be decrypted.
fr: Il n'existe aucune clef privée, le message ne peut donc pas être déchiffré.

en: No push while roaming
fr: Pas de push mail en itinérance

en: No quota found.
fr: Pas de quota trouvé.

en: No recurrence
fr: Sans répétition

en: No resources from this group were available
fr: Aucune ressource de ce group est disponible

en: No rules
fr: Aucune règle

en: No script generated.
fr: Aucun script généré.

en: No search criteria specified.
fr: Aucun critère de recherche spécifié.

en: No security question has been set. Please contact your administrator.
fr: Aucune question de sécurité n'a été configurée. Veuillez contacter votre administrateur.

en: No source for favourite recipients exists.
fr: Il n'existe pas de source pour les destinataires préférés.

en: No spelling errors found.
fr: Aucune faute trouvée.

en: No stable version exists yet.
fr: Pas de version stable pour l'instant.

en: No strings specified
fr: Pas de chaînes spécifiées

en: No task lists are available to guests.
fr: Pas de liste de tâches disponible pour les invités.

en: No tasks have been added.
fr: Aucunes tâches ajoutées.

en: No tasks match
fr: Pas de tâche correspondante

en: No tasks to display
fr: Aucune tâche à afficher

en: No unread messages
fr: Aucun message non lu

en: No username specified.
fr: Aucun nom d'utilisateur spécifié.

en: No vCard data was found.
fr: Aucune donnée vCard trouvée.

en: No valid email address found
fr: Aucune adresse de courrier valide trouvée

en: No version found in original configuration. Regenerate configuration.
fr: Pas de version trouvée dans la configuration originale. Régénérez la configuration.

en: No version found in your configuration. Regenerate configuration.
fr: Pas de version trouvée dans votre configuration. Régénérez la configuration.

en: Non Participant
fr: Non-participant

en: None
fr: Aucun

en: Nordic (ISO-8859-10)
fr: Nordique (ISO-8859-10)

en: Northern Hemisphere
fr: Hémisphère Nord

en: Not %s
fr: Pas %s

en: Not Completed
fr: Non terminé

en: Not Found
fr: Non trouvé

en: Not Junk
fr: Légitime

en: Not Private
fr: Non privé

en: Not Provisioned
fr: Sans provision

en: Not a valid public key.
fr: Clef publique invalide.

en: Not configured
fr: Non configuré

en: Not equal to
fr: Non égale à

en: Not found
fr: Non trouvé

en: Note Category
fr: Catégorie de note

en: Note Details
fr: Détails de la note

en: Note Text
fr: Texte de la note

en: Note _Text
fr: _Texte de la note

en: Note not found.
fr: Note non trouvée

en: Note_pad:
fr: _Bloc-notes :

en: Notepad
fr: Bloc-notes

en: Notepad of %s
fr: Bloc-notes de %s

en: Notepads
fr: Bloc-notes

en: Notes Summary
fr: Sommaire des notes

en: Nothing
fr: Rien

en: Nothing to browse, go back.
fr: Rien à naviguer, retournez en arrière.

en: Notification
fr: Notifications

en: Notification: Linked attachment downloaded
fr: Notification : les pièces jointes liées ont été téléchargées

en: Notify email address...
fr: Adresses courriel de notification

en: Now
fr: Maintenant

en: Number of articles to display
fr: Nombre d'articles à afficher

en: Number of columns to display in browse and search results:
fr: Nombre de colonnes à afficher lors d'une recherche ou d'une consultation:

en: Number of days between vacation replies:
fr: Nombre de jours entre les messages d'absence :

en: Number of items per page
fr: Nombre d'items par page

en: Number of seconds to wait to refresh
fr: Nombre de secondes d'attente avant de rafraîchir

en: OR
fr: OU

en: Object Creator
fr: Créateur d'objet

en: Object not found.
fr: Objet non trouvé

en: Object with UID %s does not exist!
fr: L'object avec l'UID « %s » n'existe pas !

en: Occupation
fr: Emploi

en: Offense filter
fr: Filtre anti-offensant

en: Office
fr: Bureau

en: Old and new passwords must be different.
fr: L'ancien et le nouveau mots de passe doivent être différents.

en: Old password
fr: Ancien mot de passe

en: Old password is not correct.
fr: L'ancien mot de passe est incorrect

en: Old sent-mail mailboxes being purged.
fr: Les vieux dossiers de messages envoyés sont en cours de suppression.

en: Older Than
fr: Plus vieux que

en: On
fr: Le

en: On %s
fr: Dans %s

en: On '%s'
fr: Sur '%s'

en: On all calendars I have explicitly read access to
fr: Sur tous les agendas auxquels j'ai accès en lecture

en: On all calendars I have read access to
fr: Sur tous les agendas auxquels j'ai accès en lecture

en: On all shown calendars
fr: Sur tous les agendas affichés

en: On all shown task lists
fr: Sur toutes les listes de tâches affichées

en: On all task lists I have read access to
fr: Sur toutes les listes de tâches auxquelles j'ai accès en lecture

en: On my calendars only
fr: Seulement sur mes agendas

en: On my task lists only
fr: Seulement sur mes listes de tâches

en: Only display mailboxes with unread messages in them?
fr: Afficher seulement les dossiers avec des messages non-lus ?

en: Only flag the message
fr: Seulement marquer le message

en: Only offensive fortunes
fr: Seulement les « fortunes » offensantes

en: Only one mailbox should be selected for this action.
fr: Vous ne pouvez sélectionner qu'un seul dossier pour cette action.

en: Only one vcard supported.
fr: Une seule vCard est supportée.

en: Only show download confirmation page if message part is greater than this size, in bytes. Set to 0 to always require the confirmation page.
fr: Montrer seulement la page de confirmation de téléchargement si la partie du message est plus grande que cette taille, en octets. Mettre à 0 pour toujours demander une page de confirmation.

en: Only the owner or system administrator may change ownership or owner permissions for a share
fr: Seuls le propriétaire et l'administrateur du système peuvent changer le propriétaire ou les permissions du propriétaire d'un partage

en: Open in new window
fr: Ouvrir dans une nouvelle fenêtre

en: Open links in new windows
fr: Ouvrir le lien dans une nouvelle fenêtre

en: Opened Folder
fr: Dossier ouvert

en: Operating System
fr: Système d'exploitation

en: Optional
fr: Optionnel

en: Optional Attendees
fr: Participants optionnels

en: Optional Participant
fr: Participant facultatif

en: Or
fr: Ou

en: Or enter a user name:
fr: Ou entrer un nom d'utilisateur :

en: Organization
fr: Organisation

en: Other
fr: Autre

en: Other Address
fr: Autre adresse de domicile

en: Other Address Books
fr: Autres carnets d'adresses

en: Other City
fr: Autre ville

en: Other Country
fr: Autre pays

en: Other Information
fr: Autres informations

en: Other Options
fr: Autres options

en: Other Post Office Box
fr: Autre boîte postale

en: Other Postal Code
fr: Autre code postal

en: Other Preferences
fr: Autres options

en: Other State/Province
fr: Autre état/province

en: Other Street Address
fr: Autre rue

en: Other Users
fr: Autres utilisateurs

en: Other events
fr: Autres événements

en: Others
fr: Autres

en: Overview
fr: Synthèse

en: Owner
fr: Propriétaire

en: Owner:
fr: Propriétaire :

en: Owner: %s
fr: Propriétaire : %s

en: Ownership assignment
fr: Affectation de propriété

en: PGP Encrypt Message
fr: Chiffrer le message avec PGP

en: PGP Encrypt Message with passphrase
fr: Chiffrer le message avec la phrase secrète PGP

en: PGP Error:
fr: Erreur PGP :

en: PGP Personal Keypair support requires a secure web connection.
fr: Le support de la paire de clefs personnelles requiert une connexion au web sécurisée.

en: PGP Public Key
fr: Clé publique PGP

en: PGP Public Key for "%s (%s)" was successfully added.
fr: La clef publique PGP de « %s (%s) » a bien été ajoutée.

en: PGP Public Key for "%s" was successfully deleted.
fr: La clef publique PGP de « %s » a bien été supprimée.

en: PGP Public Keyring
fr: Anneau de clefs publiques PGP

en: PGP Sign Message
fr: Signer le message avec PGP

en: PGP Sign/Encrypt Message
fr: Signer/chiffrer le message avec PGP

en: PGP Sign/Encrypt Message with passphrase
fr: Signer/chiffrer le message avec la phrase secrète PGP

en: PGP encryption cannot be used by default as public keys cannot be found for all recipients.
fr: Le chiffrement PGP ne peut pas être utilisé par défaut car les clefs publiques n'ont pas été trouvées pour tous les destinataires.

en: PGP passhprase stored in session.
fr: La phrase secrète PGP est stockée en session.

en: PGP passphrase successfully unloaded.
fr: La phrase secrète a bien été déchargée.

en: PGP support requires popup windows to be used.  If your browser is currently set to disable popup windows, you must change this setting or else the PGP features will not work correctly.
fr: PGP utilise des fenêtres surgissantes. Si cette fonction est désactivée dans votre navigateur, il faut l'activer, sans quoi PGP ne fonctionnera pas correctement.

en: PGP: Need passphrase for personal private key.
fr: PGP : la phrase secrète est nécessaire pour la clef privée personnelle.

en: PGP: Need passphrase to encrypt your message with.
fr: PGP : la phrase secrète est nécessaire pour chiffrer votre message.

en: PHP Code
fr: Code PHP

en: PHP Shell
fr: Interpréteur PHP

en: POP/IMAP Email accounts
fr: Comptes e-mail POP/IMAP

en: POSIX extension is missing
fr: Extension POSIX absente

en: P_HP Shell
fr: Interpréteur P_HP

en: Page %d of %d
fr: Page %d de %d

en: Pager
fr: Récepteur d'appel

en: Parent task
fr: Tâche mère

en: Participant (From, To, etc.)
fr: Participants (De, A, etc)

en: Parts
fr: Parties

en: Passphrase
fr: Phrase secrète

en: Passphrase (Again)
fr: Phrase secrète (à nouveau)

en: Passphrases cannot be empty
fr: La phrase secrète ne doit pas être vide

en: Passphrases do not match
fr: Les phrases secrètes diffèrent

en: Password
fr: Mot de passe

en: Password Complexity
fr: Robustesse du mot de passe

en: Password changed successfully.
fr: Changement du mot de passe effectué.

en: Passwords must match.
fr: Les mots de passe doivent être identiques.

en: Past
fr: Coller

en: Paste
fr: Coller

en: Paste PGP public keys into the textarea, upload a file containing PGP public keys, or combine both methods. Multiple keys are supported.
fr: Coller les clés plubliques PGP dans la zone de texte, télécharger un fichier contenant des clés publiques PGP ou combiner les deux méthodes. Possibilité de plusieurs clés.

en: Paste your PGP public and private key into the textarea, upload a file containing your keys, or combine both methods. The first public key and private key recognized in the input will be used as your personal keys.
fr: Coller ici vos clés PGP privée et publique ou envoyer un fichier contenant vos clés. Les première clés publique et privées valides seront utilisées en tant que vos clés personnelles.

en: Pattern
fr: Motif

en: Pending Signups:
fr: Confirmations en attente :

en: People
fr: Personnes

en: Perform Login Tasks
fr: Effectuer les tâches de connexion

en: Permanently delete %s?
fr: Supprimer définitivement %s ?

en: Permanently delete all %d messages in %s?
fr: Effacer définitivement les %d messages de %s ?

en: Permanently delete this contact?
fr: Effacer ce contact définitivement ?

en: Permanently delete this event?
fr: Effacer cet événement définitivement ?

en: Permission
fr: Droits d'accès

en: Permission "%s" not deleted.
fr: La permission « %s » n'est pas supprimée.

en: Permission Denied
fr: Autorisation rejetée

en: Permission Denied or Calendar Not Found: %s - skipping.
fr: Autorisation refusée ou calendrier. « %s » sera ignoré.

en: Permission denied
fr: Permission refusée

en: Permission denied for the requested feed (%s).
fr: Permission refusée pour le flux demandé (%s)

en: Permission denied to %s: %s
fr: Accès refusé à %s : %s

en: Permission denied to folder "%s": %s
fr: Accès refusé au dossier « %s » : %s

en: Permission denied to this backend.
fr: Accès refusé à ce partage.

en: Permissions
fr: Droits d'accès

en: Permissions Administration
fr: Administration des permissions

en: Personal
fr: Personnel

en: Personal Information
fr: Données personnelles

en: Personal Messages
fr: Messages personnels

en: Personal PGP key successfully added.
fr: Votre clef PGP personnelle a bien été ajoutées.

en: Personal PGP keypair generated successfully.
fr: Votre paire de clefs PGP personnelle a bien été générée.

en: Personal PGP keys deleted successfully.
fr: Vos clefs PGP personnelles ont bien été supprimées.

en: Personal S/MIME certificates NOT imported.
fr: Certificats personnels S/MIME NON importés.

en: Personal S/MIME certificates NOT imported:
fr: Certificats personnels S/MIME NON importés :

en: Personal S/MIME keys deleted successfully.
fr: Vos clefs S/MIME personnelles ont bien été supprimées.

en: Pets
fr: Animaux

en: Photo MIME Type
fr: Type MIME de la photo

en: Pine Address Book
fr: Annuaire Pine

en: Plain Text
fr: Texte brut

en: Plaintext Message
fr: Message en texte brut

en: Plaintext part
fr: Texte brut

en: Play a sound when receiving new mail? Although most browsers support embedded sound files, some may require a plugin.
fr: Notification sonore de courrier ? Cela suppose que votre navigateur supporte l'incorporation de fichiers sons, une extension peut être nécessaire.

en: Please choose a mail server.
fr: Choisir un serveur de messagerie.

en: Please enter a name for the new mailbox:
fr: Veuillez entrer un nom pour le nouveau dossier :

en: Please enter a password.
fr: Veuillez saisir un mot de passe.

en: Please enter a username.
fr: Veuillez saisir un nom d'utilisateur.

en: Please enter correct values in the form first.
fr: Veuillez d'abord entrer des valeurs correctes dans le formulaire.

en: Please enter the label for the new flag:
fr: Veuillez entrer le nom de la nouvelle étiquette :

en: Please enter the name of the new category:
fr: Veuillez entrer le nom de la nouvelle catégorie:

en: Please enter the name of the new folder:
fr: Veuilez saisir le nom du nouveau dossier :

en: Please enter the name of the new mailbox:
fr: Veuillez entrer le nom du nouveau dossier :

en: Please enter the new name:
fr: Veuillez entrer le nouveau nom :

en: Please name the new contact list:
fr: Veuillez nommer la nouvelle liste de contacts :

en: Please provide a summary of the problem.
fr: Veuillez fournir un résumé du problème.

en: Please read the following text. You MUST agree with the terms to use the system.
fr: Veuillez lire le texte suivant. Vous devez accepter les conditions pour utiliser le système.

en: Please select a mailbox before you perform this action.
fr: Veuillez sélectionner un dossier avant d'accomplir cette action.

en: Please select address(es)
fr: Veuillez sélectionner une(des) adresse(s)

en: Please select an item before this action.
fr: Veuillez sélectionner un élément avant d'exécuter cette action.

en: Please select at least one mailbox to search.
fr: Veuillez sélectionner au moins un dossier de recherche.

en: Please select at least one search criteria.
fr: Veuillez sélectionner au moins un critère de recherche.

en: Please specify at least one file to upload.
fr: Veuillez indiquer au moins un fichier à envoyer.

en: Pokes:
fr: Pichenettes :

en: Policy Key
fr: Clef d'accès

en: Policy Key:
fr: Clef d'accès :

en: Politics
fr: Politique

en: Poll all mailboxes for new mail?
fr: Scruter tous les dossiers pour le nouveau courrier ?

en: Poll for New Mail:
fr: Scruter les nouveaux messages :

en: Portal
fr: Portail

en: Position of reply text when replying to email on your device. Note that some devices will always send the citation string at the end of the reply text.
fr: Position du texte cité dans un e-mail. Sur certains

en: Possible Conflicts
fr: Conflits possibles

en: Possible Meeting Time
fr: Heure de rencontre possible

en: Post
fr: Envoyer

en: Post to this mailbox (not enforced by IMAP)
fr: Envoyer à ce dossier (non effectué par IMAP)

en: Posted %s
fr: %s envoyé

en: Posted %s via %s
fr: Envoyé %s via %s

en: Precede your text signature with dashes ('-- ')?
fr: Faire précéder votre signature de tirets ('-- ') ?

en: Precipitation for last %d hour:  | Precipitation for last %d hours:
fr[0]: Précipitations pour la %d dernière heure :
fr[1]: Précipitations pour les %d dernières heures :

en: Precipitation%schance
fr: %s de probabilité de pluie

en: Preferences
fr: Options

en: Preferences about script updating.
fr: Options de mise à jour des scripts.

en: Pressure
fr: Pression

en: Pressure at sea level:
fr: Pression au niveau de la mer :

en: Preview
fr: Aperçu

en: Previous
fr: Précédent

en: Previous Day
fr: Jour précédent

en: Previous Message
fr: Message précédent

en: Previous Month
fr: Mois précédent

en: Previous Page
fr: Page précédente

en: Previous Week
fr: Semaine précédente

en: Previous month
fr: Mois précédent

en: Previously used tags
fr: Etiquettes utilisées précédemment

en: Print
fr: Imprimer

en: Print Views
fr: Imprimer les vues

en: Printed By
fr: Imprimé par

en: Printing
fr: Impression

en: Prior Events
fr: Événements précédents

en: Priority
fr: Priorité

en: Private
fr: Privé

en: Private Address Book
fr: Carnet d'adresses privé

en: Private Key Password
fr: Mot de passe de la clef privée

en: Private Task
fr: Tâche privée

en: Private event
fr: Événement privé

en: Private?
fr: Privé ?

en: Problem Description
fr: Description du problème

en: Prompt to send read receipt (a/k/a message disposition notification) when requested by the sender?
fr: Envoyer un avis de réception s'il est demandé par l'expéditeur ?

en: Provisioned
fr: Approvisionné

en: Provisioning
fr: Approvisionné

en: Public PGP keyserver support has been disabled.
fr: Le support du serveur de clefs public a été désactivé.

en: Publish enabled.
fr: Publication activée.

en: Pur_ge Deleted
fr: _Vider la corbeille

en: Purge
fr: Purger

en: Purge Deleted
fr: Vider la corbeille

en: Purge Spam how often:
fr: Fréquence de purge des pourriels :

en: Purge Trash how often:
fr: Fréquence de suppression du contenu de la corbeille :

en: Purge completed tasks how often:
fr: Fréquence de suppression des tâches :

en: Purge completed tasks older than this amount of days.
fr: Purger les tâches plus anciennes que ce nombre de jours.

en: Purge messages
fr: Supprime les messages

en: Purge messages in Spam mailbox older than this amount of days.
fr: Supprimer les messages du dossier de pourriels au delà de tant de jours.

en: Purge messages in Trash mailbox older than this amount of days.
fr: Supprimer les messages de la corbeille au delà de tant de jours.

en: Purge messages in sent mail mailbox(es) older than this amount of days.
fr: Supprimer les messages dans le(s) dossier(s) de messages envoyés au delà de tant de jours.

en: Purge old events from your calendar?
fr: Supprimer les anciens évènements de mon agenda ?

en: Purge old events how often:
fr: Fréquence de suppression des événements :

en: Purge old events older than this amount of days.
fr: Purger les événements plus anciens que ce nombre de jours.

en: Purge sent mail how often:
fr: Fréquence de suppression des messages envoyés :

en: Purging %d completed task. | Purging %d completed tasks.
fr[0]: Purge de %d tâche complétée.
fr[1]: Purge de %d tâches complétées.

en: Purging %d message from Spam mailbox. | Purging %d messages from Spam mailbox.
fr[0]: Suppression de %d message du dossier des pourriels.
fr[1]: Suppression de %d messages du dossier des pourriels.

en: Purging %d message from Trash mailbox. | Purging %d messages from Trash mailbox.
fr[0]: Suppression de %d message de la corbeille.
fr[1]: Suppression de %d messages de la corbeille.

en: Purging %d messages from sent-mail mailbox.
fr: Suppression de %d messages du dossier des messages envoyés.

en: Purging 1 message from sent-mail mailbox %s.
fr: Suppression de 1 message du dossier des messsages envoyés %s.

en: Query
fr: Requête

en: Query failed: (%s) %s
fr: Échec de la requête : (%s) %s

en: Quick Event Creation
fr: Création rapide d'un évènement

en: Quick Task Creation
fr: Création rapide d'une tâche

en: Quick _insert
fr: Ajout _Rapide

en: Quota Display
fr: Affichage du quota

en: Quoting %f:
fr: %f a écrit :

en: Radio Phone
fr: Radio téléphone

en: Random Fortune
fr: Aphorisme au hasard

en: Read
fr: Lire

en: Read Receipt
fr: Lire l'accusé de _lecture

en: Read enabled
fr: Lecture activée

en: Read failed: (%s) %s
fr: Échec de lecture : (%s) %s

en: Read messages
fr: Lecture des messages

en: Read-Only
fr: Lecture Seule

en: Reading contacts is not available.
fr: La lecture des contacts n'est pas disponible.

en: Really delete "%s"? This operation cannot be undone.
fr: Suppression définitive de « %s » ?

en: Really delete the address book "%s"? This cannot be undone and all contacts in this address book will be permanently removed.
fr: Supprimer réellement le carnet d'adresses « %s ». Cela ne peut être annulé et tous les contacts de cet annuaire seront définitivement supprimés.

en: Really delete the calendar "%s"? This cannot be undone and all data on this calendar will be permanently removed.
fr: Supprimer réellement l'agenda « %s » ? Cela ne pourra être annulé et toutes les données de ce calendrier seront définitivement supprimées.

en: Really delete the notepad "%s"? This cannot be undone and all data on this notepad will be permanently removed.
fr: Supprimer réellement le bloc-notes « %s » ? Cette action ne peut être annulée et toutes les données de ce bloc-notes seront définitivement supprimées.

en: Really delete the resource "%s"? This cannot be undone and all data on this resource will be permanently removed.
fr: Supprimer réeelement la ressource « %s » ? Cette action ne peut être annulée et toutes les données de cette ressource seront définitivement supprimées.

en: Really delete the task list "%s"? This cannot be undone and all data on this task list will be permanently removed.
fr: Supprimer réellement la liste de tâches « %s »? Cela ne peut être annulé et toutes les données de cette tâches seront définitivement supprimées.

en: Really delete this note?
fr: Supprimer cette note définitivement ?

en: Really delete this task?
fr: Supprimer cette tâche définitivement ?

en: Really remove user data for user "%s"? This operation cannot be undone.
fr: Suppression définitive des données pour l'utilisateur « %s » ?

en: Really unsubscribe from the calendar "%s" (%s)?
fr: Se désincrire réellement de l'agenda « %s » (%s) ?

en: Reason:
fr: Raison :

en: Rebuild Folder List
fr: Actualiser la liste des dossiers

en: Rebuild Folder Tree
fr: Reconstruire l'arborescence des dossiers

en: Received
fr: Reçu

en: Recent Searches
fr: Recherches récentes

en: Recipient address does not match the currently selected identity.
fr: L'adresse de destination ne correspond pas avec celle de l'identité actuellement sélectionnée.

en: Recipients (To/Cc/Bcc)
fr: Destinataires (À/Cc/Cci)

en: Recipients (To/Cc/Bcc) for '%s'
fr: Destinataires (À/Cc/Cci) pour '%s'

en: Recur Until
fr: Répéter jusqu'à

en: Recurrence
fr: Répétition

en: Recurrence Data
fr: Données de répétition

en: Recurrence End Date
fr: Date de fin de répétition

en: Recurrence End Day
fr: Jour de fin de répétition

en: Recurrence End Month
fr: Mois de fin de répétition

en: Recurrence End Year
fr: Année de fin de répétition

en: Recurrence Interval
fr: Intervalle de répétition

en: Recurrence Type
fr: Type de répétition

en: Recurs daily
fr: Répétition quotidienne

en: Recurs every %s days
fr: Revient tous les %s jours

en: Recurs every %s months on the %s
fr: Revient tous les %s mois sur %s

en: Recurs every %s months on the same weekday
fr: Revient tous les %s mois sur le même jour de la semaine

en: Recurs every %s weeks on %s
fr: Revient tous les %s semaines sur %s

en: Recurs every %s years on %s
fr: Revient tous les %s années sur %s

en: Recurs every %s years on the same day
fr: Revient tous les %s ans au même jour

en: Recurs every %s years on the same weekday
fr: Revient tous les %s ans au même jour de la semaine

en: Recurs every month on the same weekday
fr: Revient tous les mois au même jour de la semaine

en: Recurs every year on the same weekday
fr: Revient tous les ans au même jour de la semaine

en: Recurs monthly
fr: Répétition mensuelle

en: Recurs on the %s of every month
fr: Revient le %s tous les mois

en: Recurs once a year, on %s
fr: Revient une fois par an sur %s

en: Recurs once a year, on the same day
fr: Revient une fois par an à la même date

en: Recurs weekly
fr: Répétition hebdomadaire

en: Recurs weekly on every %s
fr: Répétition hebdomadaire sur chaque %s

en: Recurs yearly
fr: Répétition annuelle

en: Redirec_t
fr: Rediri_ger

en: Redirect
fr: Rediriger

en: Redirect Messages
fr: Rediriger les messages

en: Redirect to...
fr: Rediriger vers

en: Refresh
fr: Actualiser

en: Refresh Dynamic Menu Elements:
fr: Rafraîchir les éléments du menu dynamique :

en: Refresh Portal View:
fr: Rafraîchir l'écran du sommaire :

en: Refresh Search Results
fr: Actualiser les résultats de la recherche

en: Refresh rate:
fr: Taux de rafraîchissement :

en: Registered User Devices
fr: Appareils déclarés

en: Regular Apps
fr: Application courante

en: Regular expression
fr: Expression régulière

en: Reject with reason...
fr: Rejeter avec la raison

en: Remarks
fr: Remarques

en: Remember the free/busy information.
fr: Se souvenir des disponibilités.

en: Remember the last view
fr: Se souvenir du dernier affichage

en: Reminder
fr: Rappel

en: Remote Calendars
fr: Agendas distants

en: Remote Calendars:
fr: Agendas distants :

en: Remote Host
fr: Hôte distant

en: Remove
fr: Retirer

en: Remove %s
fr: Retirer %s

en: Remove Attendee
fr: Retirer le participant

en: Remove Tag
fr: Supprimer le mot clé

en: Remove from search
fr: Supprimer de la recherche

en: Remove pair
fr: Retirer la paire

en: Remove saved script from server's temporary directory.
fr: Enlever le script enregistré du répertoire temporaire du serveur.

en: Remove user
fr: Retirer l'utilisateur

en: Remove user: %s
fr: Retirer l'utilisateur : %s

en: Removing user data is not supported in the current address book storage driver.
fr: La suppression de données utilisateur n'est pas implémentée par le pilote actuellement utilisé pour enregistrer le carnet d'adresses.

en: Removing user data is not supported with the current filter storage backend.
fr: La suppression de données utilisateur n'est pas implémentée dans la configuration actuelle.

en: Rename
fr: Renommer

en: Rename %s to:
fr: Renommer %s en :

en: Rename sent mail mailbox at beginning of month?
fr: Renommer le dossier des messages envoyés au début du mois ?

en: Renaming "%s" to "%s" failed. This is what the server said
fr: Le changement de nom de « %s » en « %s » a échoué. Le serveur a répondu

en: Renaming across backends is not supported.
fr: Impossible de renommer un partage

en: Renaming of backends is not allowed.
fr: Impossible de renommer un partage

en: Repeat
fr: Répétition

en: Repeat %s every day %s or %s every %s days %s
fr: Répéter %s tous les jours %s ou %s tous les %s jours %s

en: Repeat %s every month %s or %s every %s months, %s on the same %s date %s or %s weekday %s
fr: Répéter %s tous les mois %s ou %s tous les %s mois, %s à la même %s date %s ou %s au même jour de la semaine %s

en: Repeat %s every week %s or %s every %s weeks %s On %s
fr: Répéter %s toute les semaines %s ou %s toutes les %s semaines %s le %s

en: Repeat %s every year %s or %s every %s years %s on the same %s date %s day of the year %s month and weekday %s
fr: Répéter %s chaque année %s ou %s toutes les %s années %s à la même %s date %s jour de l'année %s mois et jour de la semaine %s

en: Replace existing address book with the imported one? <strong>Warning: This deletes all entries in your current address book.</strong>
fr: Remplacer le carnet d'adresses existant par celui importé ? <strong>Attention : cela supprimera toutes vos entrées du présent carnet d'adresses.</strong>

en: Replace existing calendar with the imported one? <strong>Warning: This deletes all entries in your current calendar.</strong>
fr: Remplacer le calendrier existant par celui importé ? <strong>Avertissement : cela supprimera toutes les entrées de votre agenda courant.</strong>

en: Replies
fr: Réponses

en: Reply
fr: Répondre

en: Reply All
fr: Répondre à tous

en: Reply Sent.
fr: Réponse envoyée.

en: Reply To Sender instead
fr: Répondre plutôt à l'expéditeur

en: Reply text will be automatically appended to your outgoing message.
fr: Le texte de réponse sera automatiquement ajouté à la suite de votre message.

en: Reply to All
fr: Répondre à tous

en: Reply to All:
fr: Répondre à tous :

en: Reply to List
fr: Répondre à la liste

en: Reply to List:
fr: Répondre à la liste :

en: Reply with Not Supported Message
fr: Renvoyer un message « Non supporté »

en: Reply with free/busy for next 2 months.
fr: Répondre avec les disponibilités des 2 prochains mois.

en: Reply with requested free/busy information.
fr: Répondre avec les disponibilités demandées.

en: Reply-To
fr: Répondre à

en: Reply:
fr: Répondre :

en: Report As Innocent
fr: Déclarer légitime

en: Report As Spam
fr: Déclarer comme pourriel

en: Report as Innocent
fr: Déclarer légitime

en: Report as Spam
fr: Déclarer comme pourriel

en: Reprovision All Devices
fr: Approvisionner tous les appareils

en: Request a _Read Receipt
fr: Demander un accusé de _lecture

en: Request read receipts?
fr: Demander des accusés de lecture ?

en: Requested message not found.
fr: Message demandé non trouvé.

en: Requested object not found.
fr: Sujet non trouvé.

en: Require PIN
fr: Code requis

en: Require S/MIME Encryption
fr: Nécessite un chiffrement S/MIME

en: Require S/MIME Signature
fr: Nécessite une signature S/MIME

en: Required
fr: Requis

en: Required Attendees
fr: Participants requis

en: Required Participant
fr: Participant indispensable

en: Required Resources
fr: Ressources requises

en: Resent-From
fr: Renvoyé depuis

en: Resent-To
fr: Renvoyé vers

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Reset Password
fr: Remise à zéro du mot de passe

en: Reset all device state. This will cause your devices to resyncronize all items.
fr: Réinitialisation des états de l'appareil. Cela provoquera la resynchronisation de tous les éléments.

en: Reset to Defaults
fr: Réinitialiser aux valeurs par défaut

en: Reset your password
fr: Réinitialiser votre mot de passe

en: Resource
fr: Ressource

en: Resource Groups
fr: Groupes de ressources

en: Resource Response Type
fr: Réponse typique de la ressource

en: Resource not valid.
fr: Ressource non valide

en: Resources
fr: Ressources

en: Respondent Status Updated.
fr: Le statut du correspondant a été modifié.

en: Response
fr: Réponse

en: Response type
fr: Type de réponse

en: Restore Last Query
fr: Revenir à la dernière requête

en: Restrict day and week views to these time slots, even if there <strong>are</strong> earlier or later events?
fr: Restreindre les vues journalières et hebdomadaires à ces plages, même s'il <strong>existe</strong> des événements antérieurs ou ultérieurs ?

en: Results
fr: Résultats

en: Results are %d Minutes Old
fr: Les résultats ont %d minutes

en: Results for %s
fr: Résultats de %s

en: Resume
fr: Reprendre

en: Resume Draft
fr: Reprendre le brouillon

en: Resume Editing
fr: Reprendre l'édition

en: Return to %s
fr: Retour aux dossiers %s

en: Return to Filters List
fr: Retour vers la liste des filtres

en: Return to Folders View
fr: Retour vers la liste des dossiers

en: Return to Main Screen
fr: Retour à l'écran principal

en: Return to Rules List
fr: Retour vers la liste des règles

en: Return to calendars
fr: Retour aux agendas

en: Return to message view
fr: Retour vers la liste des messages

en: Return to my calendars
fr: Retour à mon agenda

en: Return to the mailbox listing after deleting, moving, or copying a message?
fr: Retourner au contenu de votre boîte de réception après avoir supprimé, déplacé, ou copié un message ?

en: Retweet
fr: Retweeter

en: Retweeted by %s
fr: Retweeté par %s

en: Retype new password
fr: Ré-entrer le nouveau mot de passe

en: Revert Configuration
fr: Revenir à la configuration précédente

en: Rich Text (HTML)
fr: Texte enrichi (HTML)

en: Riddles
fr: Devinettes

en: Role
fr: Rôle

en: Rule
fr: Règle

en: Rule "%s" copied.
fr: Règle "%s" copiée.

en: Rule "%s" deleted.
fr: Règle "%s" supprimée.

en: Rule "%s" disabled.
fr: Règle "%s" désactivée.

en: Rule "%s" enabled.
fr: Règle "%s" activée.

en: Rule Disabled
fr: Règle désactivée

en: Rule Enabled
fr: Règle désactivée

en: Rule Name:
fr: Nom de la règle :

en: Rule not found.
fr: Règle non trouvée.

en: Rule:
fr: Règle :

en: Rules
fr: Règles

en: Run
fr: Lancer

en: Run Login Tasks
fr: Exécuter les tâches de connexion

en: Run Search
fr: Rechercher

en: S/MIME Encrypt Message
fr: Chiffrer le message en S/MIME

en: S/MIME Error:
fr: Erreur S/MIME :

en: S/MIME Error: Need passphrase for personal private key.
fr: Erreur S/MIME : la phrase secrète est nécessaire pour la clef privée personnelle.

en: S/MIME Personal Certificate support requires a secure web connection.
fr: Le support de la paire de clefs S/MIME personnelle requiert une connexion au web sécurisée.

en: S/MIME Public Certificate
fr: Certificat public S/MIME

en: S/MIME Public Key for "%s" was successfully deleted.
fr: La clef publique S/MIME de « %s » a bien été supprimée.

en: S/MIME Public Keyring
fr: Anneau de clefs publiques S/MIME

en: S/MIME Public/Private Keypair successfully added.
fr: La paire de clefs S/MIME publique/privée a bien été ajoutée.

en: S/MIME Sign Message
fr: Signer le message en S/MIME

en: S/MIME Sign/Encrypt Message
fr: Signer/chiffrer le message en S/MIME

en: S/MIME passphrase stored in session.
fr: La phrase secrète S/MIME a été stockée en session.

en: S/MIME passphrase successfully unloaded.
fr: La phrase secrète S/MIME a bien été déchargée.

en: S/MIME public key successfully added.
fr: La clé publique S/MIME a bien été ajoutée.

en: S/MIME support is not currently enabled so the data is unable to be decrypted.
fr: Le support de S/MIME n'est pas actif actuellement, et le message ne peut donc pas être déchiffré.

en: S/MIME support is not enabled so the digital signature is unable to be verified.
fr: Le support de PGP n'est pas actif actuellement, et la signature numérique ne peut donc pas être vérifiée.

en: S/MIME support requires popup windows to be used.  If your browser is currently set to disable popup windows, you must change this setting or else the S/MIME features will not work correctly.
fr: Le support S/MIME utilise des fenêtres surgissantes. Si cette fonction est désactivée dans votre navigateur, il faut l'activer, sans quoi S/MIME ne fonctionnera pas correctement.

en: SD card
fr: Envoyer une Ecard

en: SD card encryption
fr: Chiffrement

en: SMS Text messages
fr: SMS

en: SQL Shell
fr: Interpréteur SQL

en: STARTTLS failed: (%s) %s
fr: Échec de STARTTLS : (%s) %s

en: S_QL Shell
fr: Interpréteur S_QL

en: S_ubject
fr: O_bjet

en: Sa
fr: Sam

en: Sa_ve a copy in
fr: Enre_gistrer une copie dans

en: Sa_ve as
fr: En_registrer sous

en: Saturday
fr: Samedi

en: Save
fr: Enregistrer

en: Save "%s"
fr: Enregistrer « %s »

en: Save %s
fr: Enregistrer %s

en: Save All
fr: Enregistrer Tout

en: Save As New
fr: Enregistrer en tant que nouveau

en: Save Attachments in Sent Mailbox
fr: Sauvegarder les pièces jointes dans le dossier du courrier envoyé

en: Save Draft
fr: Enregistrer le brouillon

en: Save Event
fr: Enregistrer l'événement

en: Save Image
fr: Enregistrer l'image

en: Save Image in Gallery
fr: Enregistrer l'image dans la galerie

en: Save Search
fr: Enregistrement des recherches

en: Save Settings
fr: Enregistrer les options

en: Save Task
fr: Enregistrer la tâche

en: Save Template
fr: Enregistrer le modèle

en: Save _Draft
fr: Enregistrer le _brouillon

en: Save and Disable
fr: Enregistrer et Désactiver

en: Save and Enable
fr: Enregistrer et Activer

en: Save and Finish
fr: Enregistrer et terminer

en: Save and New
fr: Enregistrer en nouveau

en: Save as Draft
fr: Enregistrer en tant que brouillon

en: Save as PDF
fr: Enregistrer comme PDF

en: Save attachments
fr: Enregistrer les pièces jointes

en: Save attachments with message in sent-mail mailbox?
fr: Enregistrer les pièces jointes avec le message dans le dossier du courrier envoyé ?

en: Save drafts as unseen?
fr: Enregistrer les brouillons en tant que non-lus ?

en: Save drafts automatically while composing?
fr: Enregistrer les brouillons automatiquement pendant la rédaction ?

en: Save generated configuration as a PHP script to your server's temporary directory.
fr: Enregistrer la configuration générée comme un script PHP dans le répertoire temporaire de votre serveur.

en: Save in
fr: Enregistrer dans

en: Save recipients automatically to the default address book?
fr: Enregistrer les adresses automatiquement dans le carnet d'adresses par défaut ?

en: Save search as a virtual address book?
fr: Enregistrer la recherche en tant que carnet d'adresses virtuel ?

en: Save sent mail?
fr: Enregistrer le courrier envoyé ?

en: Save the certificate to your Address Book.
fr: Enregistrer le certificat dans votre carnet d'adresses

en: Save the key to your address book.
fr: Enregistrer la clef dans votre carnet d'adresses

en: Save this search as a Smart List?
fr: Enregistrer la recherche en tant que liste intelligente ?

en: Saved %s
fr: %s enregistré

en: Saved %s.
fr: %s enregistré.

en: Saved Searches
fr: Recherches enregistrées

en: Saved configuration upgrade script to: "%s".
fr: Script de mise à jour de la configuration enregistré sous : « %s »

en: Saved searches require a label.
fr: Une étiquette est obligatoire pour les dossiers virtuels.

en: Saving contacts is not available.
fr: L'enregistrement des contacts n'est pas disponible.

en: Saving the draft failed because it contains an invalid e-mail address: %s.
fr: L'enregistrement du brouillon a échoué car il contient une adresse de messagerie invalide : %s.

en: Saving the draft failed. Could not create a drafts mailbox.
fr: Échec de l'enregistrement du brouillon. Impossible de créer un dossier des brouillons.

en: Saving the draft failed. No drafts mailbox specified.
fr: L'enregistrement du brouillon a échoué. Aucun dossier de brouillon spécifié.

en: Saving the template failed: could not create the templates mailbox.
fr: Échec de l'enregistrement du modèle. Impossible de créer un dossier des modèles.

en: Saving the template failed: no template mailbox exists.
fr: Échec de l'enregistrement du modèle. Pas de dossier des modèles.

en: Scope
fr: Portée

en: Script Updating
fr: Mise à jour du script

en: Script not updated: %s
fr: Script non mis à jour: « %s »

en: Script successfully activated.
fr: Script activé avec succès.

en: Script successfully deactivated.
fr: Script désactivé avec succès.

en: Sea_rch
fr: Reche_rche

en: Search
fr: Recherche

en: Search %s
fr: Rechercher %s

en: Search %s in %s
fr: Rechercher %s dans %s

en: Search All Mailboxes
fr: Rechercher toutes les boîtes

en: Search All Subfolders
fr: Rechercher tous les sous-dossiers

en: Search Bookmarks
fr: Rechercher dans les signets

en: Search By
fr: Rechercher le

en: Search Criteria
fr: Critères de recherche

en: Search Criteria:
fr: Critères de recherche :

en: Search Flags:
fr: Rechercher les étiquettes :

en: Search In:
fr: Rechercher dans :

en: Search Mailboxes
fr: Dossiers de recherche

en: Search Results
fr: Résultats de la recherche

en: Search Term:
fr: Texte de la recherche

en: Search Text:
fr: _Texte recherché :

en: Search all subfolders?
fr: Rechercher dans tous les sous-dossiers ?

en: Search duplicates in:
fr: Recherche de doublons dans :

en: Search failed
fr: La recherche a échoué

en: Search failed: %s
fr: Échec de la recherche : %s

en: Search for "%s" failed: no address found.
fr: La recherche de "%s" n'a pas réussi : pas d'adresse trouvée.

en: Search for:
fr: Recherche de :

en: Search results
fr: Résultats de la recherche

en: Search:
fr: Recherche :

en: Search: Results for
fr: Recherche : Résultats pour

en: Searching is not available.
fr: La recherche n'est pas disponible.

en: Searching requires a GIS enabled database.
fr: La recherche nécessite une base de données GIS.

en: Seen
fr: Vu

en: Select
fr: Sélectionner

en: Select All
fr: Tout sélectionner

en: Select None
fr: Sectionner Aucun

en: Select a backend:
fr: Veuillez choisir un partage :

en: Select a field
fr: Selectionnez un champ

en: Select a group
fr: Sélectionnez un groupe

en: Select a group to add
fr: Sélectionnez un groupe à ajouter

en: Select a group to add:
fr: Sélectionnez un groupe à ajouter :

en: Select a new owner:
fr: Sélectionnez un nouveau propriétaire :

en: Select a server
fr: Sélectionnez un serveur

en: Select a user
fr: Sélectionnez un utilisateur

en: Select a user to add:
fr: Sélectionnez un utilisateur à ajouter :

en: Select address book sources for adding and searching for addresses.
fr: Sélectionnez les carnets d'adresses à utiliser pour l'ajout ou la recherche d'adresses.

en: Select all fields to search when expanding addresses.
fr: Sélectionnez tous les champs à rechercher pour la complétion des adresses.

en: Select confirmation preferences, how to display the different views and choose default view.
fr: Sélection des options de confirmation, de la façon d'afficher les différents écrans et choix de la vue par défaut.

en: Select contact
fr: Sélectionnez un contact

en: Select resource
fr: Sélectionner une ressource

en: Select ruleset to display:
fr: Sélectionner les règles à afficher :

en: Select target folder
fr: Choisissez un dossier cible

en: Select target folder:
fr: Choisissez un dossier cible :

en: Select the address book to export from:
fr: Sélectionnez le carnet d'adresses pour l'exportation :

en: Select the address book to import to:
fr: Sélectionnez le carnet d'adresses pour l'importation :

en: Select the address books that should be used for synchronization with external devices:
fr: Sélectionner l'annuaire qui sera utilisé pour la synchronisation avec les périphériques externes :

en: Select the calendar to import to:
fr: Sélectionnez l'agenda dans lequel importer :

en: Select the calendar(s) to export from
fr: Sélectionnez les agendas à partir desquels exporter

en: Select the calendars that, in addition to the default, should be used for synchronization with external devices:
fr: Sélectionner les agendas qui, en plus de celui par défaut, seront utilisés pour la synchronisation avec les périphériques externes :

en: Select the charset of the source file:
fr: Sélectionnez le jeu de caractères du fichier source :

en: Select the columns that should be shown in the list view:
fr: Sélectionner les colonnes qui doivent figurer dans la liste :

en: Select the date and time format:
fr: Sélectionnez le format de date et d'heure :

en: Select the date delimiter:
fr: Sélectionnez le délimiteur de date :

en: Select the date format:
fr: Sélectionnez le format de date :

en: Select the day and time order:
fr: Sélectionnez l'ordre du jour et de la date :

en: Select the export format:
fr: Sélectionnez le format d'exportation :

en: Select the file to import:
fr: Sélectionnez le fichier à importer :

en: Select the first weekday:
fr: La semaine commence le :

en: Select the format of the source file:
fr: Choisissez le format du fichier source :

en: Select the format used to <em>display</em> names:
fr: Sélectionnez le format à utiliser pour <em>afficher</em> les noms :

en: Select the format used to <em>sort</em> names:
fr: Sélectionnez le format à utiliser pour <em>trier</em> les noms :

en: Select the gallery to save the image in.
fr: Sélectionnez la galerie dans laquelle sauvez l'image.

en: Select the task list(s) to export from:
fr: Sélectionner les tâches à partir desquelles exporter :

en: Select the task states to export:
fr: Sélectionner les états des tâches à exporter :

en: Select the tasklists that, in addition to the default, should be used for synchronization with external devices:
fr: Sélectionner les listes de tâches qui, en plus de celles par défaut, seront utilisées pour la synchronisation avec les périphériques externes :

en: Select the time delimiter:
fr: Sélectionnez le délimiteur d'heure :

en: Select the time format:
fr: Sélectionnez le format de l'heure :

en: Select the view to display on startup:
fr: Sélectionnez la vue à afficher lors de l'entrée dans l'application :

en: Select view to display by default and paging preferences.
fr: Sélectionnez la vue à afficher par défaut, ainsi que les options de tri et de pagination.

en: Select which fields to display in the address lists.
fr: Sélectionnez les champs à afficher dans la liste des adresses.

en: Select which format to display names.
fr: Sélectionnez le format utilisé pour afficher les noms.

en: Select your color scheme.
fr: Sélectionnez votre thème de couleurs.

en: Select your preferred language:
fr: Sélectionnez votre langue par défaut :

en: Selected Addresses
fr: Adresses sélectionnées :

en: Selected address book "%s".
fr: Carnet d'adresses sélectionné : « %s ».

en: Selected addresses
fr: Adresses sélectionnées

en: Self-Defined Header
fr: En-tête auto-définissable

en: Send
fr: Envoyer

en: Send Key to Public Keyserver
fr: Envoyer la clef au serveur public

en: Send Latest Information
fr: Envoyer l'information la plus récente

en: Send Message
fr: Envoyer le message

en: Send Problem Report
fr: Envoyer le rapport d'anomalie

en: Send a cancel notification to all attendees when deleting this event?
fr: Envoyer une notification d'annulation à tous les participants lors de la suppression de cet événement ?

en: Send an email to %s
fr: Envoyer un courrier à %s

en: Send invitations to all attendees?
fr: Envoyer des invitations à tous les participants ?

en: Send message without a Subject?
fr: Envoyer le message sans objet ?

en: Send message without a subject?
fr: Envoyer le message sans objet ?

en: Send updates to all attendees?
fr: Envoyer les mises à jour à tous les participants

en: Send updates to attendees?
fr: Envoyer les mises à jour à tous les participants?

en: Sender
fr: Expéditeur

en: Sender: %s
fr: Émetteur : %s

en: Sensor:
fr: Sonde :

en: Sent
fr: Envoyé

en: Sent Mail
fr: Courrier envoyé

en: Sent mail mailbox:
fr: Dossier du courrier envoyé :

en: Server
fr: Serveur

en: Server Suggestion
fr: Suggestion du serveur

en: Server Time
fr: Heure du serveur

en: Server does not support ACLs.
fr: Ce serveur ne supporte pas les ACL.

en: Session Administration
fr: Administration de la session

en: Session Timestamp
fr: Début de la session

en: Set a priority header when composing messages?
fr: Définir l'en-tête X-Priority lors de la rédaction des messages ?

en: Set default values for new events.
fr: Définir les valeurs par défaut pour les nouveaux événements.

en: Set due date
fr: Définir la date d'échéance

en: Set end date
fr: Définir la date de fin

en: Set permissions for other users
fr: Modification des droits d'accès aux autres utilisateurs

en: Set preferences for what happens when you move and delete messages.
fr: Choisir les préférences pour les déplacements et la destruction des messages.

en: Set preferences to allow you to reset your password if you ever forget it.
fr: Configurer les options pour vous permettre de remettre à zéro votre mot de passe si jamais vous l'oubliez.

en: Set recurrence end date
fr: Définir la date de la fin de la répétition

en: Set start date
fr: Définir la date de début

en: Set the your preferred display language.
fr: Séléctionnez votre langue d'affichage.

en: Set up integration with your Facebook account.
fr: Configuration de l'intégration avec votre compte Facebook.

en: Set up integration with your Twitter account.
fr: Configuration de l'intégration avec votre compte Twitter.

en: Set your Free/Busy calendars and your own and other users' Free/Busy preferences.
fr: Affecter vos agendas de disponibilités et les options de disponibilités pour vous et les autres utilisateurs.

en: Set your preferred language, timezone and date preferences.
fr: Sélectionnez votre langue préférée, le fuseau horaire et les options de date.

en: Set your startup application, color scheme, page refreshing, and other display preferences.
fr: Définissez la première application lancée, le thème de couleurs, le rafraîchissement des pages, et d'autres options d'affichage.

en: Settings successfully updated.
fr: Les préférences ont bien été mises à jour.

en: Several locations possible with the parameter: %s
fr: Plusieurs endroits possibles avec le paramètre : %s

en: Share Folder
fr: Partager le dossier

en: Share Mailboxes
fr: Partage de dossiers

en: Share your mailboxes with other users.
fr: Partager vos dossiers de courrier avec d'autres utilisateurs.

en: Shared
fr: Partagé

en: Shared Address Books
fr: Carnets d'adresses partagés

en: Shared Calendars
fr: Agendas partagés

en: Shared Calendars:
fr: Agendas partagés :

en: Shared Directory
fr: Répertoire partagé

en: Shared Folder
fr: Dossier partagé

en: Shared Notepads
fr: Blocs-notes partagés

en: Shared Task Lists
fr: Listes de tâches partagées

en: Sharing
fr: Partage

en: Short Summary
fr: Résumé

en: Should PGP signed messages be automatically verified when viewed?
fr: Les messages signés PGP doivent-ils être automatiquement vérifiés à la lecture ?

en: Should S/MIME signed messages be automatically verified when viewed?
fr: Les messages signés S/MIME doivent-ils être automatiquement vérifiés à la lecture ?

en: Should access keys be defined for most links?
fr: Doit-on définir des touches de raccourcis pour la plupart des liens ?

en: Should attachments be saved in the sent-mail message?
fr: Sauvegarder les pièces jointes dans le dossier du courrier envoyé ?

en: Should large blocks of quoted text be shown or hidden by default? It can be toggled easily whichever you choose.
fr: Les grands blocs de texte cité devraient-ils être montrés ou cachés par défaut ? Vous pouvez basculer facilement vers celui que vous désirez.

en: Should the Notepad be shown in its own column in the List view?
fr: Le bloc-notes doit-il être affiché dans sa propre colonne dans la liste de consultation ?

en: Should the body of text/plain messages be scanned for PGP data?
fr: Faut-il rechercher des données PGP dans le corps des messages textuels ?

en: Should the compose window be closed after saving a draft?
fr: Faut-il fermer la fenêtre de rédaction après l'enregistrement d'un brouillon ?

en: Should your PGP public key to be attached to your messages by default?
fr: Voulez-vous joindre votre clef publique PGP à vos messages par défaut ?

en: Show
fr: Afficher

en: Show Active Script
fr: Afficher le script actif

en: Show Addresses (%d)
fr: Montrer les adresses (%d)

en: Show Advanced Preferences
fr: Montrer les préférences avancées

en: Show All
fr: Tout montrer

en: Show All Headers
fr: Montrer tous les en-têtes

en: Show All Mailboxes
fr: Rechercher toutes les boîtes

en: Show All Parts
fr: Montrer tous les parties

en: Show Both
fr: Afficher les deux

en: Show Common Headers
fr: Montrer les en-têtes principaux

en: Show Current Script
fr: Afficher le script courant

en: Show Deleted
fr: Montrer les messages supprimés

en: Show Free/Busy legend?
fr: Montrer la légende des disponibilités ?

en: Show Images?
fr: Montrer les images ?

en: Show Mailing List Information
fr: Montrer les informations sur la liste de diffusion

en: Show Only
fr: Affiché Seulement

en: Show Only:
fr: Montrer seulement :

en: Show Polled
fr: Montrer les scrutés

en: Show Preview
fr: Afficher la pré-visualisation

en: Show Size
fr: Montrer la taille

en: Show Subscribed Mailboxes
fr: Montrer seulement les dossiers auxquels vous êtes abonnés

en: Show Unsubscribed Mailboxes
fr: Montrer seulement les dossiers auxquels vous n'êtes pas abonnés

en: Show _Contacts
fr: Afficher _Contacts

en: Show _Lists
fr: Afficher _Listes

en: Show action buttons?
fr: Afficher boutons d'action ?

en: Show all attachments
fr: Montrer toutes les pièces jointes

en: Show all flags (including flags set by other mail programs)?
fr: Montrer tous les marquages (en incluant aussi ceux définis par d'autres logiciels de messagerie) ?

en: Show all inline parts by default in message view? If unchecked, will treat all but the first viewable inline part as attachments.
fr: Afficher par défaut toutes les parties dans la visualisation du message ? Si non coché, seule la première partie visible sera affichée, le reste sera traité comme des pièces jointes.

en: Show all parts
fr: Montrer tous les parties

en: Show an icon to allow stripping of attachments from messages?
fr: Montrer une icône permettant de détacher les pièces jointes des messages ?

en: Show complete, incomplete, or all tasks in the task list?
fr: Afficher les tâches terminées, en cours, ou toutes les tâches dans la liste ?

en: Show data from any of these other applications in your task list?
fr: Afficher les données d'une de ces autres applications dans la liste de tâches ?

en: Show data from other applications or sources.
fr: Afficher les données depuis d'autres applications ou sources.

en: Show delete, alarm, and recurrence icons in calendar views?
fr: Montrer les icônes de suppression, d'alarme et de répétition dans les vues de l'agenda ?

en: Show differences between currently saved and the newly generated configuration.
fr: Montrer les différences entre la configuration enregistrée actuellement et celle nouvellement générée.

en: Show dotfiles?
fr: Afficher les fichiers cachés?

en: Show due dates?
fr: Afficher les dates de remise ?

en: Show extra detail?
fr: Montrer les détails additionnels?

en: Show last login time when logging in?
fr: Montrer l'heure de la dernière connexion à l'entrée ?

en: Show non-private mailboxes in separate folders
fr: Montrer les boîtes non-privées dans des dossiers distincts

en: Show notepad name?
fr: Afficher le nom du bloc-notes ?

en: Show notes from these categories
fr: Afficher les notes de ces catégories

en: Show notifications
fr: Montrer les notifications

en: Show only events that have an alarm set?
fr: N'afficher que les événements accompagnés d'une alerte ?

en: Show previews for unread messages only?
fr: Ne pré-visualiser que les messages non ouverts ?

en: Show previews in tooltips?
fr: Montrer les pré-visualisations dans les bulles d'aide ?

en: Show priorities?
fr: Afficher les priorités ?

en: Show shared calendars side-by-side?
fr: Afficher les agendas partagés côte à côte ?

en: Show task alarms?
fr: Afficher les alarmes de tâche ?

en: Show tasklist name?
fr: Afficher le nom de la liste de tâches ?

en: Show tasks from these tasklists
fr: Afficher les tâches de ces listes

en: Show the Bcc: header field when composing mail?
fr: Définir le champ d'en-tête Bcc: lors de la rédaction des messages ?

en: Show the Cc: header field when composing mail?
fr: Définir le champ d'en-tête Cc: lors de la rédaction des messages ?

en: Show the dynamic view by default, if the browser supports it?
fr: Montrer la vue dynamique par défaut si le navigateur le supporte ?

en: Show the filter icon on the menubar?
fr: Afficher l'icône du filtrage dans la barre de menu ?

en: Show this note
fr: Afficher cette note

en: Show time of day between each day in week views?
fr: Montrer l'heure entre chacune des journées dans la vue par semaine ?

en: Showing calendar: | Showing calendars:
fr[0]: Agenda affiché :
fr[1]: Agendas affichés :

en: Shown
fr: Affiché

en: Si_ze
fr: _Taille

en: Simple spam filtering is not supported in the current filtering driver.
fr: Le filtrage simple du spam n'est pas supporté avec le pilote de filtrage actuel.

en: Size
fr: Taille

en: Size (KB) <
fr: Taille (Ko) <

en: Size (KB) >
fr: Taille (Ko) >

en: Size - Greater Than (KB)
fr: Taille plus grande que (Ko)

en: Size - Less Than (KB)
fr: Taille plus petite que (Ko)

en: Skip Login Tasks
fr: Sauter les tâches de connexion

en: Small
fr: Petit

en: Smart List Name:
fr: Nom de la liste intelligente :

en: Smart List deleted successfully
fr: Liste intelligente supprimée avec succès

en: SmartList Name:
fr: Nom de la liste intelligente:

en: Snow depth:
fr: Hauteur de neige :

en: Snow equivalent in water:
fr: Quantité d'eau équivalente à la quantité de neige :

en: Some of Trean's configuration files are missing:
fr: Certains fichiers de configuration pour Trean sont manquants:

en: Songs & Poems
fr: Chansons et poèmes

en: Sort
fr: Tri

en: Sort Direction
fr: Sens du tri

en: Sort by %s
fr: Tri par %s

en: Sort by %s only
fr: Tri selon %s seulement

en: Sort by %s, then by %s
fr: Tri par %s, puis par %s

en: Sort by Date
fr: Tri selon la date

en: Sort by From Address
fr: Tri selon l'adresse de l'expéditeur

en: Sort by Message Size
fr: Tri selon la taille du message

en: Sort by Subject
fr: Tri selon l'objet

en: Sort by Thread
fr: Tri par fil de discussion

en: Sort by To Address
fr: Tri selon l'adresse du destinataire

en: Sort direction:
fr: Sens du tri :

en: Sort tasks by:
fr: Trier les tâches par :

en: Source (From, Reply-to, etc.)
fr: Source (De, Réponse à, etc)

en: South European (ISO-8859-3)
fr: Sud-européen (ISO-8859-3)

en: Southern Hemisphere
fr: Hémisphère sud

en: Spam
fr: Pourriel

en: Spam Filter
fr: Filtre de spam

en: Spam Filtering
fr: Filtrage de spam

en: Spam Level:
fr: Niveau de spam :

en: Spam Reporting
fr: Configurer les options de pourriels.

en: Spam mailbox:
fr: Dossier des pourriels :

en: Spell Check Failed
fr: Échec du vérificateur d'orthographe

en: Spouse
fr: Époux

en: Sta_rt
fr: Déb_ut

en: Start
fr: Début

en: Start Date
fr: Date de début

en: Start Day
fr: Jour de début

en: Start Folder
fr: Dossier Principal

en: Start Hour
fr: Heure de début

en: Start Minute
fr: Minute de début

en: Start Month
fr: Mois de début

en: Start On
fr: Début le

en: Start Search
fr: Démarrer la recherche

en: Start Time
fr: Heure de début

en: Start Year
fr: Année de début

en: Start date specified.
fr: Date de début spécifiée.

en: Start of vacation:
fr: Début d'abscence :

en: Start:
fr: Début :

en: Stat_us
fr: Stat_ut

en: State Management
fr: Gestion des états

en: Status
fr: Statut

en: Status unable to be set.
fr: Impossible de mettre à jour le statut.

en: Stop %s never%s, %s at %s or %s after %s recurrences %s
fr: Arrêter %s jamais%s, %s à %s ou %s après %s récurrence(s) %s

en: Stop checking if this rule matches?
fr: Arreter la vérification lorsque la règle correspond ?

en: Stream
fr: Flux

en: Strip All Attachments
fr: Retirer toutes les pièces jointes

en: Strip Attachment
fr: Retirer la pièce jointe

en: Strip linebreaks in preview?
fr: Supprimer les sauts de ligne dans la pré-visualisation ?

en: Strip the sender's signature from plaintext replies?
fr: Retirer la signature de l'expéditeur dans les réponses en texte brut ?

en: Su
fr: Dim

en: Sub_ject
fr: Ob_jet

en: Subdirectory "%s" not found.
fr: Sous-répertoire « %s » non trouvé.

en: Subject
fr: Objet

en: Subject of vacation message:
fr: Sujet du message d'absence :

en: Subject:
fr: Objet :

en: Submit
fr: Envoyer

en: Submitted request to add "%s" to the system. You cannot log in until your request has been approved.
fr: La demande d'ajout de « %s » au système a été soumise. Vous ne pourrez pas vous connecter jusqu'à son approbation.

en: Subscribe
fr: S'abonner

en: Subscribe from a feed reader
fr: Abonnement à partir d'un lecteur de flux

en: Subscribe from another calendar program
fr: Abonnement à partir d'un autre programme d'agenda

en: Subscribe to a Remote Calendar
fr: Inscription à un agenda distant

en: Subscription
fr: Inscription

en: Subscription URL
fr: URL d'abonnement

en: Succesfully connected your Facebook account or updated permissions.
fr: Connexion effective à votre compte Facebook ou permissions modifiées.

en: Success
fr: Succès

en: Successfully added "%s" to the system.
fr: « %s » a bien été ajouté(e).

en: Successfully added %d contact(s) to list.
fr: %d contact(s) ajouté(s) à la liste.

en: Successfully added %s to %s
fr: « %s » a bien été ajouté(e) à %s.

en: Successfully added certificate from message.
fr: Certificat correctement ajouté à partir du message.

en: Successfully added public key from message.
fr: Clé publique correctement ajoutée à partir du message.

en: Successfully cleared data for user "%s" from the system.
fr: Les données de l'utilisateur « %s » ont bien été retirées du système..

en: Successfully created the contact list "%s".
fr: La liste « %s » a bien été créée.

en: Successfully created virtual address book "%s"
fr: Création du carnet d'adresses virtuel « %s » effectuée

en: Successfully deleted
fr: Supprimé avec succès

en: Successfully deleted "%s".
fr: « %s » a bien été supprimé(e).

en: Successfully deleted %d contact. | Successfully deleted %d contacts.
fr[0]: Suppression de %d contact effectuée.
fr[1]: Suppression de %d contacts effectuée.

en: Successfully merged two contacts.
fr: Fusion des deux contacts effectuée.

en: Successfully removed "%s" from the system.
fr: « %s » a bien été retiré(e).

en: Successfully removed %d contact(s) from list.
fr: %d contact(s) retiré(s) de la liste.

en: Successfully reverted configuration. Reload to see changes.
fr: Retour à la configuration initiale réussi. Rafraîchir la page pour voir les modifications.

en: Successfully saved "%s".
fr: « %s » a été enregistré avec succès.

en: Successfully saved backup configuration.
fr: Enregistrement de la configuration de la sauvegarde réussi.

en: Successfully updated "%s"
fr: « %s » a bien été mis(e) à jour.

en: Successfully wrote %s
fr: Écriture de %s réussi

en: Sum
fr: Somme

en: Summary
fr: Résumé

en: Sun Rise
fr: Lever du Soleil

en: Sun Set
fr: Coucher du Soleil

en: Sunday
fr: Dimanche

en: Sunrise
fr: Lever du Soleil

en: Sunrise/Sunset
fr: Lever/Coucher du Soleil

en: Sunrise: %s
    Sunset: %s
fr: Lever du soleil : %s
    Coucher du soleil : %s

en: Sunset
fr: Coucher du Soleil

en: Switch Composition Method
fr: Basculer les méthodes de rédaction

en: Switch to HTML composition
fr: Basculer vers la rédaction en HTML

en: Switch to plain text composition
fr: Basculer vers la rédaction en texte brut

en: Sync all
fr: Tout synchroniser

en: Synchronization Preferences
fr: Option de synchronisation

en: Syndicated Feed
fr: Flux de syndication

en: System
fr: Système

en: System Calendar
fr: Agenda système

en: System Calendars
fr: Agendas système

en: System Task List
fr: Liste de tâches système

en: System calendars don't have an owner. Only administrators can change the calendar settings and permissions.
fr: Les agendas système n'ont pas de propriétaires. Seuls les administrateurs peuvent modifier les configurations et les permissions.

en: System task lists don't have an owner. Only administrators can change the task list settings and permissions.
fr: Les listes de tâches système n'ont pas de propriétaires. Seuls les administrateurs peuvent modifier les configurations et permissions des listes de tâches.

en: Tab separated values
fr: Valeurs séparées par tabulation

en: Tag Cloud
fr: Nuage de mots clés

en: Tagged with:
fr: Étiqueté avec:

en: Tags
fr: Mots clefs

en: Target Address Book
fr: Carnet d'adresses cible

en: Target Category:
fr: Catégorie cible:

en: Target Contact List
fr: Liste de contacts cible

en: Target Mailbox
fr: Boîte cible

en: Target Mailbox:
fr: Boîte cible :

en: Task Alarm
fr: Alarme de tâche

en: Task Alarm?
fr: Alarme de tâche ?

en: Task Defaults
fr: Défauts des tâches

en: Task List
fr: Liste de tâches

en: Task List and Share Preferences
fr: Options de la liste de tâches et du partage

en: Task Lists
fr: Listes de tâches

en: Task Name
fr: Nom de la tâche

en: Task Note
fr: Note de la tâche

en: Task Note?
fr: Note de la tâche ?

en: Task added:
fr: Tâche ajoutée :

en: Task deleted:
fr: Tâche supprimée :

en: Task description:
fr: Description de la tâche:

en: Task list ICS file
fr: Fichier ICS de la liste de tâches

en: Task list of %s
fr: Listes de tâches de %s

en: Task list owner
fr: Propriétaire de la liste de tâches

en: Task modified:
fr: Tâche modifiée :

en: Task not found.
fr: Tâche non trouvée

en: Task successfully deleted
fr: La tâche a été supprimée avec succès.

en: Task title
fr: Titre de la tâche

en: Tasklist does not exist or no permission to delete
fr: La liste de tâche n'existe ou vous n'avez pas l'autorisation de la supprimer.

en: Tasklist does not exist or no permission to edit
fr: La liste de tâche n'existe ou vous n'avez pas l'autorisation de la modifier.

en: Tasks
fr: Tâches

en: Tasks Summary
fr: Sommaire des tâches

en: Tasks from %s
fr: Tâches de %s

en: Te_xt
fr: Te_xte

en: Technical details
fr: Détails techniques

en: Technical details can be viewed %s.
fr: Des détails complémentaires peuvent être consultés %s.

en: Technical error details can be viewed %s.
fr: Des détails complémentaires au message d'erreur peuvent être consultés %s.

en: Technical message details can be viewed %s.
fr: Des détails complémentaires peuvent être consultés %s.

en: Temp for last hour:
fr: Température pour la dernière heure :

en: Temperature
fr: Température

en: Temperature%s(%sHi%s/%sLo%s)
fr: Température%s(%sMax%s/%sMini%s)

en: Template to use when displaying Bookmarks:
fr: Modèle à utiliser pour l'affichage des signets:

en: Templates
fr: Modèles

en: Temporarily unable to connect with Facebook, Please try again.
fr: Impossibilité temporaire de connexion à Facebook. Veuillez réessayer.

en: Temporarily unable to contact Twitter. Please try again later.
fr: Impossibilité temporaire de contacter Twitter. Veuillez réessayer plus tard.

en: Tentatively Accept request
fr: Demande acceptée mais à confirmer

en: Tentatively Accepted
fr: Accepté mais à confirmer

en: Text part
fr: Partie Texte

en: Text:
fr: Texte :

en: Th
fr: Jeu

en: Thai (TIS-620)
fr: Thaï (TIS-620)

en: The %s file didn't contain any contacts.
fr: Le fichier %s ne contenait aucuns contacts.

en: The %s file didn't contain any events.
fr: Le fichier %s ne contient aucun événement.

en: The %s file didn't contain any notes.
fr: Le fichier %s ne contient aucune note.

en: The %s file didn't contain any tasks.
fr: Le fichier %s ne contenait aucune tâche.

en: The Calendar backend is not currently available.
fr: Le moteur de l'agenda n'est pas disponible actuellement.

en: The Calendar backend is not currently available: %s
fr: Le moteur de l'agenda n'est pas disponible actuellement : %s

en: The Content_Tagger class could not be found. Make sure the Content application is installed.
fr: La classe Content_Tagger n'a pas pu être trouvée. Vérifiez que le contenu de l'application est installé.

en: The Edit Attendees screen is no longer present. Exiting.
fr: L'écran d'édition des participants n'est plus présent. Sortie en cours.

en: The From: column of the message should be linked:
fr: La colonne « De : » de ce message devrait être liée :

en: The Macintosh resource fork
fr: La palette de ressources Macintosh

en: The Macintosh resource fork can be downloaded %s.
fr: Les ressources Macintosh peuvent être téléchargées %s.

en: The Message Disposition Notification was not sent. This is what the server said
fr: L'avis de livraison (MDN) n'a pas été envoyé. Le serveur a répondu

en: The Message Disposition Notification was sent successfully.
fr: L'avis de livraison (MDN) a bien été envoyé.

en: The Remote Wipe for device id %s has been cancelled.
fr: L'effacement à distance pour l'appareil d'id. %s a été annulé.

en: The Tasks backend is not currently available.
fr: Le moteur des tâches n'est pas disponible actuellement.

en: The Tasks backend is not currently available: %s
fr: Le moteur de l'agenda n'est pas disponible actuellement : %s

en: The VFS backend needs to be configured to enable attachment uploads.
fr: Le module VFS doit être configuré pour permettre le téléchargement des pièces jointes.

en: The address "%s" has been added to your blacklist.
fr: L'adresse « %s » a été ajoutée à votre liste noire.

en: The address "%s" has been added to your whitelist.
fr: L'adresse « %s » a été ajoutée à votre liste blanche.

en: The address book "%s" does not exist.
fr: Le carnet d'adresses « %s » n'existe pas.

en: The address book "%s" has been created.
fr: Le carnet d'adresses « %s » a été créé.

en: The address book could not be purged: %s
fr: Le carnet d'adresses n'a pas pu être purgé : %s

en: The address book with your own contact doesn't exist anymore.
fr: Le carnet d'adresses avec votre propre contact n'existe pas.

en: The addressbook "%s" has been deleted.
fr: Le carnet d'adresses « %s » a été supprimé.

en: The addressbook "%s" has been renamed to "%s".
fr: Le carnet d'adresses « %s » a été renommé en « %s ».

en: The addressbook "%s" has been saved.
fr: Le carnet d'adresses « %s » a été sauvegardé.

en: The alarm has been deleted.
fr: L'alerte a été supprimée.

en: The alarm has been saved.
fr: L'alerte a été enregistrée.

en: The application folder can not be deleted.
fr: Le dossier ne peut pas être supprimé.

en: The attachment limit has been reached.
fr: Le nombre maximum de pièces jointes a été atteint.

en: The attachment was not found.
fr: La pièce jointe n'a pas été trouvée.

en: The attendee hasn't been updated because the update was not sent from the attendee.
fr: Le participant n'a pas été mis à jour car la mise à jour n'a pas été envoyée par le participant

en: The authentication information you specified wasn't accepted.
fr: Les informations d'authentification que vous avez spécifié n'a pas été acceptée.

en: The calendar "%s" has been created.
fr: L'agenda « %s » a été créé.

en: The calendar "%s" has been deleted.
fr: L'agenda « %s » a été supprimé.

en: The calendar "%s" has been renamed to "%s".
fr: L'agenda « %s » a été renommé « %s ».

en: The calendar "%s" has been saved.
fr: L'agenda « %s » a été enregistré.

en: The calendar %s returned the error: %s
fr: L'agenda « %s » a retourné l'erreur : « %s ».

en: The calendar could not be purged: %s
fr: Purge impossible de l'agenda : « %s »

en: The calendar data is invalid
fr: Les données du calendrier sont invalides

en: The calendar title must not be empty.
fr: Le titre de l'agenda ne doit pas être vide.

en: The configuration for %s cannot be updated automatically. Please update the configuration manually.
fr: La configuration de %s ne peut pas être modifiée automatiquement. Veuillez mettre à jour la configuration manuellement.

en: The contact you requested does not exist.
fr: Le contact demandé n'existe pas.

en: The current hour
fr: L'heure courante

en: The current sent-mail mailbox(es) "%s" will be renamed.
fr: Le(s) dossier(s) de messages envoyés « %s » sera(ont) renommé(s).

en: The data in this part does not appear to be a valid PGP encrypted message. Error:
fr: Le message ci-dessous ne semble pas être un message chiffré PGP valide. Erreur :

en: The data in this part has been compressed via PGP.
fr: Le message ci-dessous a été chiffré avec PGP.

en: The data in this part has been digitally signed via PGP, but the signature cannot be verified.
fr: Le message ci-dessous a été signé numériquement au format PGP, mais la signature ne peut pas être vérifiée.

en: The data in this part has been digitally signed via PGP.
fr: Ce message a été signé numériquement au format PGP.

en: The data in this part has been digitally signed via S/MIME.
fr: Ce message a été signé numériquement au format S/MIME.

en: The data in this part has been encrypted via PGP, however, PGP support is disabled so the message cannot be decrypted.
fr: Le message ci-dessous a été chiffré au format PGP, mais, PGP étant désactivé, il ne peut pas être déchiffré.

en: The data in this part has been encrypted via PGP.
fr: Ce message a été chiffré au format PGP.

en: The data in this part has been encrypted via S/MIME.
fr: Ce message a été chiffré au format S/MIME.

en: The default charset for messages with no charset information:
fr: Encodage par défaut pour les messages sans indication d'encodage :

en: The default e-mail address to use with this identity:
fr: Adresse par défaut pour cette identité :

en: The default font family to use in the HTML editor.
fr: Famille de police à utiliser par défaut dans l'éditeur HTML.

en: The default font size to use in the HTML editor (in pixels).
fr: Taille de police à utiliser par défaut dans l'éditeur HTML (en pixels).

en: The draft has been saved to the "%s" mailbox.
fr: Le brouillon a été enregistré dans le dossier « %s ».

en: The draft was not successfully saved.
fr: Le brouillon n'a été sauvegardé avec succès.

en: The end date must be later than the start date.
fr: La date de fin doit être postérieure à la date de début.

en: The event "%s" has been added to "%s" calendar, which is on %s at %s.
fr: L'événement « %s » a été ajouté à l'agenda « %s », le %s à %s.

en: The event "%s" has been deleted from "%s" calendar, which was on %s at %s.
fr: L'événement « %s » a été retiré de l'agenda « %s » ; il était le %s à %s.

en: The event "%s" has been edited on "%s" calendar, which is on %s at %s.
fr: L'événement « %s » a été m. à j. dans l'agenda « %s », le %s à %s.

en: The event could not be added to the remote server.
fr: L'événement ne peut être ajouté sur le serveur distant.

en: The event could not be deleted from the remote server.
fr: L'événement ne peut être supprimé sur le serveur distant.

en: The event could not be updated on the remote server.
fr: L'événement ne peut être mis à jour sur le serveur distant.

en: The event notification to %s was successfully sent.
fr: La notification de l'événement à %s a bien été envoyée.

en: The event was added to your calendar.
fr: Cet événement a bien été ajouté à votre agenda.

en: The event was updated in your calendar.
fr: Cet événement a été mis à jour dans votre agenda.

en: The exception has been removed.
fr: L'exception a été supprimée.

en: The file "%s" has been deleted.
fr: Le fichier « %s » a été supprimé.

en: The file %s could not be attached.
fr: Le fichier %s n'a pas pu être attaché.

en: The folder view is not enabled.
fr: L'affichage des dossiers n'est pas activé.

en: The following is a more detailed description of the event:
fr: Voici une description plus détaillée de l'événement :

en: The following item(s) are folders:
fr: Les éléments suivants sont des dossiers :

en: The following items will be permanently deleted:
fr: Les éléments suivants seront supprimés définitivement :

en: The following resource has accepted your request: %s | The following resources have accepted your request: %s
fr[0]: La ressource suivante a accepté votre demande : %s
fr[1]: Les ressources suivantes ont accepté votre demande : %s

en: The following resource has declined your request: %s | The following resources have declined your request: %s
fr[0]: La ressource suivante a décliné votre demande : %s
fr[1]: Les ressources suivantes ont décliné votre demande : %s

en: The free/busy url for %s cannot be retrieved.
fr: L'URL des disponibilités de %s ne peut être trouvée.

en: The import can be finished despite the warnings.
fr: L'importation s'est terminée malgré les avertissements.

en: The initial portion of this text part is displayed below.
fr: La portion initiale de cette partie de texte est affichée ci-dessous.

en: The links that caused this warning have this background color:
fr: Les liens à l'origine de cet avertissement ont cette couleur de fond :

en: The list of addresses that will NOT have their images blocked by default (enter each address on a new line)
fr: La liste des adresses qui n'auront PAS leurs images bloquées par défaut (entrez chaque adresse sur une nouvelle ligne)

en: The lock has been removed.
fr: Le blocage a été retiré.

en: The mailbox "%s" is already empty.
fr: La boîte %s est déjà vide.

en: The mailbox "%s" may not be deleted.
fr: Suppression impossible du dossier « %s ».

en: The mailbox "%s" may not be emptied.
fr: Impossible de vider le dossier « %s ».

en: The mailbox "%s" may not be renamed.
fr: Impossible de changer le nom du dossier « %s ».

en: The mailbox "%s" was not created. This is what the server said
fr:  Le dossier « %s » n'a pas été créé. C'est ce que le serveur a annoncé

en: The mailbox "%s" was not deleted. This is what the server said
fr: Le dossier « %s » n'a pas été supprimé. C'est ce que le serveur a annoncé

en: The mailbox "%s" was successfully created.
fr: Le dossier « %s » a bien été créé.

en: The mailbox "%s" was successfully deleted.
fr: Le dossier « %s » a bien été détruit.

en: The mailbox "%s" was successfully renamed to "%s".
fr: Le dossier « %s » a bien été renommé en « %s ».

en: The mailbox %s is already empty.
fr: La boîte %s est déjà vide.

en: The member state service could not be reached in time. Try again later or with a different member state.
fr: Le service du statut des membres n'a pas pu être joint dans les délais. Réessayez plus tard ou avec le statut d'un autre membre.

en: The member state service is currently not available. Try again later or with a different member state.
fr: Le service du statut des membres n'est pas disponible actuellement. Réessayez plus tard ou avec le statut d'un autre membre.

en: The message "%s" has been reported as innocent.
fr: Le message "%s" a été identifié comme n'étant pas un pourriel.

en: The message "%s" has been reported as spam.
fr: Le message "%s" a été identifié comme pourriel.

en: The message being composed has been closed.
fr: Le message en cours de rédaction a été fermé.

en: The message does not have a Subject entered.
fr: Le message ne comporte pas d'objet.

en: The message does not have a subject entered.
fr: Le message ne comporte pas d'objet.

en: The message from "%s" has been reported as innocent.
fr: Le message de "%s" a été identifié comme légitime.

en: The message from "%s" has been reported as spam.
fr: Le message de "%s" a été identifié comme pourriel.

en: The message has been deleted.
fr: Le message a été supprimé.

en: The messages have been deleted.
fr: Les messages ont été supprimés.

en: The note was deleted.
fr: La note a été supprimée.

en: The notepad "%s" has been created.
fr: Le bloc-notes « %s » a été créé.

en: The notepad "%s" has been deleted.
fr: Le bloc-notes « %s » a été supprimé.

en: The notepad "%s" has been renamed to "%s".
fr: Le bloc-notes "%s" a été renommé en "%s".

en: The notepad "%s" has been saved.
fr: Le bloc-notes « %s » a été enregistré.

en: The number of unseen messages to show
fr: Le nombre de messages non-lus à montrer

en: The original opener window has been closed. Exiting.
fr: La fenêtre de départ s'est fermée. Sortie.

en: The passwords don't match.
fr: Les mots de passe ne correspondent pas.

en: The provided country code is invalid.
fr: Le code du pays saisi est invalide.

en: The recipient has indicated that they prefer replies in these languages
fr: Le destinataire a indiqué qu'il préférait les réponses dann ces langues

en: The recipient has indicated that they prefer replies in these languages:
fr: Le destinataire a indiqué qu'il préférait les réponses dans ces langues :

en: The remote calendar was not found.
fr: L'agenda distant n'a pas été trouvé.

en: The remote server URL does not point to a CalDAV directory.
fr: L'URL du serveur distant ne pointe pas vers un répertoire CalDAV

en: The request was incomplete. Some parameters that are necessary to accept or decline an event are missing.
fr: La requête était incomplète. Il manque certains paramètres nécessaires pour l'acceptation ou le refus d'un événement.

en: The requested contact was not found.
fr: Le contact demandé n'a pas été trouvé.

en: The requested event was not found.
fr: L'événement demandé n'a pas été trouvé.

en: The requested feed (%s) was not found on this server.
fr: Le flux demandé (%s) n'a pas été trouvé sur ce serveur.

en: The requested task was not found.
fr: La tâche demandée n'a pas été trouvé.

en: The resource "%s" has been deleted.
fr: La ressource « %s » a été supprimée.

en: The resource "%s" has been renamed to "%s".
fr: La ressource "%s" a été renommé en "%s".

en: The resource "%s" has been saved.
fr: La ressource « %s » a été enregistré.

en: The resource "%s" was locked. Please try again.
fr: La ressource "%s" a été verrouillée. Veuillez essayer à nouveau.

en: The resource group "%s" has been deleted.
fr: Le groupe de ressource « %s » a été supprimé.

en: The resource group "%s" has been renamed to "%s".
fr: Le groupe de ressource "%s" a été renommé en "%s".

en: The resource group "%s" has been saved.
fr: Le groupe de ressource « %s » a été enregistré.

en: The sender of this message is requesting a notification from you when you have read this message.
fr: L'expéditeur de ce message vous demande une notification de lecture de ce message

en: The sender of this message is requesting notification from you when you have read this message.
fr: L'expéditeur de ce message vous demande un avis de livraison (MDN) lorsque vous aurez lu ce message.

en: The server is still generating the message list.
fr: Le serveur de messagerie est en train de récupérer la liste des messages.

en: The server was unable to generate the message list.
fr: Le serveur de messagerie n'a pas réussi à récupérer la liste des messages.

en: The service is currently not available. Try again later.
fr: Le service n'est pas disponible actuellement. Réessayez plus tard.

en: The service is currently too busy. Try again later.
fr: Le service est trop sollicité actuellement. Réessayez plus tard.

en: The signup request for "%s" has been removed.
fr: La requête d'enregistrement pour « %s » a été supprimée.

en: The signup request for user "%s" has been removed.
fr: La requête de connexion pour l'utilisateur « %s » a été retirée.

en: The source directory is read-only.
fr: Le dossier d'origine est en lecture seul.

en: The specified attachment does not exist. It may have been deleted by the original sender.
fr: La pièce jointe n'existe pas. Peut-être a-t-elle été supprimée par l'expéditeur.

en: The specified file cannot be read.
fr: Le fichier demandé ne peut pas être lu.

en: The state for device id %s has been reset. It will resynchronize next time it connects to the server.
fr: L'état de l'appareil d'id. %s a été réinitialisé. Il sera resynchronisé lors de la prochaine connexion au serveur.

en: The target directory is read-only.
fr: Le dossier de destination est en lecture seul.

en: The task "%s" has been added to task list "%s", with a due date of: %s.
fr: La tâche « %s » a été ajoutée à la liste « %s », avec une date d'échéance au %s.

en: The task "%s" has been added to task list "%s".
fr: La tâche « %s » a été ajoutée à la liste de tâches « %s ».

en: The task "%s" has been deleted from task list "%s".
fr: La tâche « %s » a été supprimée de la liste de tâches « %s ».

en: The task "%s" has been edited on task list "%s".
fr: La tâche « %s » a été modifiée dans la liste « %s ».

en: The task has been added to your tasklist.
fr: Cette tâche a bien été ajoutée à votre liste.

en: The task list "%s" has been created.
fr: La liste de tâches  « %s » a été créée.

en: The task list "%s" has been deleted.
fr: La liste de tâches « %s » a été supprimée.

en: The task list "%s" has been renamed to "%s".
fr: La liste de tâches « %s » a été renommée en « %s ».

en: The task list "%s" has been saved.
fr: La liste de tâches « %s » a été enregistrée.

en: The task list title must not be empty.
fr: Le titre de la liste de tâche ne doit pas être vide.

en: The template has been saved.
fr: Le modèle a été enregistré.

en: The template was not successfully saved.
fr: Le modèle n'a pas été sauvegardé avec succès.

en: The test script is currently enabled. For security reasons, disable test scripts when you are done testing (see horde/docs/INSTALL).
fr: Le script de test est actuellement actif. Pour des raisons de sécurité, désactivez les scripts de test après usage (Cf. horde/docs/INSTALL).

en: The text of the message
fr: Texte du message

en: The text of the message can be viewed %s.
fr: Le texte du message peut être consulté %s.

en: The text of the returned message
fr: Texte du message retourné

en: The text of the returned message can be viewed %s.
fr: Le texte du message retourné peut être consulté %s.

en: The text of the sent message
fr: Le texte du message envoyé

en: The text of the sent message can be viewed %s.
fr: Le texte du message envoyé peut être consulté %s.

en: The time span to show
fr: La période de temps à afficher

en: The uploaded file cannot be opened.
fr: Le fichier téléchargé ne peut pas être ouvert.

en: The user "%s" already exists.
fr: L'utilisateur « %s » existe déjà.

en: The user "%s" does not exist.
fr: L'utilisateur « %s » n'existe pas.

en: The user's free/busy information was sucessfully stored.
fr: Les disponibilités de l'utilisateur ont bien été enregistrées.

en: Themes directory "%s" not found.
fr: Répertoire des thèmes « %s » non trouvé

en: Then:
fr: Alors :

en: There are no alternative parts that can be displayed inline.
fr: Aucune partie alternative n'est affichable.

en: There are no browseable address books.
fr: Aucun carnet d'adresses disponible en lecture.

en: There are no events matching the current criteria.
fr: Aucun événement ne correspond au présent critère.

en: There are no files in this folder.
fr: Il n'y a aucun fichier dans ce dossier.

en: There are no messages in this mailbox.
fr: Il n'y a aucun message dans cette boîte.

en: There are no parts that can be shown inline.
fr: Aucun texte ne peut être affiché en ligne.

en: There are no tasks matching the current criteria.
fr: Aucune tâche ne correspond au présent critère.

en: There are no writeable address books. None of the available address books are configured to allow you to add new entries to them. If you believe this is an error, please contact your system administrator.
fr: Aucun des annuaires disponibles n'est configuré pour vous permettre d'ajouter un nouveau contact. Si vous pensez que ceci est une erreur, contactez votre administrateur système.

en: There is %d contact in this list that is not viewable to you | There are %d contacts in this list that are not viewable to you
fr[0]: Il y a %d contact dans la list que vous ne pouvez pas visualiser
fr[1]: Il y a %d contacts dans la list que vous ne pouvez pas visualiser

en: There is no text that can be displayed inline.
fr: Aucun texte ne peut être affiché en ligne.

en: There was a problem adding "%s" to the system: %s
fr: Un problème est apparu lors de l'ajout de « %s » : %s

en: There was a problem clearing data for user "%s" from the system:
fr: Un problème est apparu lors de la suppression des données de l'utilisateur « %s » :

en: There was a problem completing %s: %s
fr: Un problème est apparu en terminant « %s » : %s

en: There was a problem creating the virtual address book: %s
fr: Une erreur est survenue lors de la création du carnet d'adresses virtuel : %s

en: There was a problem deleting %s: %s
fr: Un problème est apparu en supprimant « %s » : %s

en: There was a problem removing "%s" from the system:
fr: Un problème est apparu lors de la suppression de « %s » :

en: There was a problem saving the task: %s.
fr: Un problème est survenu lors de l'enregistrement de la tâche %s.

en: There was a problem updating "%s": %s
fr: Un problème est apparu lors de la mise à jour de « %s » : %s

en: There was an error accessing the calendar: %s
fr: Une erreur s'est produite lors de l'accès à l'agenda : %s

en: There was an error activating the script.
fr: Une erreur s'est produite lors de l'activation du script.

en: There was an error adding the bookmark
fr: Erreur lors de l'ajout aux signets

en: There was an error adding the event: %s
fr: Une erreur s'est produite lors de l'ajout de l'événement : %s

en: There was an error adding the new contact. Contact your system administrator for further help.
fr: Une erreur est survenue lors de l'ajout de ce contact. Contactez votre administrateur système pour plus d'informations.

en: There was an error communicating with the ActiveSync server: %s
fr: Une erreur s'est produite en contactant le serveur ActiveSync : %s

en: There was an error contacting Twitter: %s
fr: Une erreur s'est produite en contactant Twitter : %s

en: There was an error copying messages from "%s" to "%s". This is what the server said
fr: Il y a eu une erreur lors de la copie des messages de « %s » vers « %s ». Le serveur a répondu

en: There was an error creating a new list.
fr: Une erreur est survenue lors de la création de cette liste.

en: There was an error deactivating the script.
fr: Une erreur s'est produite lors de la désactivation du script.

en: There was an error deleting "%s" from the source address book.
fr: Une erreur est survenue lors de l'effacement de « %s » du carnet d'adresses d'origine.

en: There was an error deleting messages from the mailbox "%s".
fr: Il y a eu une erreur lors de la destruction des messages du dossier « %s ».

en: There was an error deleting the event: %s
fr: Une erreur est apparue lors de la suppression de l'événement : %s

en: There was an error deleting this contact: %s
fr: Une erreur est survenue lors de la suppression de ce contact : %s

en: There was an error displaying the list
fr: Une erreur est survenue lors de l'affichage de la liste

en: There was an error editing the event: %s
fr: Une erreur s'est produite lors de l'édition de l'événement : %s

en: There was an error flagging messages in the mailbox "%s": %s.
fr: Il y a eu une erreur lors du marquage des messages du dossier « %s » : %s.

en: There was an error importing %s.
fr: Une erreur est survenue lors de l'importation de %s.

en: There was an error importing the data: %s
fr: Une erreur est survenue lors de l'importation des données : %s

en: There was an error importing the event: %s
fr: Une erreur est apparue lors de l'importation de l'événement : %s

en: There was an error importing the iCalendar data.
fr: Une erreur est survenue lors de l'importation des données iCalendar.

en: There was an error importing the task: %s
fr: Une erreur est apparue lors de l'importation de la tâche : %s

en: There was an error importing user's free/busy information: %s
fr: Une erreur est survenue lors de l'importation des informations de disponibilité de l'utilisateur : %s

en: There was an error in the configuration form. Perhaps you left out a required field.
fr: Il y avait une erreur dans le formulaire de configuration. Peut-être avez-vous laissé un champ requis vide.

en: There was an error making the request: %s
fr: Une erreur s'est produite lors de la requête : %s

en: There was an error moving messages from "%s" to "%s". This is what the server said
fr: Une erreur est survenue lors du déplacement des messages de « %s » vers « %s ». Le serveur a répondu

en: There was an error moving the event: %s
fr: Une erreur est apparue lors du déplacement de l'événement : %s

en: There was an error obtaining your Facebook session. Please try again later.
fr: Il y a eu une erreur lors de l'établissement de votre session Facebook. Veuillez réessayer plus tard.

en: There was an error removing an address book for %s
fr: Une erreur est survenue lors de la suppression d'un carnet d'adresses pour %s

en: There was an error removing calendars for %s. Details have been logged.
fr: Une erreur est apparue lors de la suppression des agandas pour %s. Les détails ont été journalisés.

en: There was an error removing global data for %s. Details have been logged.
fr: Une erreur s'est produite lors du retrait des données globales de %s. Les détails ont été consignés.

en: There was an error removing notes for %s. Details have been logged.
fr: Une erreur est apparue lors du retrait de la note : %s. Les détails ont été journalisés.

en: There was an error removing tasks for %s. Details have been logged.
fr: une erreur est apparue lors de la suppression des tâches pour %s. Les détails ont été journalisés.

en: There was an error removing the note: %s
fr: Une erreur est apparue lors du retrait de la note : %s

en: There was an error saving the contact. Contact your system administrator for further help.
fr: Une erreur est survenue lors de l'enregistrement de ce contact. Contactez votre administrateur système pour plus d'informations.

en: There was an error saving the note: %s
fr: Une erreur s'est produite lors de l'enregistrement de la note : %s

en: There was an error sending an event notification to %s: %s
fr: Une erreur est survenue lors de l'envoi de votre invitation à %s : %s

en: There was an error sending your message: %s
fr: Une erreur est survenue lors de l'envoi du message : %s

en: There was an error updating the event: %s
fr: Une erreur est apparue lors de la mise à jour de l'événement : %s

en: There was an error updating the event: %s Trying to import the event instead.
fr: Une erreur est apparue lors de la mise à jour de l'événement : %s. Essayer plutôt d'importer l'évènement.

en: There was an error viewing the requested message.
fr: Une erreur est survenue lors de l'affichage de cette partie

en: There was an error viewing this notepad: %s
fr: Il y a eu une erreur lors de l'ouverture de ce bloc-notes : %s

en: There was an error with the requested permissions
fr: Une erreur est survenue pour les permissions demandées

en: These columns will display in this order:
fr: Les colonnes vont s'afficher dans cet ordre :

en: This Month
fr: Ce mois-ci

en: This VAT identification number is invalid.
fr: Ce numéro d'identification de la TVA est invalide.

en: This VAT identification number is valid.
fr: Ce numéro d'identification de la TVA est valide.

en: This action is not supported.
fr: Cette action n'est pas prise en compte.

en: This address book cannot be deleted
fr: Ce carnet d'adresses ne peut être supprimé

en: This audio file is reported to be %d minutes, %d seconds in length.
fr: La durée de ce fichier son est donnée pour %d minutes %d secondes.

en: This calendar requires to specify a user name and password.
fr: Ce calendrier nécessite de préciser un nom d'utilisateur et un mot de passe.

en: This contact has been marked as your own.
fr: Ce contact à été marqué comme étant le votre.

en: This file contains preferences for Trean.
fr: Ce fichiers contient les préférences pour Trean.

en: This file format is not supported.
fr: Ce format de fichier n'est pas supporté.

en: This is a recurring event
fr: Un évènement récurrent.

en: This is a recurring event. Delete the current event only, this<br />occurrence and all future occurences, or all occurences?
fr: Il s'agit d'un événement répétitif. Supprimer l'événement courant seulement, cette <br />occurrence et toutes les suivantes, ou toutes les occurrences ?

en: This is a recurring event. Edit the current event only, this occurrence<br />and all future occurences, all occurences, or save this event as new?
fr: Il s'agit d'un événement répétitif. Éditer l'événement courant seulement, cette occurrence <br />et toutes les suivantes, toutes les occurrences, ou enregistrer cet événement en tant que nouveau ?

en: This is a thumbnail of a PDF file attachment.
fr: Il s'agit d'une miniature d'un fichier PDF joint à ce message.

en: This is a thumbnail of an image attachment.
fr: Il s'agit d'une miniature d'une image joint à ce message.

en: This is an exception to a recurring event originally scheduled on %s
fr: Il s'agit d'une exception à un événement récurrent initialement prévue sur %s

en: This is an exception to a recurring event originally scheduled on %s at %s
fr: Il s'agit d'une exception à un événement récurrent initialement prévue sur %s à %s

en: This is the main Trean configuration file. It contains options for all Trean scripts.
fr: Fichier principal de configuration pour Trean. Il contient les options pour tous les scripts de Trean.

en: This is what the server said:
fr: Le serveur indique :

en: This is what the server said: %s
fr: Le serveur indique : %s

en: This mailbox is read-only.
fr: Ce dossier est en lecture seule.

en: This mailbox may not be renamed:
fr: Impossible de renommer ce dossier :

en: This may take some time. Are you sure you want to continue?
fr: Cette opération peut prendre un peu de temps. Êtes-vous certain de vouloir continuer ?

en: This message contains a Macintosh file (named "%s").
fr: Ce message contient un fichier Macintosh (nommé "%s").

en: This message part cannot be viewed because it is too large.
fr: Cette partie du message est trop grande pour être visualisée.

en: This message part contains HTML data, but inline HTML display is disabled.
fr: Cette partie du message contient des données HTML, mais l'affichage en ligne de l'HTML est désactivé.

en: This message part contains HTML data, but this data can not be displayed inline.
fr: Cette partie du message contient des données HTML, mais ces données ne peuvent pas être affichées en ligne.

en: This message to
fr: Ce message à

en: This note cannot be decrypted:
fr: Cette note ne peut être chiffée :

en: This note has been encrypted, and cannot be decrypted without a secure web connection
fr: Cette note a été chiffrée, et ne peut être déchiffrée sans une connexion web sécurisée.

en: This note has been encrypted, please provide the password below
fr: Cette note a été chiffrée, merci de fournir le mot de passe ci-dessous.

en: This note has been encrypted.
fr: La note a été chiffrée.

en: This part contains an attachment that can not be displayed within this part:
fr: Cette partie du message contient une pièce jointe qui ne peut pas être affichée ici :

en: This part is empty.
fr: Cette partie est vide.

en: This person already has a %s entry in the address book
fr: Cette personne a déjà une entrée %s dans le carnet d'adresses.

en: This video file is reported to be %d minutes, %d seconds in length.
fr: La durée de ce fichier vidéo est donnée pour %d minutes %d secondes.

en: This will be the default address book when adding or importing contacts.
fr: Ce sera le carnet d'adresses par défaut pour l'ajout ou l'importation de contacts.

en: Thread
fr: Enfilade

en: Thread Display
fr: Affichage des enfilades

en: Thread List
fr: Vue avec les enfilades

en: Thread Sort
fr: Tri en enfilade

en: Thread View
fr: Vue avec les enfilades

en: Thursday
fr: Jeudi

en: Time
fr: Heure

en: Time Sp_an
fr: Pl_age de temps

en: Time Tracking
fr: Suivi horaire

en: Time Zone
fr: Fuseau horaire

en: Time format
fr: Format d'heure

en: Time span
fr: Plage de temps

en: Time:
fr: Heure :

en: Timestamp or unknown
fr: Format date ou inconnu

en: Timestamps of successful synchronization sessions
fr: Horodatage des sessions de synchronisation réussies

en: Timezone
fr: Fuseau horaire

en: Tit_le
fr: Tit_re

en: Title
fr: Titre

en: To
fr: À

en: To %s
fr: À %s

en: To Address
fr: Adresse du destinataire

en: To All
fr: À tous

en: To List
fr: À la liste

en: To Sender
fr: À l'émetteur

en: To _All
fr: À _tous

en: To _List
fr: À la _liste

en: To accept the event tentatively:
fr: Pour accepter l'événement à titre provisoire :

en: To accept the event:
fr: Pour accepter l'événement :

en: To be able to quickly add bookmarks from your web browser:
fr: Pour ajouter rapidement un signet depuis votre navigateur:

en: To clear items from the clipboard, check the box next to the filename and click on &quot;Clear&quot;.
fr: Pour retirer des éléments du presse-papiers, cochez la case à coté du nom du fichier et cliquez sur « Effacer ».

en: To decline the event:
fr: Pour décliner l'événement :

en: To embed this calendar in another website, use the code above.
fr: Pour inclure ce calendrier dans un autre site web, utiliser le code ci-dessus.

en: To exclude a particular field form the import or to correct a wrong match select a field in the lists below and hit "Remove pair".
fr: Pour exclure un champ particulier de l'importation ou pour corriger un mauvais appariement, sélectionner un champ dans la liste ci-dessous et cliquez sur « Retirer la paire ».

en: To make it easier to find, you can enter comma separated tags related to the event subject.
fr: Pour rendre la recherche plus facile, vous pouvez entrer des étiquettes, séparées par des virgules, en relation avec le sujet de l'événement.

en: To make it easier to find, you can enter comma separated tags related to the task subject.
fr: Pour rendre la recherche plus facile, vous pouvez entrer des étiquettes, séparées par des virgules, en relation avec le sujet de l'évènement.

en: To paste items from the clipboard to the current directory, check the box next to the filename and click on &quot;Paste&quot;.
fr: Pour copier des éléments du presse-papiers vers le répertoire courant, cochez la case à coté du nom du fichier et cliquez sur « Coller ».

en: To select multiple fields, hold down the Control (PC) or Command (Mac) while clicking.
fr: Pour sélectionner plusieurs champs à la fois, maintenez enfoncé le bouton « Ctrl » (PC) ou « Commande » (Mac) en cliquant.

en: To subscribe to this calendar, you need to click the following link:
fr: Pour s'inscrire à cet agenda, vous devez cliquer sur le lien suivant :

en: To:
fr: À :

en: To:
fr: À:

en: Today
fr: Aujourd'hui

en: Today, %s %s
fr: Aujourd'hui, %s %s

en: Tomorrow
fr: Demain

en: Top
fr: Haut

en: Total Size
fr: Taille totale

en: Translations
fr: Traductions

en: Trash
fr: Corbeille

en: Trash mailbox:
fr: Dossier corbeille :

en: Trean is not properly configured
fr: Trean n'est pas correctement configuré

en: Tu
fr: Mar

en: Tuesday
fr: Mardi

en: Turkish (ISO-8859-9)
fr: Turc (ISO-8859-9)

en: Turned privacy off
fr: Désactiver l'état privé

en: Turned privacy on
fr: Activer l'état privé

en: Twitter Integration
fr: Intégration à Twitter

en: Twitter Timeline
fr: Fil de Twitter

en: Twitter Timeline for %s
fr: Fil de Twitter pour %s

en: Unable to contact Twitter. Please try again later. Error returned: %s
fr: Impossible de contacter Twitter. Veuillez réessayer plus tard. Erreur retournée : %s

en: Unable to create Gollem session
fr: Impossible de créer la session Gollem : %s

en: Unable to create backend permission: %s
fr: Impossible de créer le module des permissions : %s

en: Unable to delete "%s": %s
fr: Suppression impossible de « %s » : %s

en: Unable to delete "%s": %s.
fr: Suppression impossible de « %s » : %s.

en: Unable to delete calendar "%s": %s
fr: Suppression impossible de l'agenda « %s » : %s

en: Unable to delete event. An exception date was provided but the event does not seem to be recurring.
fr: Impossible de supprimer l'événement. Une date d'exception est prévue, mais l'événement ne semble pas être répétitif.

en: Unable to delete file %s: %s
fr: Suppression impossible du fichier %s : %s

en: Unable to delete folder %s: %s
fr: Suppression impossible du dossier %s : %s

en: Unable to delete tasklist "%s": %s
fr: Impossible de supprimer la liste de tâches « %s »: %s

en: Unable to find contact owner.
fr: Impossible de trouver le propriétaire du contact.

en: Unable to load the definition of %s.
fr: Impossible de charger la définition de %s.

en: Unable to load the script driver "%s".
fr: Impossible de charger le pilote de script « %s ».

en: Unable to load the storage driver "%s".
fr: Impossible de charger le pilote de stockage « %s ».

en: Unable to load the transport driver "%s".
fr: Impossible de charger le pilote de transport « %s ».

en: Unable to locate requested address
fr: Impossible de trouver l'adresse demandée.

en: Unable to parse event.
fr: Impossible d'analyser l'événement.

en: Unable to recognize "%s" as an email address.
fr: Impossible de reconnaître « %s » en tant qu'adresse.

en: Unable to retrieve quota
fr: Récupération du quota impossible

en: Unable to save address book "%s": %s
fr: Impossible de sauvegarder le carnet d'adresses « %s »: %s

en: Unable to save calendar "%s": %s
fr: Suppression impossible d'enregistrer l'agenda « %s » : %s

en: Unable to save resource "%s": %s
fr: Impossible de sauvegarder la ressource "%s" : %s

en: Unable to save task list "%s": %s
fr: Impossible de sauvegarder la liste de tâches « %s »: %s

en: Unable to set like.
fr: Impossible d'envoyer votre appréciation.

en: Unable to validate the request token. Please try your request again.
fr: Impossible de valider la requête. Merci de recommencer

en: Unable to view message in preview pane.
fr: Impossible de voir le message dans le panneau de prévisualisation.

en: Undelete
fr: Restaurer

en: Undisclosed Recipients
fr: Destinataires cachés

en: Undo Changes
fr: Annuler les modifications

en: Unexpected response from remote server.
fr: Réponse inattendue du serveur distant.

en: Unfiled
fr: Sans catégorie

en: Unhandled component of type: %s
fr: Pas de prise en compte du composant de type : %s

en: Unique ID
fr: Identifiant unique

en: Units
fr: Unités

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Unknown Date
fr: Date inconnue

en: Unknown Meeting
fr: Réunion inconnue

en: Unknown Task
fr: Tâche inconnue

en: Unknown calendar protocol
fr: Protocole d'agenda inconnu

en: Unknown resource.
fr: Ressource inconnue.

en: Unload Passphrase
fr: Supprimer la phrase secrète

en: Unlock
fr: Débloquer

en: Unmark as
fr: Enlever

en: Unmark as:
fr: Enlever :

en: Unseen
fr: Non vu

en: Unsubscribe
fr: Se désabonner

en: Unsubscribe from %s
fr: Désinscrire de %s

en: Unsupported Content-Type: %s
fr: Type de contenu non-supporté : %s

en: Up to %s
fr: Aller à %s

en: Upcoming Events
fr: Événements à venir

en: Update
fr: Modifier

en: Update %s
fr: Modifier %s

en: Update %s schema
fr: Modifier le schéma %s

en: Update all DB schemas
fr: Mettre à jour tous les schémas de la base

en: Update all configurations
fr: Mettre à jour toutes les configurations

en: Update in my calendar
fr: Modifier cet événement dans mon agenda

en: Update respondent status
fr: Modifier le statut du correspondant

en: Update this event on my calendar
fr: Modifier cet événement dans mon agenda

en: Update user
fr: Modifier l'utilisateur

en: Updated "%s".
fr: Mise à jour de « %s ».

en: Updated schema for %s.
fr: Mise à jour du schéma pour %s.

en: Updated: %s.
fr: Mise à jour : %s

en: Upload
fr: Charger

en: Upload File(s)
fr: Envoyer fichier(s)

en: Uploaded all application configuration files to the server.
fr: Tous les fichiers de configuration des applications ont été envoyés sur le serveur.

en: Uploading...
fr: Chargement...

en: Use Default Value
fr: Utiliser la valeur par défaut

en: Use IMAP mailbox subscriptions?
fr: Utiliser les abonnements aux dossiers IMAP ?

en: Use Template
fr: Utiliser le modèle

en: Use Virtual Trash
fr: Utiliser la corbeille virtuelle

en: Use custom notification method
fr: Utilisez la méthode de notification personnalisée

en: Use default notification method
fr: Utilisez la méthode de notification par défaut

en: Use if name/password is different for IMSP server.
fr: Utiliser si le nom d'utilisateur/mot de passe est différent du serveur IMSP.

en: Use the charset of the original message when replying?
fr: Utiliser l'encodage du message d'origine dans les réponses ?

en: User
fr: Utilisateur

en: User Administration
fr: Administration des utilisateurs

en: User Agent:
fr: Logiciel client utilisé : %s

en: User Interface
fr: Interface utilisateur

en: User Name
fr: Nom d'utilisateur

en: User Options
fr: Options utilisateur

en: User Registration
fr: Enregistrement des utilisateurs

en: User Registration has been disabled for this site.
fr: L'enregistrement d'utilisateur est désactivé sur ce système.

en: User Registration is not properly configured for this site.
fr: L'enregistrement d'utilisateur n'est pas configuré correctement sur ce système.

en: User account not found
fr: Compte utilisateur non trouvé

en: User can see the mailbox
fr: L'utilisateur peux voir la boîte aux lettres.

en: User header
fr: En-tête utilisateur

en: User is not authenticated.
fr: L'utilisateur n'est pas authentifié.

en: User to add
fr: Utilisateur à ajouter

en: User to add:
fr: Utilisateur à ajouter :

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Users
fr: Utilisateurs

en: Users in the system:
fr: Utilisateurs définis :

en: VAT id number verification
fr: Vérification de l'id. numérique de la TVA

en: VAT identification number:
fr: Identifiant numérique de la TVA :

en: VAT number
fr: Numéro de TVA

en: Vacation
fr: Absence

en: Vacation Edit
fr: Éditer absence

en: Vacation end date is prior to start.
fr: La date de fin d'absence est antérieure à la date de début.

en: Vacation end date is prior to today.
fr: La date de fin d'absence est antérieure à aujourd'hui.

en: Vacation is not supported in the current filtering driver.
fr: Absence n'est pas supportée par le pilote de filtre actuel.

en: Value
fr: Valeur

en: Verifying...
fr: Vérification...

en: Version Check
fr: Contrôle de version

en: Version Control
fr: Contrôle de version

en: Vertical Layout
fr: Affichage vertical

en: Video part
fr: Partie vidéo

en: Vietnamese (VISCII)
fr: Viêt-namien (VISCII)

en: View
fr: Voir

en: View %s
fr: Voir %s

en: View %s Public Key
fr: Voir la clef publique %s

en: View All Parts
fr: Montrer tous les parties

en: View Attachment
fr: Voir la pièce jointe

en: View Contact
fr: Afficher le contact

en: View Day
fr: Voir le jour

en: View Entry
fr: Fiche

en: View Full Message
fr: Voir le message complet

en: View HTML data in new window.
fr: Ouvrir le HTML dans une nouvelle fenêtre.

en: View Message
fr: Voir le message

en: View Messages
fr: Voir les messages

en: View PDF File
fr: Voir le fichier PDF

en: View Personal Private Key
fr: Voir la clef privée personnelle

en: View Personal Public Certificate
fr: Voir la clef publique personnelle

en: View Personal Public Key
fr: Voir la clef publique personnelle

en: View Rule
fr: Voir la règle

en: View Source
fr: Source du message

en: View an external web page
fr: Voir une page web externe

en: View certificate details.
fr: Afficher les détails du certificat.

en: View event
fr: Voir les événements

en: View key details.
fr: Voir les détails de la clé.

en: View messages in %s
fr: Voir les messages dans %s

en: View note
fr: Voir la note

en: View or mailbox to display after login:
fr: Vue ou boîte à afficher après la connexion :

en: View task
fr: Voir la tâche

en: View to display by default:
fr: Affichage par défaut :

en: Viewing
fr: Affichage

en: Virtual Folder
fr: Dossier virtuel

en: Virtual Folder "%s" created succesfully.
fr: Le dossier virtuel« %s » a été créé avec succès.

en: Virtual Folder "%s" deleted.
fr: Dossier virtuel « %s » supprimé.

en: Virtual Folder "%s" edited successfully.
fr: Le dossier virtuel « %s » a été modifié avec succès.

en: Virtual Folder: %s
fr: Dossier virtuel : %s

en: Virtual Folders
fr: Dossiers virtuels

en: Virtual Inbox
fr: Boîte de réception virtuelle

en: Virtual Trash
fr: Corbeille virtuelle

en: Visibility
fr: Visibilité

en: WARNING
fr: ATTENTION

en: Warning
fr: Attention

en: We
fr: Mer

en: We would like to remind you of this due task.
fr: Rappel d'une tâche à échoir.

en: We would like to remind you of this upcoming event.
fr: Rappel d'un événement à venir.

en: Weather
fr: Météo

en: Weather data provided by
fr: Données météo fournies par

en: Web Site
fr: Site web

en: Web browser
fr: Navigateur

en: Website URL
fr: URL du site web

en: Wednesday
fr: Mercredi

en: Week
fr: Semaine

en: Week %d
fr: Semaine %d

en: Week(s)
fr: Semaine(s)

en: Weekly: Recurs every
fr: Hebdomadaire : répétition chaque

en: Welcome
fr: Bienvenue

en: Welcome, %s
fr: Bienvenue, %s

en: Western (ISO-8859-1)
fr: Occidental (ISO-8859-1)

en: Western (ISO-8859-15)
fr: Occidental (ISO-8859-15)

en: Wh_itelist addresses:
fr: Adresse en l_iste blanche

en: What application should %s display after login?
fr: Quelle application %s doit-il présenter après la connexion ?

en: What are you working on now?
fr: À quoi travaillez-vous ?

en: What do you want to be the default due time for tasks?
fr: Heure d'échéance par défaut pour les tâches ?

en: What is the delimiter character?
fr: Quel est le caractère de séparation ?

en: What is the quote character?
fr: Quel est le caractère de citation ?

en: What language(s) do you prefer replies to your messages to be in? (Hold down the CTRL key when clicking to add multiple languages)
fr: Quelle(s) langue(s) souhaitez-vous pour les réponses à vos messages ? (Appuyer sur la touche CTRL pour ajouter plusieurs langues)

en: What time should day and week views end, when there are no later events?
fr: Dernière heure sur les écrans des jours et des semaines, quand il n'y a pas d'événements ultérieurs ?

en: What time should day and week views start, when there are no earlier events?
fr: Première heure sur les écrans des jours et des semaines, quand il n'y a pas d'événements antérieurs ?

en: What to do with messages after they have been reported as innocent?
fr: Que faire des messages après qu'ils ont été déclarés légitimes ?

en: What to do with messages after they have been reported as spam?
fr: Que faire des messages après qu'ils ont été déclarés comme pourriel ?

en: When creating a new task, how many days in the future should the default due date be (0 means today)?
fr: Lors de la création d'une nouvelle tâche, positionner la date d'échéance par défaut dans combien de jours ? (0 signifie aujourd'hui)

en: When creating a new task, should it default to having a due date?
fr: Lors de la création d'une nouvelle tâche, doit-elle avoir une date d'échéance par défaut ?

en: When deleting messages, move them to your Trash mailbox instead of marking them as deleted?
fr: Quand vous détruisez des messages, les déplacer dans votre corbeille au lieu de les marquer comme détruits ?

en: When forwarding a message in the body text, should the same format as the original message be used?
fr: Faut-il réutiliser le format d'origine pour transférer dans le corps du message ?

en: When opening a mailbox for the first time, where do you want to start?
fr: Quelle page de démarrage à la première ouverture d'une nouvelle boîte ?

en: When replying to a message, use the same format as the original message?
fr: Faut-il réutiliser le format d'origine pour répondre à un message ?

en: When sending mail or expanding addresses, what domain should be appended to unqualified addresses (email addresses without "@")?
fr: Lors de l'envoi du courrier ou de l'expansion des adresses, quel domaine ajouter aux adresses non-qualifiées (adresses sans « @ ») ?

en: When:
fr: Quand :

en: Where should the cursor be located in the compose text area by default?
fr: Où positionner le curseur par défaut dans la zone d'édition du texte ?

en: Where:
fr: Où :

en: Which Notepad should the notes be added to?
fr: À quel calepin faut-il ajouter les notes ?

en: Which day would you like to be displayed as the first day of the week?
fr: Quel jour voudriez-vous afficher en début de semaine ?

en: Which message parts do you want to display in the summary?
fr: Quelles parties du message voulez-vous afficher dans le résumé ?

en: Which phases
fr: Quelles phases

en: Which tasklist should the tasks be added to?
fr: À quelle liste les tâches doivent-elles être ajoutées ?

en: While browsing you will be able to add bookmarks by clicking your new 'Add to Bookmarks' shortcut.
fr: Lors d'une navigation vous pouvez rapidement ajouter un signet en cliquant sur le lien 'Ajouter aux signets'.

en: Whitelist
fr: Liste blanche

en: Whitelist Edit
fr: Éditer Liste blanche

en: Whitelist is not supported in the current filtering driver.
fr: Liste blanche n'est pas supportée pas le pilote de filtre courant.

en: Whitelisted Addresses
fr: Adresse en liste blanche

en: Who:
fr: Qui :

en: Whole Field
fr: Tout le champ

en: Width of the %s menu on the left:
fr: Largeur du menu %s à gauche :

en: Wind
fr: Vent

en: Wind speed in knots
fr: Vitesse du vent en n&oelig;uds

en: Wind:
fr: Vent :

en: Wipe
fr: Effacer

en: Wipe is pending
fr: Effacement demandé

en: Wisdom
fr: Sagesse

en: With
fr: Avec

en: Work
fr: Travail

en: Work Address
fr: Adresse professionnelle

en: Work Address Extended
fr: Adresse professionnelle étendue

en: Work City
fr: Ville du bureau

en: Work Country
fr: Pays du bureau

en: Work Email
fr: Courriel professionnel

en: Work Fax
fr: Fax professionnel

en: Work Latitude
fr: Latitude professionnelle

en: Work Longitude
fr: Longitude professionnelle

en: Work Mobile Phone
fr: Tél. mobile professionnel

en: Work Phone
fr: Tél. professionnel

en: Work Post Office Box
fr: Boîte postale professionnelle

en: Work Postal Code
fr: Code postal du bureau

en: Work State/Province
fr: État/Province du bureau

en: Work Street Address
fr: Rue du bureau

en: Work Video Call
fr: Visiophone professionnel

en: Work Website URL
fr: URL du site web professionnel

en: Work Week
fr: Semaine ouvrable

en: Write
fr: Écrire

en: X-Spam-Score
fr: Score de pourriel (X-Spam-Score)

en: YY
fr: AA

en: Year
fr: Année

en: Yearly: Recurs every
fr: Annuellement : répétition chaque

en: Years
fr: Années

en: Yes
fr: Oui

en: Yes, I Agree
fr: Oui, j'accepte

en: Yesterday
fr: Hier

en: You and %d other person likes this | You and %d other people like this
fr[0]: Vous et %d autre personne aiment ceci
fr[1]: Vous et %d autres personnes aiment ceci

en: You are
fr: Vous êtes

en: You are attempting to delete all messages contained in the following mailbox(es).
fr: Vous allez détruire tous les messages du(des) dossier(s) suivant(s).

en: You are attempting to delete the following mailbox(es).
fr: Vous allez détruire le(s) dossier(s) suivant(s).

en: You are copying/moving to a new mailbox.
fr: Vous aller copier/déplacer vers un nouveau dossier.

en: You are creating a category folder.
fr: Vous crééez une catégorie.

en: You are creating a subfolder to
fr: Vous allez créer un sous-dossier de

en: You are creating a top-level mailbox.
fr: Vous allez créer un dossier au niveau supérieur.

en: You are not allowed to add groups.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à ajouter des groupes.

en: You are not allowed to add shares.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à ajouter des partages.

en: You are not allowed to change groups.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à changer de groupe.

en: You are not allowed to change shares.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à changer de partage

en: You are not allowed to change this calendar.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à changer cet agenda.

en: You are not allowed to change this resource.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à changer cette ressource.

en: You are not allowed to change this task list.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à changer cette liste de tâches.

en: You are not allowed to create mailboxes.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à créer des dossiers.

en: You are not allowed to create more than %d contacts in "%s".
fr: Vous n'êtes pas autorisé à créer plus de %d contacts dans « %s ».

en: You are not allowed to create more than %d events.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à créer plus de %d événements.

en: You are not allowed to create more than %d mailboxes.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à créer plus de %d dossiers.

en: You are not allowed to create more than %d notes.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à créer plus de %d notes.

en: You are not allowed to create more than %d rules.
fr: Vous n'êtes pas autorisés à créer plus de %d règles.

en: You are not allowed to create more than %d tasks.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à créer plus de %d tâches.

en: You are not allowed to create new resources.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à créer de nouvelles ressources.

en: You are not allowed to create or edit custom rules.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à créer ou à éditer des règles personnalisées.

en: You are not allowed to delete groups.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à supprimer des groupes

en: You are not allowed to delete shares.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à supprimer des partages.

en: You are not allowed to delete this addressbook.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à supprimer ce carnet d'adresses.

en: You are not allowed to delete this calendar.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à supprimer cet agenda.

en: You are not allowed to delete this notepad.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à supprimer ce bloc-notes.

en: You are not allowed to delete this resource group.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à supprimer ce groupe de ressources.

en: You are not allowed to delete this resource.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à supprimer cette ressource.

en: You are not allowed to delete this task list.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à supprimer cette liste de tâches.

en: You are not allowed to delete this task.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à supprimer cette tâche.

en: You are not allowed to edit this resource.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à modifier cette ressource.

en: You are not allowed to list groups of shares.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à lister les groupes de partages.

en: You are not allowed to list share permissions.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à lister les permissions des partages.

en: You are not allowed to list shares.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à lister les partages.

en: You are not allowed to list users of groups.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à lister les utilisateurs des groupes.

en: You are not allowed to list users of shares.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à lister les utilisateurs des partages.

en: You are not allowed to retrieve this task list.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à récupérer cette liste de tâches.

en: You are not allowed to see this addressbook.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à visualiser ce carnet d'adresses.

en: You are not allowed to see this calendar.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à voir cet agenda.

en: You are not allowed to see this notepad.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à consulter ce bloc-notes.

en: You are not allowed to see this task list.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à visualiser cette liste de tâches.

en: You are not allowed to send messages to more than %d recipients within %d hours.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à envoyer des messages à plus de %d destinataires en %d heures.

en: You are not allowed to send messages to more than %d recipients.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à envoyer des messages à plus de %d destinataires.

en: You are not allowed to share this folder
fr: Vous n'êtes pas autorisé à partager ce dossier

en: You are not allowed to view this calendar.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à visualiser cet agenda.

en: You are not an attendee of the specified event.
fr: Vous n'êtes pas un des participants à l'événement spécifié.

en: You are not connected to Facebook. Create a Facebook connection in the Global Preferences.
fr: Vous n'êtes pas connecté à Facebook. Créer une connexion Facebookdans les "options globales".

en: You are not connected to your Facebook account. You should check your Facebook settings in your %s.
fr: Vous n'avez pas configuré correctement votre compte Facebook. Vous devriez vérifier la configuration de Facebook dans votre %s.

en: You are over your quota, so your messages will be permanently deleted instead of moved to the Trash mailbox.
fr: Vous avez dépassé votre quota. Les messages seront donc définitivement supprimés au lieu d'être déplacés dans la corbeille

en: You are renaming the mailbox:
fr: Vous allez renommer le dossier :

en: You are replying to a mailing list
fr: Vous avez répondu à une liste de diffusion

en: You can also check your Facebook settings in your %s.
fr: Vous pouvez aussi vérifier votre configuration Facebook dans votre %s.

en: You can change the default settings in the %sNotification options%s
fr: Vous pouvez modifier les configurations par défaut dans les %soptions de notification%s

en: You can only use this form from the Edit Attendees screen.
fr: Ce formulaire ne peut être utilisé que depuis l'écran d'édition des participants.

en: You can use placeholders like %NAME% in the vacation message. See the online help for details.
fr: Vous pouvez utiliser un dossier comme %NAME% dans le message d'absence. Voir l'aide en ligne pour plus de détails.

en: You cannot add new contacts to a virtual address book
fr: Vous ne pouvez pas ajouter de nouveaux contacts à un carnet d'adresses virtuel

en: You cannot create empty conditions. Please fill in a value for "%s".
fr: Vous ne pouvez créer des conditions vides. Merci de saisir une valeur pour « %s ».

en: You cannot delete contacts from a virtual address book
fr: Vous ne pouvez pas supprimer de contacts d'un carnet d'adresses virtuel

en: You cannot unsubscribe from "%s".
fr: Vous ne pouvez pas vous désabonner de « %s ».

en: You did not agree to the Terms of Service agreement, so you were not allowed to login.
fr: Vous n'avez pas accepté les conditions d'utilisation, vous n'êtes donc pas autorisé à vous connecter.

en: You didn't mark a contact as your own yet.
fr: Vous n'avez pas encore marqué un contact comme étant le votre

en: You do not have an email address configured in your Personal Information Preferences. You must set one %shere%s before event notifications can be sent.
fr: Aucune adresse de messagerie n'est configurée dans votre profil. Vous devez en définir une %sici%s avant que des notifications d'événements puissent être envoyées.

en: You do not have permission to add events to this calendar.
fr: Vous n'avez pas l'autorisation d'ajouter des évènements à l'agenda sélectionné.

en: You do not have permission to change access to this mailbox.
fr: Vous n'avez pas l'autorisation de modifier l'accès à ce dossier.

en: You do not have permission to delegate events to this user.
fr: Vous n'avez pas l'autorisation de déléguer des évènements à cet utilisateur.

en: You do not have permission to delete filter rules.
fr: Vous n'avez pas la permission de supprimer les règles de filtrage.

en: You do not have permission to delete this event.
fr: Vous n'avez pas l'autorisation de supprimer cet événement.

en: You do not have permission to edit filter rules.
fr: Vous n'avez pas la permission d'éditer les règles de filtrage.

en: You do not have permission to edit this event.
fr: Vous n'avez pas l'autorisation de modifier cet événement.

en: You do not have permission to edit this note.
fr: Vous n'avez pas l'autorisation d'éditer cette note.

en: You do not have permission to move this event.
fr: Vous n'avez pas l'autorisation de déplacer cet événement.

en: You do not have permission to view the ACLs on this mailbox.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à consulter les droits sur ce dossier.

en: You do not have permission to view this contact.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à consulter ce contact.

en: You do not have permission to view this notepad.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à consulter ce bloc-notes.

en: You do not have permission to view this object.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à consulter cet objet.

en: You do not have permission to view this tasklist.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à consulter la liste de tâches.

en: You do not have permissions to delete this address book.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à supprimer ce carnet d'adresses.

en: You don't have sufficient permissions to read the address book that contains your own contact.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à lire ce carnet d'adresses qui contient votre propre contact.

en: You forwarded this message on %%s to: %s.
fr: Vous avez transféré ce message vers %s dans %%s.

en: You get this message because your calendar is configured to send you a daily agenda. You can change this if you %slogin to the calendar%s and change your preferences.
fr: Vous recevez ce message parce que votre calendrier est configuré pour vous envoyer un ordre du jour quotidienVous pouvez changer cela si vous vous %sconnectez au calendrier%s et modifiez vos «préférences».

en: You get this message because your calendar is configured to send you reminders of events with alarms. You can change this if you %slogin to the calendar%s and change your preferences.
fr: Vous recevez ce message car votre agenda est configuré pour vous envoyer des rappels d'événements avec alertesVous pouvez changer cela si vous vous %sconnectez au calendrier%s et modifiez vos «préférences».

en: You get this message because your task list is configured to send you reminders of due tasks with alarms. You can change this if you %slogin to the task list%s and change your preferences.
fr: Vous avez reçu ce message car votre liste de tâche est configurée pour vous envoyer un rappel des tâches à échoir avec alarmes. Vous pouvez modifier ceci en vous %sconnectant%s et en changeant vos préférences.

en: You have %d new mail message in %s. | You have %d new mail messages in %s.
fr[0]: Vous avez %d nouveau message dans « %s ».
fr[1]: Vous avez %d nouveaux messages dans « %s ».

en: You have activated move to Trash but no Trash mailbox is defined. You will be unable to delete messages until you set a Trash mailbox in the preferences.
fr: Vous avez activé le déplacement vers la corbeille mais aucun dossier corbeille n'est défini. Il ne vous sera pas possible de supprimer des messages tant que vous n'aurez pas défini un dossier corbeille dans vos préférences.

en: You have already submitted this page.
fr: Vous avez déjà envoyé cette page.

en: You have been logged out.
fr: Vous avez été déconnecté.

en: You have been subscribed to "%s" (%s).
fr: Vous avez été inscrits à « %s » (%s).

en: You have been unsubscribed from "%s" (%s).
fr: Vous avez été désinscrits de « %s » (%s).

en: You have denied the requested permissions.
fr: Vous n'avez pas autorisé les permissions demandées.

en: You have not properly connected your Twitter account with Horde. You should check your Twitter settings in your %s.
fr: Vous n'avez pas configuré correctement votre compte Twitter avec Horde. Vous devriez vérifier la configuration de Twitter dans votre %s.

en: You have received a new message
fr: Vous avez reçu un nouveau message

en: You have specified an invalid calendar or you do not have permission to add events to the selected calendar.
fr: Vous n'avez pas l'autorisation d'ajouter des évènements à l'agenda sélectionné.

en: You have successfully accepted attendence to this event.
fr: Vous avez accepté de participer à cet événement.

en: You have successfully declined attendence to this event.
fr: Vous avez refusé de participer à cet événement.

en: You have tentatively accepted attendence to this event.
fr: Vous avez provisoirement accepté de participer à cet événement.

en: You like this
fr: Vous aimez ça

en: You may not create child mailboxes in "%s".
fr: Vous ne pouvez pas créer de sous-dossier dans « %s ».

en: You may not delete "%s".
fr: Suppression impossible de « %s ».

en: You may not rename "%s".
fr: Vous ne pouvez pas renommer « %s ».

en: You must describe the problem before you can send the problem report.
fr: Vous devez décrire le problème avant de nous faire parvenir le rapport.

en: You must enter the passphrase for your PGP private key to view this message.
fr: Vous devez entrer la phrase secrète pour votre clef PGP privée afin de voir ce message.

en: You must enter the passphrase for your S/MIME private key to view this data.
fr: Vous devez entrer la phrase secrète pour votre clef S/MIME privée afin de voir ce message.

en: You must enter the passphrase used to encrypt this message to view it.
fr: Vous devez entrer la phrase secrète qui a été utilisée pour chiffrer ce message.

en: You must provide a name for virtual address books.
fr: Vous devez donner un nom aux carnets d'adresses virtuels.

en: You must select a target address book.
fr: Il faut d'abord sélectionner un carnet d'adresse cible.

en: You must select a target contact list.
fr: Vous devez sélectionner une liste de contacts cible.

en: You must select a target mailbox first.
fr: Vous devez d'abord sélectionner une boîte.

en: You must select an address first.
fr: Vous devez d'abord sélectionner une adresse.

en: You must select at least one contact first.
fr: Vous devez d'abord sélectionner au moins un contact.

en: You must select at least one message first.
fr: Vous devez sélectionner au moins un message.

en: You must select only one message for this action.
fr: Vous devez sélectionner au moins un message pour cette action.

en: You must specify a URL.
fr: Vous devez spécifier une URL.

en: You must specify a name and a URL.
fr: Vous devez spécifier un utilisateur et une URL.

en: You must specify a recipient.
fr: Vous devez choisir un destinataire.

en: You must specify a username to clear out.
fr: Vous devez spécifier un utilisateur à retirer.

en: You must specify a username to remove.
fr: Vous devez spécifier un utilisateur à retirer.

en: You must specify the username to add.
fr: Vous devez spécifier un utilisateur à ajouter.

en: You must specify the username to update.
fr: Vous devez spécifier le nom de l'utilisateur à modifier.

en: You need at least one backend defined to set permissions.
fr: Il faut avoir défini au moins un partage pour attribuer des permissions.

en: You need to select at least one field to match.
fr: Veuillez sélectionner au moins un champ de recherche.

en: You only have permission to view this contact.
fr: Vous êtes seulement autorisé à consulter ce contact.

en: You redirected this message to %s on %%s.
fr: Vous avez redirigé ce message vers %s dans %%s.

en: You replied to all recipients of this message on %s.
fr: Vous avez répondu à tous les destinataires de ce message le %s.

en: You replied to this message on %s.
fr: Vous avez répondu à ce message le %s.

en: You replied to this message via the mailing list on %s.
fr: Vous avez répondu à ce message via la liste de diffusion le %s.

en: You requested to be notified when events are added to your calendars.
fr: Vous avez demandé à être averti des événements ajoutés à vos agenda.

en: You requested to be notified when events are deleted from your calendars.
fr: Vous avez demandé à être averti de la suppression d'événements dans vos agendas.

en: You requested to be notified when events are edited in your calendars.
fr: Vous avez demandé à être notifié de la m. à j. d'événements dans vos agendas.

en: You requested to be notified when tasks are added to your task lists.
fr: Vous avez demandé à être averti lors de tâches ajoutées à vos listes.

en: You requested to be notified when tasks are deleted from your task lists.
fr: Vous avez demandé à être averti lors de la suppression de tâches dans vos listes.

en: You requested to be notified when tasks are edited on your task lists.
fr: Vous avez demandé à être averti de la modification de tâches dans vos listes.

en: You used an unknown date format "%s". Please try something like "%s".
fr: Vous utilisez un format de date inconnu « %s ». Utilisez quelque chose comme « %s ».

en: You used an unknown time format "%s". Please try something like "%s".
fr: Vous utilisez un format de temps inconnu « %s ». Utilisez quelque chose comme « %s ».

en: You were not subscribed to "%s". Here is what the server said
fr: Une erreur est survenue lors de la souscription à « %s ». Le serveur a répondu

en: You were not unsubscribed from "%s". Here is what the server said
fr: Vous n'avez pas été désabonné de « %s ». Le serveur a répondu

en: You were successfully subscribed to "%s".
fr: Vous avez bien été abonné à « %s »

en: You were successfully unsubscribed from "%s".
fr: Vous avez bien été désabonné de « %s »

en: Younger Than
fr: Plus jeune que

en: Your Email Address
fr: Votre adresse électronique

en: Your Information
fr: Vos données personnelles

en: Your Internet Address has changed since the beginning of your session. To protect your security, you must login again.
fr: Votre adresse Internet a changé depuis l'ouverture de votre session. Pour votre sécurité, vous devez vous reconnecter.

en: Your Name
fr: Votre nom

en: Your PGP Public/Private Keys
fr: Vos clefs PGP publique/privée

en: Your Private Certificate
fr: Votre certificat privé

en: Your Private Key
fr: Votre clef privée

en: Your Public Certificate
fr: Votre certificat public

en: Your Public Key
fr: Votre clef publique

en: Your Reply-to: address: <em>(optional)</em>
fr: Votre adresse de réponse : <em>(optionnelle)</em>

en: Your S/MIME Personal Certificate
fr: Votre certificat personnel S/MIME

en: Your alias addresses: <em>(optional, enter each address on a new line)</em>
fr: Vos adresses alternatives : <em>(optionnel, entrez chaque adresse sur une nouvelle ligne)</em>.

en: Your attachment was not uploaded. Most likely, the file exceeded the maximum size allowed by the server configuration.
fr: Votre pièce jointe n'a pas été téléchargée. Il est probable que le fichier dépasse la taille maximum autorisée par la configuration du serveur.

en: Your authentication backend does not support adding users. If you wish to use Horde to administer user accounts, you must use a different authentication backend.
fr: Votre module d'authentification ne supporte pas l'ajout d'utilisateurs. Si vous souhaitez utilisez Horde pour administrer les comptes utilisateurs, vous devez utiliser un autre module d'authentification.

en: Your authentication backend does not support listing users, or the feature has been disabled for some other reason.
fr: Votre module d'authentification n'est pas en mesure d'établir une liste des utilisateurs, ou cette fonction a été retirée pour une autre raison.

en: Your browser appears to have changed since the beginning of your session. To protect your security, you must login again.
fr: Votre navigateur semble avoir changé depuis le début de votre session. Pour votre sécurité, vous devez vous reconnecter.

en: Your browser does not support inline display of this image type.
fr: Votre navigateur ne supporte pas l'affichage en ligne des images de ce type.

en: Your browser does not support this feature.
fr: Votre navigateur ne supporte pas cette option.

en: Your current time zone:
fr: Votre fuseau horaire actuel :

en: Your daily agenda
fr: Votre agenda quotidien

en: Your daily agenda for %s
fr: Votre agenda quotidien pour %s

en: Your default address book is not browseable.
fr: Impossible de parcourir votre carnet d'adresses par défaut.

en: Your default calendar:
fr: Votre agenda par défaut :

en: Your default encryption method for sending messages:
fr: Votre méthode de chiffrement par défaut pour l'envoi des messages :

en: Your default notepad:
fr: Votre bloc-notes par défaut :

en: Your default task list:
fr: Votre liste de tâches par défaut :

en: Your full name:
fr: Votre nom complet :

en: Your identity has been switched to the identity associated with the current recipient address. Click this box to revert to the original identity. The identity will not be checked again during this compose action.
fr: Votre identité a été remplacée par celle associée à l'adresse d'envoi actuelle. Cochez cette case pour rétablir votre identité. L'identité ne sera pas vérifiée à nouveau durant la composition du message.

en: Your identity has been switched to the identity associated with the current recipient address. The identity will not be checked again during this compose action.
fr: Votre identité a été remplacée par celle associée à l'adresse d'envoi actuelle. L'identité ne sera pas vérifiée à nouveau durant la composition de ce message.

en: Your linked attachment has been downloaded by at least one user.
    
    Attachment name: %s
    Attachment date: %s
    
    Click on the following link to permanently delete the attachment:
    %s
fr: Votre pièce jointe liée a été téléchargée par au moins une personne.
    
    Nom de la pièce jointe : %s
    Date de la pièce jointe : %s
    
    Cliquez sur le lien suivant pour supprimer définitivement cette pièce jointe :
    %s

en: Your login has expired.
fr: Votre compte a expiré.

en: Your message was successfully delivered.
fr: Votre message a bien été distribué.

en: Your new password for %s is: %s
fr: Votre nouveau mot de passe pour %s est :%s

en: Your own contact
fr: Votre propre contact

en: Your own contact cannot be found in the address book.
fr: Votre propre contact n'a pas été trouvé dans le carnet d'adresses.

en: Your password has been reset
fr: Votre mot de passe a été réinitialisé

en: Your password has been reset, but couldn't be sent to you. Please contact the administrator.
fr: Votre mot de passe a été réinitialisé, mais il n'a pas pu vous être transmis. Veuillez contacter l'administrateur.

en: Your password has been reset, check your email and log in with your new password.
fr: Votre mot de passe a été réinitialisé, vérifier votre courrier et connectez-vous avez votre nouveau mot de passe.

en: Your password has expired
fr: Votre mot de passe a expiré

en: Your password has expired.
fr: Votre mot de passe a expiré.

en: Your session has expired. Please login again.
fr: Votre session a expiré. Veuillez vous reconnecter.

en: Your session length has exceeded the maximum amount of time allowed. Please login again.
fr: Votre session a expiré. Veuillez vous reconnecter.

en: Your signature to use when composing with the HTML editor (if empty, the text signature will be used)
fr: Votre signature à utiliser lors de la composition d'un message avec l'éditeur HTML (si vide, la signature au format texte sera utilisée)

en: Your signature:
fr: Votre signature :

en: [Attachment stripped: Original attachment type: %s, name: %s]
fr: [Pièce jointe retirée : type d'origine de la pièce jointe : %s, nom : %s]

en: [Hide Addresses]
fr: [Cacher les adresses]

en: [No Sender]
fr: [Pas d'émetteur]

en: [No Subject]
fr: [Pas d'objet]

en: [Problem Report]
fr: [Rapport de problème]

en: [Show Addresses - %d recipients]
fr: [Montrer les adresses - %d destinataires]

en: [Truncated Text]
fr: [Texte tronqué]

en: [Unnamed event]
fr: [Événement sans nom]

en: [none]
fr: [aucun]

en: _Alarm
fr: _Alerte

en: _Alarms
fr: _Alertes

en: _All tasks
fr: _Toutes les tâches

en: _Basic Search
fr: _Recherche simple

en: _Bcc
fr: Cc_i

en: _Blacklist
fr: Liste _noire

en: _Body
fr: _Corps

en: _Browse
fr: _Parcourir

en: _CLI
fr: Ligne de _commande

en: _Category
fr: _Catégorie

en: _Category:
fr: _Catégorie :

en: _Complete
fr: _Terminée

en: _Completed tasks
fr: Tâches _terminées

en: _Delete
fr: _Supprimer

en: _Delete message completely
fr: _Supprimer le message complètement

en: _Due Date
fr: Date d'éc_héance

en: _Edit
fr: _Modifier

en: _Encrypt?
fr: _Chiffrer ?

en: _Enter each address on a new line:
fr: _Entrer chaque adresse sur une ligne séparée :

en: _Folders
fr: D_ossiers

en: _For:
fr: _Pour:

en: _Forward
fr: Trans_fert

en: _Future tasks
fr: Tâches à _venir

en: _Goto
fr: Alle_r à

en: _Groups
fr: _Groupes

en: _Identity
fr: Ide_ntité

en: _Import/Export
fr: _Importer/Exporter

en: _List Notes
fr: Afficher _les notes

en: _List Tasks
fr: _Liste des tâches

en: _Message Source
fr: Source du _message

en: _Move message to folder:
fr: Déplacer le _message vers le dossier :

en: _New Contact
fr: _Nouveau contact

en: _New Event
fr: _Nouvel événement

en: _New Message
fr: _Nouveau message

en: _New Note
fr: _Nouvelle note

en: _New Task
fr: _Nouvelle tâche

en: _Password
fr: _Mot de passe

en: _Password:
fr: _Mot de passe :

en: _Priority
fr: _Priorité

en: _Quick Add
fr: _Ajout rapide

en: _Refresh
fr: _Rafraîchir

en: _Remove from this list
fr: _Retirer de la liste

en: _Repeat:
fr: _Confirmer votre mot de passe :

en: _Reply
fr: _Répondre

en: _Search
fr: _Recherche

en: _Send Message
fr: Envo_yer le message

en: _Start Date
fr: Date de _début

en: _Task List
fr: Liste des _tâches

en: _Thread
fr: Enfi_lade

en: _Title
fr: _Titre

en: _To
fr: _À

en: _Today
fr: Au_jourd'hui

en: _Undelete
fr: Resta_urer

en: _Users
fr: _Utilisateurs

en: _Vacation
fr: _Absences

en: _View
fr: _Voir

en: _View Thread
fr: _Voir les Enfilades

en: _Whitelist
fr: Li_ste blanche

en: active
fr: actif

en: am
fr: du matin

en: and
fr: et

en: and %d more mailbox | and %d more mailboxes
fr[0]: et %d autre dossier
fr[1]: et %d autres dossiers

en: and tagged with %s
fr: et étiquetés %s

en: as %s
fr: en tant que %s

en: ascending
fr: ascendant

en: at
fr: à

en: attachment
fr: pièce jointe

en: attachments.zip
fr: pièce jointe.zip

en: base level of the folder tree
fr: Racine de l'arborescence de dossiers.

en: before the event starts
fr: avant le début de l'événement

en: before the event starts. A value of "0" means no default alarms.
fr: avant le début de l'événement. Une valeur « 0 » signifie aucune alarme par défaut.

en: busy
fr: occupé

en: by %s
fr: par %s

en: by me
fr: par moi

en: bytes
fr: octets

en: calm
fr: calme

en: completed
fr: Terminé

en: day
fr: jour

en: day(s)
fr: jour(s)

en: days
fr: jours

en: descending
fr: descendant

en: disabled - click to enable
fr: désactivé - cliquer pour activer

en: due date within %d days of %s
fr: échéance dans %d days sur %s

en: female
fr: Féminin

en: flagged "%s"
fr: marqué « %s »

en: from
fr: de

en: from the %s (%s) at %s %s
fr: depuis le %s (%s) à %s %s

en: gusting
fr: en rafale

en: hours
fr: heures

en: iCalendar is a computer file format which allows internet users to send meeting requests and tasks to other internet users, via email, or sharing files with an extension of .ics.
fr: iCalendar est un format de fichier informatique qui permet aux internautes d'envoyer des demandes de réunion et des tâches à d'autres internautes, par courriel, ou le partage de fichiers ayant une extension .ics.

en: in
fr: dans

en: in %s
fr: dans %s

en: inactive
fr: inactif

en: inline
fr: incorporée

en: into mailbox
fr: vers le dossier

en: key
fr: clef

en: mailbox file
fr: fichier de boîte de courrier

en: maildrop script generated by Ingo
fr: Script maildrop généré par Ingo

en: male
fr: Masculin

en: messages from a personal contact
fr: messages d'un contact personnel

en: messages not from a personal contact
fr: messages pas d'un contact personnel

en: messages with attachment(s)
fr: messages avec pièce(s) jointe(s)

en: messages without attachment(s)
fr: messages sans pièce(s) jointe(s)

en: month(s)
fr: mois

en: months
fr: mois

en: more...
fr: plus ...

en: name
fr: nom

en: no due date
fr: Pas de date d'échéance.

en: no formatting
fr: Aucun formatage

en: no parent
fr: Pas de tâche mère

en: no start date
fr: Pas de date de début

en: no time
fr: pas d'heure

en: not
fr: sauf

en: not completed
fr: Non terminé

en: on %s at %s
fr: le %s à %s

en: on the same date
fr: à la même date

en: on the same weekday
fr: le même jour de la semaine

en: or
fr: ou

en: part %s
fr: partie %s

en: pm
fr: de l'a.-m.

en: preferences
fr: préférences

en: procmail script generated by Ingo
fr: Script procmail généré par Ingo

en: read and edit the events
fr: Lire et éditer les événements

en: read and edit the tasks
fr: Lire et éditer les tâches

en: read the events
fr: Lire les événements

en: read the tasks
fr: Lire les tâches

en: recipients
fr: destinataires

en: recurrences
fr: répétitions

en: replying to ALL
fr: Réponse à TOUS

en: resource
fr: ressource

en: selected
fr: sélectionné(s)

en: separate e-mail addresses with a comma
fr: Les adresses de messagerie doivent être séparées par des virgules

en: show differences
fr: montrer les différences

en: tasks
fr: tâches

en: to
fr: à

en: to a Contact List
fr: vers une liste de contacts

en: to a different Address Book
fr: vers un autre carnet d'adresses

en: type the password twice to confirm
fr: entrez le mot de passe deux fois pour confirmer

en: unified
fr: unifié

en: weather
fr: Météo

en: week
fr: semaine

en: week(s) on:
fr: semaine(s), le :

en: weeks
fr: semaines

en: with
fr: avec

en: year(s) on the same date
fr: année(s) à la même date

en: year(s) on the same day of the year
fr: année(s) le même jour de l'année

en: year(s) on the same weekday and month of the year
fr: année(s) les mêmes jour et mois de l'année

en: years
fr: années

en: your blacklist
fr: votre liste noire

en: your whitelist
fr: votre liste blanche
